Portal osiedlowy Biskupiej Górki

Biskupia Górka na skróty

Jeszcze niedawno mieszkańcy poruszając się po Biskupiej Górce mogli swobodnie skracać sobie drogę chodząc po skarpach. Trwające obecnie prace umacniające stok Biskupiej Górki miedzy ulicami Biskupią a  Na Stoku czasowo to uniemożliwiły. Czy tak już pozostanie?

Realizacja pierwszego etapu stabilizacji skarp Biskupiej Górki wchodzi w fazę końcową, zaczęły się prace przy ogrodzeniu zabezpieczającym szczyt skarpy oraz przy budowie murów oporowych u jej podnóża (ul. Na Stoku). W czasie tych prac istniejąca za budynkiem przy ul. Na Stoku 23 pozostałość po kamiennych  schodach będących niegdyś jednym z często używanych skrótów została zamieniona w skład granitowych bloków. Stowarzyszenie Biskupia Górka wystosowało do Miejskiego Konserwatora Zabytków i Biura Rozwoju Gdańska prośbę o odtworzenie tych schodów w ramach trwających obecnie prac  przy umacnianiu skarp.

W czasie konsultacji i warsztatów dotyczących rewitalizacji Biskupiej Górki, które odbywały się w 2016 r., mieszkańcy zgłaszali potrzebę utworzenia bezpiecznych przejść-skrótów po skarpie Biskupiej Górki wskazując m.in. to miejsce. Jednak w nadesłanej  z Biura Miejskiego Konserwatora odpowiedzi czytamy:

“Obecny projekt zabezpieczeń przeciw osuwiskowych skarp w rejonie Biskupiej Górki w Gdańsku, realizowany przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska – nie przewiduje odtworzenia przedmiotowych schodów, jako skrótu – wejścia na koronę skarpy. Projekt ten nie przewiduje jakichkolwiek możliwości ingerowania (wejścia) i użytkowania tych skarp; przeciwnie na koronie skarp – umieszczona zostanie barierka blokująca możliwość wejścia, co podyktowane jest względami bezpieczeństwa i zakazem naruszania stabilności skarp.”

lata 80. ub.w.
2016 r.
ke

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.