NARRACJE#8

19 października 2016


NARRACJE#8
Biskupia Górka
21-22 października 2016

 

Festiwal  NARRACJE zawita na Biskupią Górkę już w ten weekend!

Kurator tegorocznych NARRACJI – Stach Szabłowski  zaprasza do jednej z najciekawszych a zarazem najbardziej osobnej dzielnicy Gdańska. W piątkowy i sobotni wieczór Biskupia Górka objawi się nam odmieniona, na nowo odkryta, niecodzienna, wyjątkowa. Zapewnią nam to instalacje i interwencje w przestrzeni proponowane przez artystów ósmej edycji festiwalu. Każdy z twórców inaczej widzi, rozumie i przedstawia tytułowe KRÓLESTWO (60,8 m n.p.m.).

Czeka na nas 28 projektów rozlokowanych w przestrzeni Biskupiej Górki, które można będzie zwiedzić indywidualnie lub w grupie pomiędzy godziną 18:00 a 24:00 w piątek i sobotę. Punkt Informacyjny będzie zlokalizowany w Kościele Zielonoświątkowym (ul. Mennonitów 2). Tam będzie można otrzymać mapkę/przewodnik i wszelkie potrzebne informacje. Stamtąd też między 18:30 a 22:00 co 15 minut będzie ruszać kolejna grupa z przewodnikiem. Również o 18:30 rozpocznie się spacer edukacyjny dla dzieci z rodzicami. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Na zwiedzanie warto zarezerwować około 2 godzin.

Ze swojej strony szczególnie polecam projekty ze współudziałem mieszkańców – spektakl „Nasze Królestwo jest stąd” (piątek i sobota o 20-tej, podwórko, ul. Biskupia 4) oraz instalację Vox Populi (każda pełna godzina, Szkoła Podstawowa nr 21, ul Na Stoku 43).

Do zobaczenia na trasie!

Danuta Szlas

mapa_z_legenda_ost

 

5 października 2016 r.


NARRACJE#8
Biskupia Górka
21-22 października 2016

 

„Vox populi”

Zbliżające się NARRACJE podgrzewają atmosferę na Biskupiej Górce. Dzieje się dużo i ciekawie.  Sporo projektów uwzględnia nas, mieszkańców. Rita Jankowska wytrwale pracuje nad spektaklem społecznościowym (więcej o tym we wcześniejszych felietonach). Michał Marczak, znany polski reżyser niedawno realizował swój projekt o mieszkańcach Biskupiej Górki umożliwiając nam zostanie bohaterem filmowym.

W przyszłym tygodniu z kolei odbędą się nagrania dźwiękowe w ramach projektu znanej polskiej artystki wizualnej Zorki Wollny pt. “Królestwo/Vox populi”. Projekt ten jest nowatorskim i mocno nietypowym pomysłem na połączenie nagrań  ludzkiego głosu, dźwięków otoczenia, muzyki i wyładowań prądu w głośniku Tesli. Zorka wspólnie z Andrzejem Wasilewskim opracowali i zbudowali prototyp urządzenia, które będzie w spektakularny sposób odtwarzał wypowiedzi mieszkańców tworząc mocny dźwiękowo-obrazowy utwór, który podziwiać będziemy na tegorocznych NARRACJACH.

Artystka zaprasza wszystkich mieszkańców by wzięli udział w zapisie „głosu Biskupiej Górki” – mają to być nasze krótkie wypowiedzi dotyczące tego czym dla nas jest Biskupia Górka, co widzimy w niej ważnego, atrakcyjnego,  bliskiego, ale również to, co chcielibyśmy by    w naszej dzielnicy się zadziało, pojawiło. Mogą  być to wystąpienia bardzo osobiste, w końcu ma być to nasz głos.

Nagrania odbędą się 8 i 9 października w salce Kościoła Zielonoświątkowego przy ul. Menonitów 2A, początek o godz. 17.00.

Na zachętę umieszczam nagranie z prototypu urządzenia, które pozwoli zobaczyć zasadę jego działania.

https://vimeo.com/168805813

Danuta Szlas

 

10 września 2016

NARRACJE#8
Biskupia Górka
21-22 października 2016

 

 

KRÓLESTWO…  moje?

Tym razem trochę refleksji na temat tytułu tegorocznych Narracji.

Rita Jankowska, reżyserka spektaklu tworzonego przez mieszkańców Biskupiej Górki zadała nam kilka pytań o to czym jest dla nas tytułowe Królestwo. Przyznaję, że skłoniła mnie do przemyśleń.

Królestwo jest dla mnie czymś wyjątkowym, bardzo specyficznym, jedynym w swoim rodzaju. Ma swoją przestrzeń, kształt, kolorystykę, symbole. Posiada swoje wartości, ideały, zasady, ale też różne wady, drobnostki, śmiesznostki. W Królestwie obowiązują określone prawa, reguły postępowań, przywileje czy konsekwencje wynikające z bycia jego częścią.

Wszystko to sprawia, że jest czymś niepowtarzalnym, co z zewnątrz wygląda może dziwnie, nieracjonalnie, ale jednak łączy się w jakąś całość – mniej lub bardziej spójną, ukształtowaną przez historię, tradycję, doświadczenia czy nawet przypadkowy los. To wszystko buduje wyjątkowość, specyfikę Królestwa, tworzy jego unikatowy, rozpoznawalny charakter.

Uważam, że każdy ma takie Królestwo w sobie.

Może nawet mieć ich wiele. Na pewno też każdy z nas tworzy Królestwo po prostu oddziałując  na swoje otoczenie, najbliższą przestrzeń, w której funkcjonuje. Biskupia Górka jest taką przestrzenią – wyraźnie wydzieloną przez ukształtowanie terenu, zabudowę, czy odcinające ją od pozostałych części miasta ciągi komunikacyjne.

To Królestwo chcąc nie chcąc tworzymy mieszkając w nim.

Niektórzy mieszkańcy silnie czują się z tym biskupiogórkowym Królestwem związani, angażują się, dbają o nie, walczą o jego przyszłość. Są też takie osoby które wydają się jakby pozostawały obok, ale poza mogą być chyba tylko we własnym odbiorze. Nawet jeżeli nie uświadamiają sobie istnienia  Królestwa, to jednak mimo wszystko są jego częścią.

Nie da się temu zaprzeczyć, że mieszkając na Biskupiej Górce tworzymy ją.

A czym dla Ciebie jest Królestwo? Biskupia Górka?

Danuta Szlas

 

15 sierpnia 2016

NARRACJE#8
Biskupia Górka
21-22 października 2016

 

 

Nasz głos…

O czym mówią, o czym myślą mieszkańcy Biskupiej Górki?

Co sprawia, że dumni są ze swojego miejsca zamieszkania, a co chcieliby zmienić, poprawić?

Dominują w nas wspomnienia czy myślenie o przyszłości i możliwościach, które przed naszą dzielnicą się otwierają?

Na myśl o Biskupiej Górce uśmiechamy się, czy robi nam się smuto, żal?

Naszym głosem, naszym obrazem, tym co w sercu i w rozumie możemy się podzielić. Na 8 edycji NARRACJI mamy okazję pokazać swój obraz Biskupiogórskiego Królestwa, w którym – z urodzenia, splotu okoliczności, czy wyboru żyjemy.  Pomagają nam w artykulacji tego głosu profesjonalni twórcy, uczestnicy tegorocznego festiwalu.

O spektaklu Rity Jankowskiej „Nasze Królestwo jest stąd” pisałam w ubiegłym felietonie. Prace nad spektaklem trwają. Powoli kształtuje się scenariusz, dodawane są kolejne „głosy”, wątki, opowieści. Reżyserka zaprasza wszystkich chętnych do współpracy w czwartki na godzinę 17. Na tych cotygodniowych spotkaniach dominuje energia i pozytywna atmosfera. Czuję, że dzieje się coś ważnego i cieszę się, że mam w tym swój skromny udział.

Kolejną możliwość wypowiedzenia się daje nam projekt Zorki Wollny, która zaprasza nas na warsztaty pod tytułem  “Królestwo/Vox populi”. Będą to warsztaty dźwiękowe opierające się na podstawowej pracy z głosem, słowem mówionym, śpiewem, a także z szeptem. Głównym tematem będą opinie i postulaty mieszkańców dzielnicy, dotyczące bieżących problemów, historii i przyszłości Biskupiej Górki, natomiast punktem wyjścia będzie dyskusja o życiu dzielnicy. Bardzo zależy nam na Państwa głosie, gdyż stanie się on podstawą instalacji artystycznej, pisze Zorka Wollny. W ramach warsztatów odbędą się nagrania, które zostaną wyemitowane w trakcie NARRACJI ze specjalnie zaprojektowanych głośników, w postaci krótkiego utworu muzycznego opartego na  wielogłosie postulatów i idei mieszkańców.

Zorka będzie w Gdańsku na początku września. Warto zarezerwować sobie chwilę czasu na udział w warsztatach. Zaś już dziś możemy pomyśleć o tym, co chcielibyśmy przekazać gościom i uczestnikom NARRACJI.

Wykorzystajmy okazję – to będzie nasz głos.

Danuta Szlas

 

 

11 lipca 2016

NARRACJE#8
Biskupia Górka
21-22 października 2016

 

 

NASZE KRÓLESTWO JEST STĄD

Właśnie ruszyła praca nad spektaklem przygotowywanym przez Ritę Jankowską na NARRACJE 2016 – „NASZE KRÓLESTWO JEST STĄD”, który jest projektem teatralno-filmowym, w nurcie teatru społecznościowego.

W ubiegły czwartek na godzinę 17 wybrałam się do Domu Sąsiedzkiego na Biskupią 4. Miałam oczywiście zebrać informacje na temat tego wspólnego przedsięwzięcia, byłam zaciekawiona samą formą teatru, ale również chciałam sprawdzić czy będę w stanie zostać… aktorką.

Do tej pory uczestniczyłam w NARRACJACH jako widz, teraz pojawiła się możliwość wzięcia w nich udziału jako twórca. Nigdy wcześniej nie grałam w żadnym przedstawieniu – nawet w szkolnych jasełkach, więc miałam trochę obaw. I pewnie nie byłam w swych obawach odosobniona. Na spotkanie przyszło kilkanaście osób – w różnym wieku, różnej płci i nawet z różnych powodów. Byłam mile zaskoczona wesołą i otwartą atmosferą. Rita Jankowska zadbała o to byśmy się nawzajem poznali i poczuli bezpiecznie w tej dość nietypowej sytuacji.  Czułam, że nasza reżyserka wie jak takie projekty realizować i będzie w stanie poprowadzić nas przez cały proces twórczy związany ze spektaklem.

Czym charakteryzuje się teatr zaangażowany społecznie? W tradycyjnym teatrze najpierw jest sztuka, do której potem dobierani są aktorzy. W teatrze społecznościowym jest odwrotnie – najpierw wybierana jest grupa, z którą pracuje reżyser, osoby biorące udział dzielą się swoimi historiami życiowymi, tym, co jest dla nich ważne i dopiero potem wspólnie tworzona jest sztuka. Najważniejsze w teatrze społecznościowym jest oddanie głosu ludziom, by mogli wyrazić to, czym naprawdę żyją i opowiedzieć o swoich perspektywach.

To właśnie proponuje nam Rita Jankowska – opowiedzmy historię Naszego Królestwa, naszego życia na Biskupiej Górce, o tym, co dla nas ważne.

Spektakl będzie się tworzyć podczas cyklicznych spotkań – co czwartek, od 17 do 19.  Zapraszamy do przyjścia i dołączenia do grupy aktorów-amatorów.

Najbliższe spotkanie już 14 lipca, oczywiście w siedzibie WAGI, ul. Biskupia 4.

Do zobaczenia!

Danuta Szlas

 

 

 

 

 

fot. K. Ejsmont

 

27 czerwca 2016

NARRACJE#8
Biskupia Górka
21-22 października 2016

 

 

Za nami ogłoszenie nazwisk artystów, którzy wezmą udział w tegorocznych NARRACJACH. Na razie tylko nazwiska, gdyż ostateczny kształt projektów będzie efektem dyskusji kuratora Stacha Szabłowskiego i organizatorów z artystami. Zdaniem Joanny Weltrowskiej z Instytutu Kultury Miejskiej więcej szczegółów dotyczących samych projektów będzie dostępnych na przełomie sierpnia i września.

 W odpowiedzi na otwarty nabór projektów zgłosili się twórcy z całej Polski. Z 58 przesłanych projektów do realizacji na festiwalu wybrano osiem. Na Biskupiej Górce zobaczymy prace: Pawła Kowzana, Mariusza Warasa, Michała Sosińskiego, Grzegorza Kozery, Marty Kaweckiej, Rafała Smolińskiego, Dagmary Pochyły, Aleksandry Ciapki, Filipa Ignatowicza i Martyny Jastrzębskiej.

Ucieszyła mnie spora reprezentacja trójmiejskich artystów. Czwórka z zakwalifikowanych twórców/duetów pochodzi z Gdańska lub z Gdyni. Również niektórzy z artystów zaproszonych przez Stacha Szabłowskiego odwiedzili już Biskupią Górkę, m.in. Zorka Wollny, Bartek Buczek, Marcin Zawicki, Jakub Bąkowski czy Karolina Freino. Na miejscu szukali inspiracji i wsłuchiwali się w głos przestrzeni, którą będą aranżować i zagospodarowywać.

Mam nadzieję, że dzięki temu całe NARRACJE będą głęboko zakorzenione w klimacie Biskupiej Górki i pozostawią ciekawe wspomnienia w przestrzeni, w której żyjemy na co dzień.

Chociaż jeszcze bardziej intrygująco zapowiadają się te projekty, które bazują na udziale nas, mieszkańców.

Rita Jankowska, reżyserka i dramatopisarka, która ma już na swoim koncie wiele realizacji teatralnych zaangażowanych społecznie, właśnie tego typu projekt na 8 NARRACJE przygotowuje razem z filmowcem Wojtkiem Ostrowskim. Nazwała go: “NASZE KRÓLESTWO JEST STĄD”.

Spektakl będzie wynikiem cyklicznych prac warsztatowych, teatralnych, bazujących na historiach, które wniosą mieszkańcy Biskupiej Górki, tak by pokazać dziedzictwo emocjonalne tego miejsca, przestrzeni. „Projekt będzie skupiony mniej na kamienicach czy ulicach, a bardziej na ludziach mieszkających w tej przestrzeni”.

W dużej mierze forma i ostateczny kształt przedstawienia będzie wynikiem pracy z grupą mieszkańców. Do tej właśnie grupy zapraszają reżyserka spektaklu i Stowarzyszenie WAGA, które wspiera to przedsięwzięcie organizacyjnie.

Spotkanie inauguracyjne odbędzie się w czwartek 7 lipca o godzinie 17 w siedzibie Stowarzyszenia WAGA przy ul. Biskupiej 4.

Dzień Sąsiadów – Rita Jankowska opowiada o projekcie

Poniżej więcej informacji na temat wcześniejszych realizacji Rity Jankowskiej na Oruni i w Stoczni, warto zapoznać się z projektami, ale polecam również wrażenia samych uczestników:
o spektaklu Orunia
o spektaklu Stocznia Gdańska

a także same spektakle do obejrzenia:
Ohra, Ora, Orana
Teatr Stocznia

Do wspólnego przedsięwzięcia zapraszam i ja, warto wziąć udział w projekcie tak ciekawym, żywym i niesamowicie integrującym.

Danuta Szlas

 

25 maja 2016r.

NARRACJE#8
Biskupia Górka
21-22 października 2016
jjjjjjjjj
jjjjjjjjj
jjjjjjj
 
 lllll
 
Całe NARRACJE są dla mieszkańców

Biskupią Górkę i jej mieszkańców czeka w tym roku nie lada atrakcja. W wyjątkowej przestrzeni naszej dzielnicy odbędzie się 8 edycja gdańskiego festiwalu NARRACJE.

Od 2009 roku, w jeden z weekendów późnej jesieni, artyści interweniują w przestrzeń publiczną dzielnic Gdańska nadając codziennym miejscom nowy kontekst i pozwalając odkryć je ponownie.  Do tej pory NARRACJE eksplorowały nowe miejskie wątki i historie w przestrzeni Głównego, Starego i Dolnego Miasta, na Długich Ogrodach, we Wrzeszczu i Nowym Porcie.

Organizatorzy – Instytut Kultury Miejskiej wraz z Gdańską Galerią Miejską w tym roku zdecydowali ukazać w nowym świetle Biskupią Górkę.

W konkursie na kuratora festiwalu zwyciężyła koncepcja „Królestwo 60.8 m n.p.m”. Stacha Szabłowskiego – krytyka sztuki, publicysty, kuratora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

„Projekt ósmej edycji festiwalu jest scenariuszem opowieści o Biskupiej Górce – jednej z najciekawszych i zarazem najbardziej osobnych dzielnic miasta. W tej opowieści Biskupia Górka jest zarazem protagonistą i narratorem: ukryta dzielnica ukazuje się i opowiada sama siebie” – mówi kurator Stach Szabłowski.

Ostateczną postać NARRACJI kształtują dwa działające równolegle mechanizmy. Pierwszy opiera się na wyborach kuratora projektu, który zaprasza do udziału artystów. Drugi mechanizm to Otwarty konkurs, do którego zgłoszenia można nadsyłać już tylko do 31 maja br.

W zaproszeniu kuratora czytamy: „NARRACJE są projektem otwartym na wszelkie formy wypowiedzi artystycznej. Słowo, obraz, druk, mural, projekcja wideo w przestrzeni publicznej, performatywny gest, dźwięk, działania partycypacyjne, rzeźba, obiekt – to tylko początek długiej, w istocie nieograniczonej listy środków, po które można sięgnąć. Kluczowe nie są artystyczne konwencje, lecz wrażliwość na miejsce, na jego topograficzne, społeczne i symboliczne podpowiedzi”.

Dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej, Piotr Stasiowski, zaznacza, że każdy ciekawy projekt, także od osób amatorsko zajmujących się działalnością artystyczną będzie brany pod uwagę – „Otwarty nabór jest stworzony, by kurator miał możliwość rozeznania się, co trójmiejscy twórcy chcieliby zaproponować na NARRACJE. Nabór
(…) kierowany jest oczywiście na całą Polskę, też międzynarodowo, natomiast z naszej praktyki wiadomo, że bardzo dużo pomysłów spływa stąd”.

Ujęło mnie stwierdzenie Piotra Stasiowskiego „Całe NARRACJE są dla mieszkańców”.

Skorzystajmy więc ile się da. Zainteresujmy się, zaplanujmy czas, by wziąć udział – okazja jest wyjątkowa. Na wyciągnięcie ręki, spacerując o zmroku po znanych, choć często niezauważanych miejscach, możemy doświadczyć szczególnych emocji – zaskoczenia, refleksji, radości, dumy. Uświadomić sobie piękno, potencjał, wartość swojego otoczenia, które jest inspiracją dla tak różnorodnych działań artystycznych.

Ja już się cieszę na myśl o październiku!

Będę na bieżąco śledzić poszczególne etapy organizacji i przygotowań, czekajcie więc na kolejne relacje.

Danuta Szlas

Dodatkowe informacje dostępne są na oficjalnej stronie festiwalu: /narracje.eu/ oraz na stronach jego organizatorów: IKM NARRACJE,GGM.NARRACJE.

Witamy w gronie redakcyjnym Danutę Szlas z Zaroślaka, która odpowiedziała na nasz apel o włączenie się  mieszkańców i mieszkanek do współtworzenia naszego portalu. Danucie bliskie są sprawy związane ze sztuką, ale tematów, o których można tu pisać jest przecież dużo więcej. Ponawiamy więc zaproszenie do dołączenia do naszego  zespołu.
Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content