Portal osiedlowy Biskupiej Górki

Zaproszenie na wystawę

Inspirująca Biskupia Górka

Panorama Gdańska od wieków była inspiracja dla malarzy. Otaczające wzgórza stanowiły naturalne miejsce na zorganizowanie pleneru malarskiego. Biskupia Górka była jednym z takich miejsc, gdzie można było wygodnie podziwiać nasze piękne miasto. Teraz bujnie wyrosły las trochę „zasłania” panoramę. Z niektórych miejsc widok jest jedynie zimą i wczesną wiosną.

Jednym z obrazów, jaki powstał na Biskupiej Górce jest akwarela Piotra Konca. Jest to obraz zapamiętany i przechowywany w jego pamięci od lat. Pierwsza panorama namalowana została przez artystę ponad 20 lat temu. Był to duży olejny obraz. Jak już wspomniałem dzisiaj taki widok jest tylko w pamięci malarza. Dzięki temu, że powraca on do tej przestrzeni – możemy go zobaczyć teraz.

Obraz z panoramą z Biskupiej Górki zobaczyłem na wystawie w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Od razu rozpoznałem miejsce, bo jest ono bardzo charakterystyczne. Miałem możliwość rozmowy z artystą, więc oczywiście zapytałem o szczegóły. Ma świadomość, że przestrzeń się zmieniła. Nie był dawno na Biskupiej Górce – akwarelę namalował na podstawie swojego pierwszego olejnego obrazu i powstałych wówczas szkiców. Okazało się, że nie tylko ja rozpoznałem miejsce i charakterystyczną panoramę Gdańska. Na wernisażu podeszła do malarza pani, która opowiedziała mu o zmianach w przestrzeni, którą namalował. Odniosłem wrażenie, że trochę był tym zdziwiony, że Biskupia Górka jest tak bardzo rozpoznawalnym miejscem.

Tekst i fotografie Marek Baran

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.