Budżet Obywatelski 2018

Budżet Obywatelski 2018 – mniej ograniczeń, więcej pomocy

Od pięciu lat tradycją stało się jesienne głosowanie na projekty zgłaszane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Określona pula pieniędzy wydawana jest na projekty, które zgłaszają mieszkańcy Gdańska. W tym roku jest to 14 milionów, o które będzie walczyć 297 zgłoszonych projektów. O tym, które z nich zostaną zrealizowane zdecydują sami mieszkańcy.

Projekt nr 8 – Salonik na Biskupiej Górce
Z perspektywy mieszkańców Biskupiej Górki najważniejszy jest projekt nr 8. Przewiduje on postawienie mebli artystycznych, by w ten sposób stworzyć miejsce spotkań mieszkańców Biskupiej Górki. Salonik stanąć ma na tak zwanym Ranczo – jest to obecnie pusta przestrzeń za ulicą Biskupią z panoramą na Kościół Mariacki i Wieżę Ratusza Głównego Miasta.

Projekt Salonu jest jedynym projektem dzielnicowym zgłoszonym do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego z Biskupiej Górki. Należy go szukać wśród projektów Śródmieścia, bo do tej dzielnicy formalnie należy Biskupia Górka.

„Proszę patrzeć na Budżet Obywatelski w kontekście działań, które służą zbliżaniu mieszkańców do własnego miasta. Krótko mówiąc – połowa gdańszczan ma w nosie własne miasto. Druga połowa gdańszczan jest zainteresowana własnym miastem – oczywiście w różnym stopniu. Połowa obywateli nie uczestniczy w wyborach samorządowych (to trzeba jasno powiedzieć) – dlatego nazwałem to bardzo radykalnie, że ma w nosie. Natomiast druga połowa uczestniczy w wyborach – do Rady Miasta, wyborach prezydenta, parlamentarnych, mniejsza z nich uczestniczy w wyborach do rad dzielnic. Mniejszość głosuje na Budżet Obywatelski”.
Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska
Konferencja prasowa 15 września 2017

Demokracja więdnie – demokracja ginie
Bez aktywności mieszkańców demokracja na lokalnym szczeblu ginie. Faktycznie warto zaangażować się i wykorzystać szansę uczestnictwa w Budżecie Obywatelskim. W tym roku zmniejszono ograniczenia i każdy mieszkaniec Gdańska może wziąć udział w głosowaniu. Nie jest konieczne zameldowanie – wystarczy mieszkać w Gdańsku. To nowość w zasadach Budżetu Obywatelskiego. Do tego roku nie mogli uczestniczyć w nim studenci, czy osoby jedynie wynajmujące mieszkania w Gdańsku. W tym roku zmieniło się to na korzyść tych osób. Mogą to zrobić nawet obcokrajowcy. Warunek jest jeden – zamieszkiwanie w Gdańsku.

Druga zmiana to czas, jaki jest potrzebny na realizację projektu. Zwiększono ten czas z jednego roku na dwa lata. Powoduje to, że zrealizowane mogą być projekty bardziej skomplikowane. Jest to ważne również w przypadku projektu planowanego na Biskupiej Górce. Udział w nim jest związany z aktywnością mieszkańców, więc więcej czasu to więcej możliwości zaangażowania mieszkańców.

Bez namiotu na Biskupiej Górce
Jednym z elementów promocji Budżetu Obywatelskiego jest żółty namiot, który będzie „wędrował” po wszystkich dzielnicach. Niestety nie będzie rozstawiony w na Biskupiej Górce. W namiocie będzie można zapoznać się z projektami, a nawet zagłosować – będą w tym celu specjalnie przygotowane stanowiska, a urzędnicy pomogą w tej czynności.

„Namiot będzie w każdej z 34 gdańskich dzielnic, W ten sposób będziemy chcieli mieszkańców zachęcać do tego, żeby głosować na projekt Budżetu Obywatelskiego a twórców projektów – aby reklamowali się i pozyskiwali głosy mieszkańców Gdańska”.
Maciej Kukla, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej UMG
Konferencja prasowa 15 września 2017

Namioty będą rozstawione w Zielonym Parku na ulicy Marii Skłodowskiej Curie już 18 września i 22 września na Chełmie – na ulicy Cieszyńskiego – koło Centrum Handlowego. Kolejne lokalizacje to: Śródmieście na ulicy Podwale Staromiejskie (koło Baszty Jacek) 28 września oraz na Siedlcach na zakończenie głosowania – 2 października: na ulicy Kartuskiej, w okolicach VII LO.
Namioty będą czekały na mieszkańców zawsze między 13:00 a 18:00. Są też przewidziane inne lokalizacje, więc warto zwrócić na nie uwagę na przykład przy okazji wizyt w centrach handlowych lub spacerów w różnych dzielnicach Gdańska.

„Nieposiadanie komputera, czy dostępu do Internetu również nie jest wymówką do tego aby nie zagłosować w Budżecie Obywatelskim. Kilkadziesiąt punktów na terenie Gdańska, dwa budynki Urzędu Miejskiego w Gdańsku i kilkadziesiąt filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. W każdej dzielnicy jest punkt, gdzie można podejść, zapoznać się z projektami, skorzystać z komputera i zagłosować”.
Maciej Kukla, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej UMG
Konferencja prasowa 15 września 2017

Podziękowanie
Dziękuję za relację zamieszczoną na portalu internetowym Gdańsk.pl. W dniu konferencji prasowej towarzyszył nam silny wiatr, co skutecznie ograniczało nam nagranie wypowiedzi na wolnym powietrzu. Tylko poprzez zestawienie dwóch nagrań (mojego i portalu) udało mi się wiernie zacytować przemawiających.

Marek Baran

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kopiowanie materiałów zamieszczonych na portalu www.biskupiagorka.pl jest dozwolone tylko na użytek własny,
w każdym innym przypadku wymagana jest zgoda redakcji.


Copyright © All Rights Reserved · Green Hope Theme by Sivan & schiy · Proudly powered by WordPress

Polityka prywatnosci