Wieczór z Tadeuszem Karmazynem

Stowarzyszenie Biskupia Górka zaprasza 27 października na spotkanie z Tadeuszem Karmazynem, poetą i wykonawcą poezji śpiewanej, od lat mieszkającym w USA, a pochodzącym z Gdańska.

Wysiedlona z Wilna w 1946 r. rodzina Karmazynów znalazła swoje miejsce w domu położonym na Biskupiej Górce nad Kanałem Raduni. Do tego okresu swojeg życia poeta nawiązuje w wielu swoich wierszach.

Tadeusz Karmazyn skończył Politechnikę Gdańską oraz podyplomowy kurs wiedzy o teatrze, filmie i TV na Uniwersytecie Gdańskim. I co ważnie, na studiach, w okresie gierkowskim, zaczął działać w  środowiskach kontrkultury studenckiej. Współzakładał Piwnicę Artystyczną Witkacy, działającą w Gdańsku w latach 1968-73, gdzie m.in. śpiewał teksty poetyckie. W 1972 r. zdobył II nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, został też laureatem ogólnopolskich spotkań „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie w 1975 i 1976, a w 1975 r. Targów Estradowych w Łodzi. Był członkiem zespołu muzycznego „Styk””. W 1976 r. zamieszkał w Pruszczu Gdańskim, gdzie w latach 1976-1981 kierował Miejskim Domem Kultury.

W 1982 r. wyemigrował wraz z rodziną z Polski i osiadł w Gainesville na Florydzie, skąd chętnie przyjeżdżą do Gdańska i odwiedza Biskupią Górkę.

W czasie wieczoru poetyckiego Tadeusz Karmazyn będzie promował swój niedawno wydany tomik zatytułowany „Agape”.
„Tomik roi się od ważnych tematów i problemów. Tadeusz Karmazyn zrobił nam krzywdę emigrując. Na szczęście niezupełnie, jak widzicie. Powraca tutaj i uniwersalizuje chorobę świata. Znajduję tu na przykład takie wersy: „Rabbi, otwórz moje pióro, zanim zniknę / w brudzie”.
Hmm, znowu i właśnie dlatego potrzebna jest nam taka poezja. Interwencyjna, lecz także pełna agape, czyli miłości.” (cytat z recenzji Leszka Żulińskiego z pomorskiego magazynu literackiego Latarnia Morska).
Poeta będzie czytał swoje wiersze z tomików „Powroty” i „Agape”. Zaśpiewa też poezję K.I. Gałczyńskiego, a akompaniować na skrzypcach będzie mu przyjaciel, Leszek Bolibok. Obaj grali przed laty w zespołe „Styk”.

Ten wieczór będzie też dla poety okazją do spotkania  z dawnymi kolegami, sąsiadami, znajomymi z Biskupiej Górki i wspólnego wspominania minionego czasu.

Zapraszamy do Domu Sąsiedzkiego przy ul. Biskupiej 4 o godzinie 17.00.

Krystyna Ejsmont

Dodaj komentarz »1 komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kopiowanie materiałów zamieszczonych na portalu www.biskupiagorka.pl jest dozwolone tylko na użytek własny,
w każdym innym przypadku wymagana jest zgoda redakcji.


Copyright © All Rights Reserved · Green Hope Theme by Sivan & schiy · Proudly powered by WordPress

Polityka prywatnosci