„Trwała parowa” – pokaz filmu

W 2010 r. w zakładzie fryzjerskim Państwa Skokowskich przy ul. Biskupiej 35 Julia Zborowska zrealizowała krótkometrażowy film „Trwała parowa”.

Jak powiedziała wówczas w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”: „Pomysł na film zrodził się właśnie z tej lokalizacji”, po zobaczeniu zdjęcia z wnętrza zakładu na Biskupiej Górce. W filmie utrwalony został wygląd zakładu, ale też wypowiada się w nim właściciel, legendarny Pan Adolf Skokowski, jest jego rodzina, pracownice i mieszkańcy będący statystami. Rok po zrobieniu tego filmu, zakład został zamknięty.

– „O czym jest ten film? O tym, że czasem można zobaczyć cząstkę drogi, którą moglibyśmy iść, drogi biegnącej równolegle do naszej. Jest też film o transformacji: kobiety przychodzą do zakładu pana Skokowskiego na trwałą parową i wychodzą całkowicie odmienione – z lokami, uśmiechnięte. I tak jadą nad morze.”  – Julia Zborowska, scenarzystka i reżyserka filmu.

Ten fim będzie można zobaczyć 17 lipca o godz. 21.00 na  nabrzeżu Motławy przy ul. Powroźniczej w ramach akcji Gdańskiej Galerii Miejskiej „KINOLATO GGM”. Wstęp wolny.

Adolf Skokowski od 1946 do 2011 roku prowadził znany, także poza granicami Gdańska, zakład fryzjerski przy ul. Biskupiej 35. Specjalizował się w trwałej parowej, która nie niszczyła włosów i była robiona niezwykle szybko. W latach 40. i 50. i później robiono w nim po 50-60 takich trwałych dziennie! Klientki przyciągał też wyjątkowy klimat tego miejsca i osobowość właściciela. Adolf Skokowski był postacią znaną wszystkim na Biskupiej Górce, szanowaną i lubianą. Wyszkolił 250 uczniów. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotą Odznaką Izby Rzemieślniczej.

ke

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kopiowanie materiałów zamieszczonych na portalu www.biskupiagorka.pl jest dozwolone tylko na użytek własny,
w każdym innym przypadku wymagana jest zgoda redakcji.


Copyright © All Rights Reserved · Green Hope Theme by Sivan & schiy · Proudly powered by WordPress

Polityka prywatnosci