Zaproszenie na wystawę

Inspirująca Biskupia Górka

Panorama Gdańska od wieków była inspiracja dla malarzy. Otaczające wzgórza stanowiły naturalne miejsce na zorganizowanie pleneru malarskiego. Biskupia Górka była jednym z takich miejsc, gdzie można było wygodnie podziwiać nasze piękne miasto. Teraz bujnie wyrosły las trochę „zasłania” panoramę. Z niektórych miejsc widok jest jedynie zimą i wczesną wiosną.

Jednym z obrazów, jaki powstał na Biskupiej Górce jest akwarela Piotra Konca. Jest to obraz zapamiętany i przechowywany w jego pamięci od lat. Pierwsza panorama namalowana została przez artystę ponad 20 lat temu. Był to duży olejny obraz. Jak już wspomniałem dzisiaj taki widok jest tylko w pamięci malarza. Dzięki temu, że powraca on do tej przestrzeni – możemy go zobaczyć teraz.

Obraz z panoramą z Biskupiej Górki zobaczyłem na wystawie w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Od razu rozpoznałem miejsce, bo jest ono bardzo charakterystyczne. Miałem możliwość rozmowy z artystą, więc oczywiście zapytałem o szczegóły. Ma świadomość, że przestrzeń się zmieniła. Nie był dawno na Biskupiej Górce – akwarelę namalował na podstawie swojego pierwszego olejnego obrazu i powstałych wówczas szkiców. Okazało się, że nie tylko ja rozpoznałem miejsce i charakterystyczną panoramę Gdańska. Na wernisażu podeszła do malarza pani, która opowiedziała mu o zmianach w przestrzeni, którą namalował. Odniosłem wrażenie, że trochę był tym zdziwiony, że Biskupia Górka jest tak bardzo rozpoznawalnym miejscem.

Tekst i fotografie Marek Baran

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content