Pożar w kamienicy przy ul. Biskupiej 30

27 lipca ok. godz. 18.00 w jednym z pomieszczeń na poddaszu wielorodzinnej kamienicy przy ul. Biskupiej 30, od strony ul. Na Stoku, wybuchł pożar. Wówczas znajdowały się tam dwie osoby, mężczyznę udało się uratować, ale kobieta, mimo długiej reanimacji zmarła w karetce.

Przyczyny wybuchu pożaru nie są znane. Pozostali mieszkańcy tej części domu bezpiecznie opuścili swoje mieszkania, wszyscy dostali od Gminy Gdańsk lokale zastępcze.

Z Biura Zarządu Nieruchomościami BIZAN, które administruje tą wspólnotą mieszkaniową otrzymaliśmy następujące informacje dotyczące tego zdarzenia:

“pokrycie dachowe  zostało zabezpieczone folią. W dniu dzisiejszym [5 sierpnia – przyp.red] prowadzono oczyszczanie  poddasza ze spalonych elementów. Umożliwi to rzeczoznawcy dokładne określenie  powstałych uszkodzeń w obrębie poddasza.
Wykonywana jest ekspertyza techniczna budynku i sposobu  doprowadzenia  do  należytego stanu.
 Z chwilą  otrzymania ekspertyzy i zakresu prac do realizacji, będą podejmowane decyzje przez  Współwłaścicieli nieruchomości dotyczące  ich realizacji.
Poddasze nieruchomości nie posiada lokali mieszkalnych. Przebywające tam osoby – przebywały  nielegalnie. (…)
Zgłoszeń o przebywających  bezdomnych w piwnicach lub strychach na terenie ulicy Biskupiej nie posiadamy.
Pobyt osób bezdomnych mieszkańcy mogą zgłaszać do MOPS-u bądź noclegowni. Informacja o numerach telefonów do wymienionych instytucji znajduje się na wszystkich klatkach schodowych. Ponadto tablice ogłoszeń posiadają numery telefonów Policji, Straży Miejskiej.
Poszkodowani, byli  już w przeszłości wyprowadzani z tej nieruchomości po naszej interwencji w Policji. Prowadzona  była również (z naszego wniosku) sprawa kradzieży prądu przez “poszkodowanych”.
Sami  mieszkańcy tej klatki schodowej  nie zgłaszali żadnych uciążliwości związanych z przebywaniem osób nieuprawnionych w udostępnionej  komórce.”

Tragiczne konsekwencje tego pożaru każą się zastanowić nad tym co należałoby zrobić, by taka sytuacja się nie powtórzyła, także gdzie indziej. Niewątpliwie jest to zadanie dla odpowiednich służb Gminy Gdańsk i administratorów budynków, ale także dla samych lokatorów, którzy na co dzień powinni zachować większą czujność i zgłaszać wszelkie zauważone zagrożenia.

ke

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Krystyna Ejsmont

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content