Upamiętnienie Brunona Zwarry

W tym roku, 18 października, przypada setna rocznica urodzin znanego gdańskiego pisarza – Brunona Zwarry, autora 10 książek o życiu Polaków w przedwojennym Gdańsku.  „Tak zasłużony człowiek dla naszego miasta i mieszkańców, zasługuje na godne upamiętnienie. W rocznicę urodzin odsłonimy tablicę pamiątkową, nadamy także imię Brunona Zwarry jednemu z nowych tramwajów” – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Brunon Zwarra mieszkał na Biskupiej Górce w latach 1919-39, najpierw przy ul. Biskupiej 2, a potem przy Na Stoku 46. Nie ma już żadnego z tych domów, tablica zawiśnie więc na kamienicy przy ul. Biskupiej 4. To miejsce, w którym wiele się dzieje, mieści się tu Dom Sąsiedzki, klub seniora, Centrum Aktywizacji Społecznej i Zawodowej, Gdańskie Centrum Równego Traktowania i Dzienny Dom Pomocy, mają tu też swoją siedziby Stowarzyszenie Biskupia Górka i WAGA.

Na wniosek radnych Miasta Gdańska jeden z tramwajów wyprodukowanych w zakładach „Pesa” w Bydgoszczy otrzyma imię pisarza. „Cieszę się, że ten pomysł połączył tak różne środowiska w gdańskiej radzie miasta” – mówi Bogdan Oleszek, radny Wszystko dla Gdańska, i wieloletni przewodniczący rady miasta. Wkrótce będzie miała miejsce także reedycja książki Brunona Zwarry pt. „Gdańsk 1939”. Władze miasta pracują także nad dodatkowym upamiętnieniem pana Brunona, ale każdy taki pomysł wymaga konsultacji z rodziną pisarza.

 Biblioteka Gdańska PAN przygotowuje wystawę poświęconą Brunonowi Zwarrze, wernisarz jest planowany na 15 października br. To właśnie Biblioteka ma najwiekszy zbiór pamiątek po pisarzu przekazany przez niego samego i rodzinę.

Stowarzyszenie Biskupia Górka i Stowarzyszenie WAGA w czerwcu br. złożyły wniosek do Rady Miasta Gdańska o nadanie imienia Brunona Zwarry znaczącej ulicy lub placowi w Gdańsku, a niedawno radni Dzielnicy Nowy Port Łukasz Hamadyk i Rafał Kulaszewicz, wystąpili o nadanie imienia pisarza  budowanemu ️wiaduktowi „Biskupia Górka”.

Jak co roku w dniu urodzin Brunona Zwarry, 18 października, na Biskupiej Górce spotkają się miłośnicy jego twórczości. W organizację tegorocznego spotkania zaangażowane są: Stowarzyszenie Biskupia Górka, Gdańska Szkoła Wyższa, Cappella Gedanensis i Wydawnictwo Marpress.

Pomysłów na upamiętnienie tego wybitnego gdańszczanina jest więcej – choćby poprzez utworzenie muzeum lub postawienie pomnika-ławeczki, ale dziś trudno ocenić, które z nich będą mogły być zrealizowane.

 

ke

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content