Zabezpieczenia osuwisk – koniec kolejnego etapu

Koniec prac przy I i II etapie zabezpieczenia osuwisk w pobliżu ul. Na Stoku, ul. Pohulanka i ul. Biskupiej. Koszt prac wyniósł ok. 4,9 mln złotych. 

– Wzmocnienie skarp, zabezpieczenie osuwisk, to inwestycja oczekiwana od lat przez mieszkańców – mówi Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji.- Jest niezwykle kluczowa dla programu rewitalizacji Biskupiej Górki, bowiem stanowi punkt wyjściowy do realizacji dalszych zadań inwestycyjnych w tym rejonie miasta.
Wykonawcą prac obu etapów była firma Eurovia. Pierwszy z nich dotyczył skarpy w okolicy ul. Pohulanka i Na Stoku. Druga część prac została przeprowadzona w pobliżu ul. Biskupiej. Koszt inwestycji wyniósł ok. 4,9 mln złotych.
W ramach inwestycji skarpy zabezpieczono specjalnymi gwoździami. Wykonany został drenaż z odpływem prowadzącym do nowopowstałych studni. Część skarp została wzmocniona i obudowana.

Obszar zagrożony ruchami masowymi wymagał podjęcia niezwłocznych działań zwiększających stateczność uskoku – wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. – W tym celu przyjęto rozwiązanie, polegające na uporządkowaniu istniejącego terenu, budowie konstrukcji oporowych, regulacji stosunków wodnych, wykonaniu zabudowy biologicznej oraz założeniu sieci monitoringu do obserwacji przemieszczeń i ich prędkości. Tylko tak przedstawione kompleksowe rozwiązanie wpłynie na zwiększenie stateczności skarp, nie zagrażając bezpieczeństwu konstrukcji zabudowy skupiającej się u podnóża oraz życiu i zdrowiu ludzi tam zamieszkujących – dodaje szef DRMG.

W latach 2017-2018 zrealizowano dwa  etapy związane z zabezpieczeniem osuwisk. Wykonano wówczas gwoździowanie skarpy, polegające na pogrążaniu w niej stalowych żerdzi osadzonych w betonie, tak aby ustabilizować grunt osuwisk. Wybudowano także mury oporowe na szczycie wzniesienia w formie palisady z mikropali.

 

mat. pras. DRMG

Dodaj komentarz »1 komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kopiowanie materiałów zamieszczonych na portalu www.biskupiagorka.pl jest dozwolone tylko na użytek własny,
w każdym innym przypadku wymagana jest zgoda redakcji.


Copyright © All Rights Reserved · Green Hope Theme by Sivan & schiy · Proudly powered by WordPress

Polityka prywatnosci