Budżet Obywatelski 2018

Budżet Obywatelski 2018 – mniej ograniczeń, więcej pomocy

Od pięciu lat tradycją stało się jesienne głosowanie na projekty zgłaszane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Określona pula pieniędzy wydawana jest na projekty, które zgłaszają mieszkańcy Gdańska. W tym roku jest to 14 milionów, o które będzie walczyć 297 zgłoszonych projektów. O tym, które z nich zostaną zrealizowane zdecydują sami mieszkańcy.

Projekt nr 8 – Salonik na Biskupiej Górce
Z perspektywy mieszkańców Biskupiej Górki najważniejszy jest projekt nr 8. Przewiduje on postawienie mebli artystycznych, by w ten sposób stworzyć miejsce spotkań mieszkańców Biskupiej Górki. Salonik stanąć ma na tak zwanym Ranczo – jest to obecnie pusta przestrzeń za ulicą Biskupią z panoramą na Kościół Mariacki i Wieżę Ratusza Głównego Miasta.

Projekt Salonu jest jedynym projektem dzielnicowym zgłoszonym do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego z Biskupiej Górki. Należy go szukać wśród projektów Śródmieścia, bo do tej dzielnicy formalnie należy Biskupia Górka.

„Proszę patrzeć na Budżet Obywatelski w kontekście działań, które służą zbliżaniu mieszkańców do własnego miasta. Krótko mówiąc – połowa gdańszczan ma w nosie własne miasto. Druga połowa gdańszczan jest zainteresowana własnym miastem – oczywiście w różnym stopniu. Połowa obywateli nie uczestniczy w wyborach samorządowych (to trzeba jasno powiedzieć) – dlatego nazwałem to bardzo radykalnie, że ma w nosie. Natomiast druga połowa uczestniczy w wyborach – do Rady Miasta, wyborach prezydenta, parlamentarnych, mniejsza z nich uczestniczy w wyborach do rad dzielnic. Mniejszość głosuje na Budżet Obywatelski”.
Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska
Konferencja prasowa 15 września 2017

Demokracja więdnie – demokracja ginie
Bez aktywności mieszkańców demokracja na lokalnym szczeblu ginie. Faktycznie warto zaangażować się i wykorzystać szansę uczestnictwa w Budżecie Obywatelskim. W tym roku zmniejszono ograniczenia i każdy mieszkaniec Gdańska może wziąć udział w głosowaniu. Nie jest konieczne zameldowanie – wystarczy mieszkać w Gdańsku. To nowość w zasadach Budżetu Obywatelskiego. Do tego roku nie mogli uczestniczyć w nim studenci, czy osoby jedynie wynajmujące mieszkania w Gdańsku. W tym roku zmieniło się to na korzyść tych osób. Mogą to zrobić nawet obcokrajowcy. Warunek jest jeden – zamieszkiwanie w Gdańsku.

Druga zmiana to czas, jaki jest potrzebny na realizację projektu. Zwiększono ten czas z jednego roku na dwa lata. Powoduje to, że zrealizowane mogą być projekty bardziej skomplikowane. Jest to ważne również w przypadku projektu planowanego na Biskupiej Górce. Udział w nim jest związany z aktywnością mieszkańców, więc więcej czasu to więcej możliwości zaangażowania mieszkańców.

Bez namiotu na Biskupiej Górce
Jednym z elementów promocji Budżetu Obywatelskiego jest żółty namiot, który będzie „wędrował” po wszystkich dzielnicach. Niestety nie będzie rozstawiony w na Biskupiej Górce. W namiocie będzie można zapoznać się z projektami, a nawet zagłosować – będą w tym celu specjalnie przygotowane stanowiska, a urzędnicy pomogą w tej czynności.

„Namiot będzie w każdej z 34 gdańskich dzielnic, W ten sposób będziemy chcieli mieszkańców zachęcać do tego, żeby głosować na projekt Budżetu Obywatelskiego a twórców projektów – aby reklamowali się i pozyskiwali głosy mieszkańców Gdańska”.
Maciej Kukla, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej UMG
Konferencja prasowa 15 września 2017

Namioty będą rozstawione w Zielonym Parku na ulicy Marii Skłodowskiej Curie już 18 września i 22 września na Chełmie – na ulicy Cieszyńskiego – koło Centrum Handlowego. Kolejne lokalizacje to: Śródmieście na ulicy Podwale Staromiejskie (koło Baszty Jacek) 28 września oraz na Siedlcach na zakończenie głosowania – 2 października: na ulicy Kartuskiej, w okolicach VII LO.
Namioty będą czekały na mieszkańców zawsze między 13:00 a 18:00. Są też przewidziane inne lokalizacje, więc warto zwrócić na nie uwagę na przykład przy okazji wizyt w centrach handlowych lub spacerów w różnych dzielnicach Gdańska.

„Nieposiadanie komputera, czy dostępu do Internetu również nie jest wymówką do tego aby nie zagłosować w Budżecie Obywatelskim. Kilkadziesiąt punktów na terenie Gdańska, dwa budynki Urzędu Miejskiego w Gdańsku i kilkadziesiąt filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. W każdej dzielnicy jest punkt, gdzie można podejść, zapoznać się z projektami, skorzystać z komputera i zagłosować”.
Maciej Kukla, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej UMG
Konferencja prasowa 15 września 2017

Podziękowanie
Dziękuję za relację zamieszczoną na portalu internetowym Gdańsk.pl. W dniu konferencji prasowej towarzyszył nam silny wiatr, co skutecznie ograniczało nam nagranie wypowiedzi na wolnym powietrzu. Tylko poprzez zestawienie dwóch nagrań (mojego i portalu) udało mi się wiernie zacytować przemawiających.

Marek Baran

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content