Biskupia Górka na skróty

Jeszcze niedawno mieszkańcy poruszając się po Biskupiej Górce mogli swobodnie skracać sobie drogę chodząc po skarpach. Trwające obecnie prace umacniające stok Biskupiej Górki miedzy ulicami Biskupią a  Na Stoku czasowo to uniemożliwiły. Czy tak już pozostanie?

Realizacja pierwszego etapu stabilizacji skarp Biskupiej Górki wchodzi w fazę końcową, zaczęły się prace przy ogrodzeniu zabezpieczającym szczyt skarpy oraz przy budowie murów oporowych u jej podnóża (ul. Na Stoku). W czasie tych prac istniejąca za budynkiem przy ul. Na Stoku 23 pozostałość po kamiennych  schodach będących niegdyś jednym z często używanych skrótów została zamieniona w skład granitowych bloków. Stowarzyszenie Biskupia Górka wystosowało do Miejskiego Konserwatora Zabytków i Biura Rozwoju Gdańska prośbę o odtworzenie tych schodów w ramach trwających obecnie prac  przy umacnianiu skarp.

W czasie konsultacji i warsztatów dotyczących rewitalizacji Biskupiej Górki, które odbywały się w 2016 r., mieszkańcy zgłaszali potrzebę utworzenia bezpiecznych przejść-skrótów po skarpie Biskupiej Górki wskazując m.in. to miejsce. Jednak w nadesłanej  z Biura Miejskiego Konserwatora odpowiedzi czytamy:

“Obecny projekt zabezpieczeń przeciw osuwiskowych skarp w rejonie Biskupiej Górki w Gdańsku, realizowany przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska – nie przewiduje odtworzenia przedmiotowych schodów, jako skrótu – wejścia na koronę skarpy. Projekt ten nie przewiduje jakichkolwiek możliwości ingerowania (wejścia) i użytkowania tych skarp; przeciwnie na koronie skarp – umieszczona zostanie barierka blokująca możliwość wejścia, co podyktowane jest względami bezpieczeństwa i zakazem naruszania stabilności skarp.”

lata 80. ub.w.
2016 r.
ke

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content