Tramwaj im. Brunona Zwarry

Dwa spośród 30 zamówionych przez GAIT tramwajów PESA Jazz Duo rozpoczęły 31 października br. kursowanie po Gdańsku. Ich patronami są Brunon Zwarra i Zbyszek Cybulski. To nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje produkowane w zakładach PESA Bydgoszcz SA. Pojazdy te przystosowane są do przewozu ponad 200 pasażerów i wyposażone m.in. w klimatyzację, defibrylatory AED,  gniazda USB i osobne stanowisko dla roweru.

– To pierwsze dwa tramwaje z dużego zamówienia, 30 nowoczesnych tramwajów – podkreśla prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – W przyszłym tygodniu zostanie przeze mnie podpisane nowe zarządzenie dotyczące tego w jakiej procedurze będziemy nazywać tramwaje – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz – Pamiętajmy jednak, że zgodnie z obietnicami złożonymi publicznie, mamy kolejkę paru patronów. Chcielibyśmy, aby następne tramwaje nosiły nazwy katolickich księży, którzy poświęcili najwyższą ofiarę, ofiarę życia w czasie II Wojny Światowej. Chodzi o księdza Komorowskiego, księdza Góreckiego oraz niemieckiego księdza Binnebesela.

– W trosce o potrzeby osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz osób niewidomych i niedowidzących – wszystkie kolumny i poręcze wykonane są w kolorze żółtym, a przyciski w tramwaju opisane są w alfabecie Braille`a. Pojazdy wyposażone są w odkładane ręcznie platformy dla niepełnosprawnych. Znajduje się w nich również wydzielona powierzchnia dla wózków inwalidzkich i dziecięcych – mówi prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów Maciej Lisicki.

Pojazdy są klimatyzowane i wyposażone w monitoring wewnętrzny oraz system informacji pasażerskiej.

W pojazdach znajdują się boczne tablice informacyjne wyświetlające linię i trasę przejazdu. Poprawiono funkcjonowanie klimatyzacji i ogrzewania, kierując strumień powietrza na ściany boczne. Udoskonalono też oświetlenie stopni wejściowych. Samopoczucie pasażerów poprawiać ma zmienna brawa oświetlenie, ta zmieniać ma się w zależności od temperatury zewnętrznej tj. przy chłodzie będzie to barwa ciepła, podczas wysokiej temperatury  – barwa zimna.

Cena jednego tramwaju to 8 mln 856 tys. zł brutto. Łączny koszt zakupu 15 nowych wraz z pakietami specjalistycznymi to 138 mln 277 tys. zł. Zakup tramwajów uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 83,5 proc. w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap IV A.

mat. z BP UMG
ke

Dodaj komentarz »1 komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kopiowanie materiałów zamieszczonych na portalu www.biskupiagorka.pl jest dozwolone tylko na użytek własny,
w każdym innym przypadku wymagana jest zgoda redakcji.


Copyright © All Rights Reserved · Green Hope Theme by Sivan & schiy · Proudly powered by WordPress

Polityka prywatnosci