Brunon Zwarra – uhonorowanie pisarza

Zasłużony dla gdańska pisarz, Brunon Zwarra, zmarł 14 sierpnia br. w wieku 99 lat. 29 sierpnia br. na posiedzeniu Komisji Kultury i Turystyki Rady Miasta Gdańska rozważano sposoby na uhonorowanie pisarza.

Na sesję zaproszono mnie jako pomysłodawczynię wniosku o ustanowienie przyszłego roku rokiem Brunona Zwarry w Gdańsku.  W dniu 18 października 2019 przypada bowiem setna rocznica urodzin pisarza. Gdy dzieliłam się tym pomysłem z przewodniczącym Komisji Kultury i Turystyki Rady Miasta, Markiem Bumblisem, pisarz żył i byłam wówczas przekonana, że te urodziny będziemy świętować radośnie razem z nim.

Przewodniczący komisji przedstawił radnym ten wniosek, większość się do niego przychyliła, a więc będzie głosowany na którejś z sesji rady miasta. Mam nadzieję, że „Rok Brunona Zwarry” stanie się faktem i będziemy cieszyli się wieloma interesującymi wydarzeniami promującymi twórczość pisarza, bo na tym bardzo autorowi zależało. Radni podjęli też drugą uchwałę, która ma zabezpieczyć na ten cel środki z budżetu miasta, w proponowanej wysokości 100 tyś.

Na posiedzeniu omówiono też inny pomysł na uhonorowanie pisarza. Nie wymieniona z nazwiska osoba postuluje, by  nadać jego imię wiaduktowi zwanemu roboczo „Biskupia Górka”. Ponieważ jednak obiekt ten jest obecnie w budowie, sprawę odłożono do czasu jej zakończenia. Przy okazji przewodniczący komisji przypomniał, że nazwiska osób zasłużonych można nadawać obiektom miejskim (placom, ulicom, wiaduktom itp) dopiero 5 lat od śmierci tych osób. Prawo miejscowe nie dopuszcza dualizmu w tym zakresie, więc trzeba się zdecydować na jeden obiekt.

Tak więc już wiemy, że nasz skwer za Domem Sąsiedzkim, gdzie stał dom pisarza, będzie musiał się inaczej nazywać, ale ławeczka Brunona Zwarry może na nim stanąć. O tym postulacie słyszałam od mieszkańców Biskupiej Górki, więc też mówiłam o tym na komisji. Odpowiedź była jednoznaczna – miasto nie finansuje pomników, jedynie bierze na siebie koszt urządzenia jego otoczenia. Jeżeli mieszkańcy chcą takiego upamiętnienia, powinni utworzyć społeczny komitet jego budowy i zebrać na ten cel pieniądze, a wówczas miasto zajmie się zorganizowaniem konkursu na taki pomnik i wesprze jego realizację.

Krystyna Ejsmont

Dodaj komentarz »1 komentarz

  1. Ktoś tu ściemnia. Od 2004 roku lotnisko w Gdańsku nazywa się Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Wałęsa jest patronem ronda w Gnieźnie, ulicy w Zgorzale na Kaszubach (od 2009), Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych (od 2012). W 2009 został uhonorowany pomnikiem w Alei Polskich Noblistów w Parku Natury w Odolanowie.

    Odpowiedz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kopiowanie materiałów zamieszczonych na portalu www.biskupiagorka.pl jest dozwolone tylko na użytek własny,
w każdym innym przypadku wymagana jest zgoda redakcji.


Copyright © All Rights Reserved · Green Hope Theme by Sivan & schiy · Proudly powered by WordPress

Polityka prywatnosci