“Trwała parowa” – pokaz filmu

W 2010 r. w zakładzie fryzjerskim Państwa Skokowskich przy ul. Biskupiej 35 Julia Zborowska zrealizowała krótkometrażowy film “Trwała parowa”.

Jak powiedziała wówczas w wywiadzie dla “Gazety Wyborczej”: “Pomysł na film zrodził się właśnie z tej lokalizacji”, po zobaczeniu zdjęcia z wnętrza zakładu na Biskupiej Górce. W filmie utrwalony został wygląd zakładu, ale też wypowiada się w nim właściciel, legendarny Pan Adolf Skokowski, jest jego rodzina, pracownice i mieszkańcy będący statystami. Rok po zrobieniu tego filmu, zakład został zamknięty.

– “O czym jest ten film? O tym, że czasem można zobaczyć cząstkę drogi, którą moglibyśmy iść, drogi biegnącej równolegle do naszej. Jest też film o transformacji: kobiety przychodzą do zakładu pana Skokowskiego na trwałą parową i wychodzą całkowicie odmienione – z lokami, uśmiechnięte. I tak jadą nad morze.”  – Julia Zborowska, scenarzystka i reżyserka filmu.

Ten fim będzie można zobaczyć 17 lipca o godz. 21.00 na  nabrzeżu Motławy przy ul. Powroźniczej w ramach akcji Gdańskiej Galerii Miejskiej “KINOLATO GGM”. Wstęp wolny.

Adolf Skokowski od 1946 do 2011 roku prowadził znany, także poza granicami Gdańska, zakład fryzjerski przy ul. Biskupiej 35. Specjalizował się w trwałej parowej, która nie niszczyła włosów i była robiona niezwykle szybko. W latach 40. i 50. i później robiono w nim po 50-60 takich trwałych dziennie! Klientki przyciągał też wyjątkowy klimat tego miejsca i osobowość właściciela. Adolf Skokowski był postacią znaną wszystkim na Biskupiej Górce, szanowaną i lubianą. Wyszkolił 250 uczniów. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotą Odznaką Izby Rzemieślniczej.

ke

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.