Piaskownia


 

26 listopada 2019

Powrót sterczyn na słupki bramki przy kamienicy Górka 12b

Na warsztatach ceramicznych realizowanych w ramach projektu “Górka dumna z podwórka” w 2018 r. uczestnicy postanowili zrobić ozdoby na słupki bramki w podwórku-studni przy ul. Górka. Oryginalne sterczyny zniknęły wiele lat temu, ale jedna zmieszkanek opisała ich wygląd. Dzięki temu na warsztatach najpierw zrobiono z gliny kształt tego wykończenia, a potem formę gipsową, która posłużyła do odlania trzech takich samych betonowych elementów. Artyści ceramicy, którzy te warsztaty prowadzili, są gotowi zamocować te sterczyny na bramce, ale Wojewódzki Konserwator Zabytków zażądał dostarczenia wraz z wnioskiem o pozwolenie na montaż także projektu wykonanego przez architekta. Na zapłacenie za taką usługę w projekcie “Górka dumna z podwórka” nie ma pieniedzy. Jeżeli wśród mieszkańców znalazłby się architekt, który społecznie zrobiłby taki projekt, to Stowarzyszenie Biskupia Górka, jeden z realizatorów tego projektu,  zajmie się organizacją spraw związanych z potrzebną dokumentacją i zamocowaniem tych sterczyn. Stowarzyszenie prosi o kontakt: tel. 514-452-631, e-mail.stowarzyszenie.bg@gmail.com.


 

Radio Gdańsk – audycja DanielaWojciechowskiego o “Piaskowni” z cyklu “Twoja dzielnica”  – https://radiogdansk.pl/audycje-rg/twoja-dzielnica/item/99900-tajemnicze-miejsce-po-historycznych-przejsciach-spojrzenie-na-gdanska-piaskownie-od-strony-mieszkancow-tej-dzielnicy

 


 

21 września 2019 r. na Facebooku powstała grupa dyskusyjna “Piaskownia” dla jej mieszkańcow i sympatyków. Zachęcamy do zapisywania się do grupy i zapraszania sąsiadów.


 

24 września o godz. 18.30 w Radio Gdańsk S.A. w cyklu “Twoja dzielnica” będzie można wysłuchać audycji redaktora Daniela Wojciechowskiego realizowanej niedawno na Piaskowni!


 

Z inicjatywy mieszkańców – pożegnanie lata i sprzątanie świata na Piaskowni już w najbliższą sobotę, 21 września! Na podwórku z gołebnikiem będzie tradycyjnie grill, ciasto i kawa. I ładna pogoda ma być🌞 🙂, a początek o godz. 14.00.

 


 

Gotowa dokumentacja projektowa renowacji kamienicy przy ul. Ks. Fr. Rogaczewskiego 45 została przekazana Gdańskim Nieruchomościom 3 września 2019 r. Napis “PIASKOWNIA”, który zrobili mieszkańcy na warsztatach ceramicznych w zeszłym roku, ma być wkomponowany w elewację frontową.


 

Fotorelacja ze spotkania w dniu 24 sierpnia 🙂

 

 

 


 

Zapraszamy 24 sierpnia  o godz. 16.00 na spotkanie sąsiedzkie na zrewitalizowanym podwórku. Tradycyjnie będzie grill, zabawy dla najmłodszych, a dla wszystkich chętnych możliwość zrobienia na miejscu naszyjników z  ceramicznych koralików. Udział w warsztacie jest bezpłatny.

 


 

W najbliższą sobotę, 27 lipca, będzie okazja spotkać się na dużym podwórku (z gołębnikiem), bo znowu wyciągamy z komórki grilla, węgiel drzewny i zapraszamy do sąsiedzkiej integracji. Byłoby miło, gdyby na stole oprócz zakupionej, tradycyjnej kiełbaski i grillowanych warzyw pojawiły się też potrawy własnej roboty przyniesione przez mieszkańców. Spotkanie będzie wspaniałą okazją do porozmawiania o sprawach osiedla i rewitalizacji podwórka – ogromne skrzynie z dobrą ziemią wciaż czekają na chętnych do uprawiania w nich roślin. Chcielibyśmy też porozmawiać o historii Piaskowni, przygotowaliśmy dla każdego zbiór informacji wraz z dawnymi zdjęciami. Zachęcamy do przejrzenia albumów rodzinnych i podzielenia się na tym spotkaniu fotografiami z widokiem na dawną Piaskownię oraz wspomnieniami. Do zobaczenia w sobotę o godz. 16.00.

Poniższe zdjęcie pochodzi ze strony Gedanopedii, z wpisu poświęconego Piaskowni – https://www.gedanopedia.pl/gdansk/…


 


 

6 lipca 2019 – fotorelacja ze spotkania

 

ke


 

ke


 

Drodzy Mieszkańcy,
dużymi krokami zbliżamy się do końca naszej przebudowy 🌼🌳🌞 – zapraszamy Was na kolejny etap prac na podwórku:

wtorek i środa – 11 i 12 czerwca, między 10.00 a 17.00
Zajmiemy się m.in.:
– wykończeniem donic
– ustawieniem pergoli
– montażem ławek
– montażem stojaków rowerowych
– zainstalujemy schody
– zawiesimy nowe kwietniki na balustradach
.. i to nie zamyka tej listy

Liczymy na Wasze wsparcie!

fot. Mateusz Sylwestrzak


 

28 maja o zmianach miejscowych nazw na Piaskowni, Zaroślaku i Biskupiej Górce będzie mówił dr Jan Daniluk. Początek wykładu o godz. 17.30. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce zapraszają do siedziby Gdańskiej Szkoły Wyższej przy ul. Biskupiej 24B.

 

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górcehttps://www.facebook.com/events/1041305569398164/

ke


 

Zapraszamy do aktywności na Wydarzeniu FB “Górka dumna z podwórka” , do wrzucania zdjęć, komentowania, zadawania pytań https://www.facebook.com/events/197105437772591/.

ke

 


 

25 maja 2019


 

24 maja 2019

Po trzech dniach pracy na podwórku widać spore zmiany, ale w związku z niezbyt dużym zaangażowaniem mieszkańców, ich koniec znacznie się przesunął. W sobotę,  25 maja,  będzie mogło dołączyć  więcej osób, więc prace powinny przyśpieszyć. Zapraszamy na podwórko w godzinach 10-18, prace będą bardzo zróżnicowane od sadzenia rosłin do budowania drewnianego domku na plac zabaw. Na prośbę mieszkańców pizza została zamówiona na godz. 14.00  🙂

ke, fot. Krystyna Ejsmont


18 maja 2019

Zapraszamy do wspólnych prac przy urządzaniu podwórek w dniach 22, 23, 24, 25 maja od godz. 10 do 18. Każdego dnia o godz. 16  będzie przerwa na ciepły poczęstunek.

ke, fot. Krystyna Ejsmont


 

11 maja 2019 r.

Sobota była ostatnim dniem pierwszego etapu prac na podwórku z gołębnikiem. Duży podest jest już w takim stanie, że można na nim piknikować. Wszystkie rośliny na rabatach pod oknem kamienicy Górka 12b zostały posadzone i bardzo zdobią tę część podwórka. Następny etap prac zaplanowany jest na dni od 22 do 25 maja.

ke, fot. Dominika Ikonnikow i Krystyna Ejsmont


 

10 maja 2019 r.
W godzinach przedpołudniowych trwały prace przy budowaniu dużego podestu, na którym mają docelowo stanąć ławki. O godzinie 17 odbyła się prezentacja projektu po naniesionych zmianach, a potem prace ogrodnicze. Rezulat wspólnych działań tego dnia to też dwie piękne rabaty z dorodnymi rododendronami pod kamienicą Górka 12b i umieszczony w pobliżu, gotowy do użytkowania podest drewniany. Zapoczątkowano prace przy różanym przepierzeniu.  Zapraszamy mieszkańców do włączania się w te działania podwórkowe, które w tę sobotę, 11 maja, będą się odbywały w godz. od 10 do 18.

 

ke, fot. Krystyna Ejsmont


 

Działania na rewitalizowanych podwórkach nie zostają wstrzymane w związku ze zmianami w projekcie. Zachęcamy mieszkańców do włączenia się w trwające do 11 maja prace. Codziennie od godz. 10 do 18 będzie można przyłożyć rekę do upiększania podwórek, zakres prac jest na tyle różnorodny – od układania podestu do sadzenia roślinek – że każdy chętny znajdzie zajęcie na miarę swoich możliwości.

 

 

ke, fot. Krystyna Ejsmont


 

W dniu 8 maja na prośbę grupy mieszkańców, która chciała wprowadzenia zmian do projektu rewitalizowanych podwórek odbyło się spotkanie z przedstawicielami realizatorów projektu “Górka dumna z podwórka”:  Biura Rozwoju Gdańska oraz Stowarzyszenia Biskupia Górka i “Inicjatywa miasto”. Spotkanie trwało półtorej godziny, omówiono dokładnie wszystkie elementy proponowanych modyfikacji. Członkowie Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto uzgodnione zmiany uwzględnią w nowym projekcie. Już w ten piątek będzie można się z nim zapoznać – spotkanie na podwórku z gołębnikiem zacznie się o godz. 17.00.
fot. Krystyna Ejsmont

ke, fot. Krystyna Ejsmont


 

Niewiele osób przyszło 27 kwietnia na spotkanie inaugurujące  prace na podwórkach w tym roku. Zapraszamy mieszkańcow na następne  –  czekamy  na wszystkich w dniu 8 maja  w godzinach 10-18, na podwórku z gołębnikiem. Zabierzemy się już za konkretne prace.

ke, fot. Danuta Kozioł


 

Pierwsze spotkanie w ramach projektu “Górka dumna z podwórka” w tym roku odbędzie się 27 kwietnia o godz. 12.00 na podwórku z gołębnikiem. Piaskownia jest już oplakatowana, a ulotki we wszystkich skrzynkach pocztowych, pogoda ma być w sobotę piękna – będziemy rozmawiać o wspólnym urządzaniu tej przestrzeni i omawiać ostateczne projekty podwórek.

ke, fot. Krystyna Ejsmont


 

Zanim przyszedł ogrodnik, ktoś z mieszkańców nie wytrzymał i poprzycinał hortensje, żeby szybciej  było ładniej 🙂

 

ke, fot. Krystyna Ejsmont


 

Wiosna, więc zaczynamy działania podwórkowe na Piaskowni 🙂

fot. Krystyna Ejsmont


 

Kamienica stojąca przy ul. Rogaczewskiego 45 ma być wyremontowana. Pracownia architektoniczna przygotowująca projekt renowacji poszukuje dawnych zdjęć tego domu lub innych informacji na temat jego dawnego wyglądu. Osoby, które mogłyby w tym pomóc, proszone są o kontakt ze Stowarzyszeniem Biskupia Górka: tel. 514-452-631, e-mail: stowarzyszenie.sbg@gmail.com.

fot. Dominika Ikonnikow i Krystyna Ejsmont

ke


 

Zachęcamy do lektury artykułu poświęconego historii budynku położonego tuż przy Piaskowni, w którym do nie tak dawno jeszcze mieściło się przedszkole. Obecnie jest częścią kompleksu Forum Gdańsk.

 

Pamiątka z przedszkola

ke, fot. Krystyna Ejsmont


 

Zapraszamy mieszkańców Piaskowni na spotkanie podwórkowe w dniu 5 października o godz. 17.00, na którym porozmawiamy jeszcze o projekcie rewitalizacji podwórek na Górce oraz omówimy kwestię opieki nad urządzonymi ogrodami.

 


 

We wrześniu trwają prace kończące pierwszy etap rojektu. Ceramiczne gołębie ozdobiły szopki stojące na podwórku, reszta, czyli załatanie dziur i pomalowanie ścian już niestety w przyszłym roku.

 

ke


 

1 września w godzinach 11-15 zapraszamy mieszkańców Piaskowni do wspólnego wybierania prac ceramicznych do zainstalowania w przestrzeni rewitalizowanych podwórek. Pozostałe prace uczestnicy będą mogli zabrać do domów. Zdecydujemy też razem, gdzie powinna ta ceramika ostatecznie zawisnąć, a wszystko to przy kawie i ciastkach oraz pysznych gruszkach z podwórkowego drzewa. Zapraszamy.


 

25 sierpnia 2018 “Górka dumna z podwórka” – Festyn.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjeć:

https://www.facebook.com/pg/stowarzyszeniebiskupiagorka/photos/?tab=album&album_id=745550989123857

ke


 

24 sierpnia 2018 “Górka dumna z podwórka”

ke


 

23 sierpnia 2018 “Górka dumna z podwórka”

Piaskownia gotowa do spotkania sąsiedzkiego

ke

 


18 i 20 sierpnia 2018 “Górka dumna z podwórka” – sadzenie roślin

ke


 

10 i 11 sierpnia 2018 “Górka dumna z podwórka” – prace porządkowe na podwórku

 

ke


 

 

8 sierpnia 2018 “Górka dumna z podwórka” – Ceramika, szkliwienie prac

ke


 

7  sierpnia 2018 “Górka dumna z podwórka” – Ceramika, szkliwienie prac

ke


 

6 sierpnia 2018 “Górka dumna z podwórka” – Ceramika, szkliwienie prac

ke


 

1 sierpnia 2018 “Górka dumna z podwórka” – Ceramika – z powodu nawałnicy nikt oprócz prowadzacych zajęcia na warsztaty nie przyszedł.


 

31 lipca 2018 “Górka dumna z podwórka” – Ceramika, szlifowanie prac

ke


 

21 lipca 2018 “Górka dumna z podwórka” – praca nad projektem podwórek

ke


 

13 lipca 2018 “Górka dumna z podwórka” – Ceramika

ke


 

12 lipca 2018 “Górka dumna z podwórka” – Ceramika

ke


 

Górka”Górka dumna z podwórka” – projekt rewitalizacji dwóch podwórek przy ul. Górka. Architekci ze Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto wciąż czekają na informacje od mieszkańców dotyczące Państwa potrzeb z wiązanych z tą wspólną przestrzenią podwórkową – e-mail: stowarzyszenie@inicjatywamiasto.pl. Zapraszamy do zapoznania się z dotychczasowymi propozycjami zgłószonymi przez mieszkańców.


 

10 lipca 2018 “Górka dumna z podwórka” – Ceramika

ke


 

9 lipca 2018 “Górka dumna z podwórka” – Ceramika

ke


 

6 lipca 2018 “Górka dumna z podwórka” – Ceramika

ke


 

5 lipca 2018 “Górka dumna z podwórka” – Ceramika

ke


 

3 lipca 2018 “Górka dumna z podwórka” – Ceramika

ke


 

2 lipca 2018 “Górka dumna z podwórka” – Ceramika

ke


 

30 czerwca 2018 “Górka dumna z podwórka” – spotkanie projektowe

ke


 

23 czerwca 2018 “Górka dumna z podwórka” – spotkanie projektowe

ke


 

2018 “Górka dumna z podwórka”

23 czerwca w godz. 11-13.30 odbędzie się ostatnie spotkanie, na którym mieszkańcy Piaskowni będą mogli zgłaszać pomysły na zagospodarowanie dwóch wpólnych podwórek przy ul. Górka 11, 12 a,b i 13 a,b. Potem nad projektem będą pracowali architekci ze Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto i 30 czerwca, na spotkaniu wszystkich zainteresowanych mieszkańców zaprezentowane zostaną pierwsze projekty. Wówczas będzie można jeszcze zgłaszać swoje uwagi.
Na spotkaniu 21 lipca mieszkańcy zobaczą projekt architektoniczny przygotowany po konsultacjach, będzie to już ostatnia okazja, by wprowadzić drobne poprawki.

ke


 

“Górka dumna z podwórka” – spotkanie projektowe

Spotkanie 16 czerwca 2018

ke


 

Spotkanie 15 czerwca 2018 “Górka dumna z podwórka” – projektują dzieci

ke


 

Spotkanie 13 czerwca 2018 “Górka dumna z podwórka” – projektują seniorzy ( i nie tylko)

ke


 

Spotkanie 12 czerwca 2018 “Górka dumna z podwórka” – grupa seniorów


 

Spotkanie 9 czerwca 2018 “Górka dumna z podwórka” – inauguracja projektu

ke


 

ke


 

Biuro Rozwoju Gdańska, w związku z realizacją programu “Rewitalizacja Biskupiej Górki i Starego Chełmu w Gdańsku”, ogłosiło na początku 2018 r. dwa konkursy skierowane do organizacji pozarządowych. Jeden dotyczył działań podwórkowych na czterech obszarach rewitalizacji, drugi – kontynuacji działań społecznych w Dolnym Wrzeszczu i Letnicy.

Na każdym z czterech obszarów rewitalizacji zostały wyznaczone podwórka, które wymagają uporządkowania i zagospodarowania. Wokół nich ma skoncentrować się praca lokalnych społeczności. Oferty organizacji pozarządowych miały zostać opracowane w taki sposób, aby działania angażowały przedstawicieli wszystkich grup wiekowych – od dzieci po seniorów. Podczas realizacji projektów mieszkańcy wspólnie z animatorami najpierw zastanowią się, jak chcieliby urządzić określone podwórko, a następnie opracują jego projekt i koncepcję zagospodarowania. Ostatnim etapem będzie wspólne urządzenie podwórka. Mieszkańcy m.in. uporządkują zieleń, posadzą nowe rośliny, zamontują ławki i inne elementy małej architektury.

Konkurs podwórkowy dotyczy tych części Gdańska, które zostały objęte Gminnym Programem Rewitalizacji. Jego formuła zakłada działania animacyjne skoncentrowane wokół konkretnych podwórek. – Jednym z celów rewitalizacji jest integracja lokalnych społeczności, zachęcenie mieszkańców do wspólnego działania. Stąd pomysł na taką formułę konkursu – wyjaśniała  Ewa Pielak, Zastępca Dyrektora BRG ds. Rewitalizacji.

Wśród podwórek objętych programem znalazły się dwa z rejonu Piaskowni – przy ulicy Górka 11, 12 i 13.

“Górka dumna z podwórka”

Na Biskupiej Górce w wyniku konkursu będzie realizowana oferta złożona wspólnie przez Stowarzyszenie Biskupia Górka i Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto, a dotycząca przestrzeni za kamienicami przy ul. Górka 11, 12A i 13A. Organizacje planują przeprowadzenie spotkań i warsztatów skierowanych do różnych grup wiekowych. Ich rezultatem będzie koncepcja zagospodarowania wspólnej przestrzeni, na podstawie której powstanie projekt architektoniczny. Stowarzyszenia zamierzają przeprowadzić także warsztaty ceramiczne. Stworzone podczas nich prace zostaną następnie połączone w instalację, która zostanie zamontowana na podwórku. Zagospodarowanie podwórka rozpocznie się od wspólnego porządkowania  terenu, sadzenia roślin i umieszczania elementów małej architektury. W tak przygotowanej przestrzeni odbędzie się festyn integracyjny. Podczas imprezy będą prezentowane rysunki dzieci uczestniczących w warsztatach projektowania. W kolejnym roku wyposażenie podwórka zostanie uzupełnione. Po zakończeniu prac spotkania będą kontynuowane w formie pikników integracyjnych, podczas których mieszkańcy ocenią przeprowadzone zmiany. Jako ostatnie odbędzie się spotkanie podsumowujące – warsztat z ogrodnikiem, w trakcie którego mieszkańcy zastanowią się nad możliwościami posadzenia dodatkowych roślin – nie tylko na podwórku, ale również w oknach i na balkonach.

http://www.brg.gda.pl/aktualnosci/rewitalizacja/607-rewitalizacja-przez-integracje

ke


 

Od 2015 r. na facebooku jest fanpage: Ulica Górka/Kaninchenberg/


 

Film  “ul. Górka” zrealizowany przez grupę Berg Movie na Festiwal “Filmujemy Gdańsk” w 2015 r.

ke


 

Artykuł z dnia 28 stycznia 2016 r., gdy rozpoczynała się walka mieszkańcow o wpisanie Piaskowni do obszaru, który był wskazany do rewitalizacji.

Na Piaskowni rewitalizacji nie będzie?

ke