PIĄTY ŻYWIOŁ to teatralny finał międzypokoleniowego projektu o mistrzach. Ludziach i głosach w naszych głowach, których słuchaliśmy, słuchamy i… przyrzeklibyśmy nadal słuchać – gdyby nie to, że na chwilę… zawieszamy ich moc.
Dziewięciu Bohaterów. W różnym wieku, z różnym doświadczeniem i niebezpiecznie innym systemem wartości. Odważnych i otwartych.
Odważnych – bo weszli w mentalny eksperyment z wartością, którą cenimy ponad życie, a którą jest STAŁOŚĆ.
Otwartych – bo zdecydowali się przerzucić most do zupełnie INNYCH OD SIEBIE.
Ze wspólnych rozmów, teatralnej pracy warsztatowej i czasu – utkał się PIĄTY ŻYWIOŁ.
Słyszymy w nim prawdziwe historie, prawdziwe imiona i rzeczywistych mistrzów. Granica między teatrem a dokumentem zaciera się. Widz śledzi proces, któremu grupa poddawała się przez wiele miesięcy: Co się ze mną stanie, gdy na chwilę porzucę swoje przekonania, autorytety, ideologie – to wszystko co buduje mój TRWAŁY świat – i stanę na krawędzi ZMIANY?
Na krawędzi SAMEGO SIEBIE…
Czy to się może udać? Czy to się udało Grupie? W jakimś tam projekcie miejskim? W domu sąsiedzkim na Biskupiej Górce podczas cotygodniowych warsztatów? Czy rzeczywiście ktoś zakwestionował choćby jedną rzecz, która nie jest jego, a którą narzuciła mu kultura, rodzina, państwo, wspólnota…
Kto uznał siebie za Żywioł – którego istotą jest… Wolność.
Występują: Olenia Barczewska, Anna Butrym, Maciej Chaberski, Wiesława Litwin, Anna Nass, Beata Mokosz, Laura Runowska, Aleksandra Szabowska, Katarzyna Wojewódzka – uczestnicy warsztatów teatralnych prowadzonych w Domu Sąsiedzkim na Biskupiej Górce w 2017 r.
Reżyseria i dramaturgia: Rita Jankowska
Organizatorzy: Stowarzyszenie WAGA
Partnerzy: Scena Muzyczna, Gdański Archipelag Kultury
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska