II Podstawowo-Gimnazjalny Zespół Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Gdańsku, we współpracy z Gdańskim Oddziałem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, przygotował czwartą już odsłonę projektu „Moja mała ojczyzna”.
Za każdym razem składa się na niego cykl działań edukacyjnych skupiony na wybranym temacie, a rezultatem tej pracy z uczniami jest spektakl teatralny. W tym roku przedstawienie poświęcone było zmarłemu w ubiegłym roku gdańskiemu pisarzowi Brunonowi Zwarrze. Autor „Wspomnień gdańskiego bówki”, 18 października 2019 r. skończyłby 100 lat. Dzieci i młodzież z Zespołu Szkół STO uczestniczyły w specjalnych warsztatach, chodziły po Gdańsku szlakiem Brunona Zwarry, odwiedziły Muzeum w Stutthofie, poznały też rolę Gimnazjum Polskiego i Klubu Sportowego „Gedania” w Wolnym Mieście Gdańsku. Potem przez prawie miesiąc uczniowie pracowali nad stworzeniem spektaklu teatralnego. „Spacer po Gdańsku z młodym Brunonem Zwarrą i jego bówką” został pokazany na scenie Teatru Szekspirowskiego, 22 maja 2019 r. Wzięło w nim udział 270 dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 15 lat, a w przygotowania bardzo zaangażowali się również rodzice. Autorką scenariusza sztuki jest poetka Bożena Ptak, pracująca w STO jako polonistka.
Przedstawienie będzie można wkrótce obejrzeć na stronie II Podstawowo – Gimnazjalnego Zespołu Szkół STO w Gdańsku.
aa
fot. Wojciech Ostrowski
Krystyna Ejsmont
Komentarz do “Spektakl o Brunonie Zwarrze”
Brunon Zwarra to postać pomnikowa. Polak, Gdańszczanin, który żył w niezwykle trudnych i mrocznych czasach. Pomimo dużego dorobku pisarskiego niedoceniany i pomijany, ale jednocześnie cytowany przez uznanych historyków. “Wspomnienia gdańskiego bówki” to książka, do której wracam. Opowieść ta jest inspiracją do tego, co przekazuję ludziom, których oprowadzam po Muzeum Stutthof. Cieszę się, że poznałem Brunona Zwarrę osobiście i cieszę się, że są w Gdańsku ludzie, którzy o nim pamietają i tę pamięć kultywują. Gratuluję wszystkim uczestnikom i organizatorom spektaklu.