“Biskupia Górka w latach 1920-1945” – wykład

W najbliższy czwartek (16 kwietnia) o godz. 18.00 w siedzibie Gdańskiej Wyższy Szkoły Humanistycznej (ul. Biskupia 24b) odbędzie się wykład znanego gdańskiego historyka, Jana Daniluka,  “Biskupia Górka w latach 1920-1945”.

Prelegent zapowiada: “Przedstawię w zarysie zmiany, jakie dotknęły obiekty i mieszkańców Biskupiej Górki po zakończeniu I wojny światowej, postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy, a jeśli tak, to z czego ta część Gdańska w okresie międzywojennym słynęła, jakie najważniejsze obiekty powstały lub funkcjonowały na Biskupiej Górce, wreszcie czym były “skarby”, jakie w pierwszych miesiącach po zakończeniu II wojny światowej znajdowano w podziemiach Biskupiej Górki…
Wystąpienie będzie wzbogacone prezentacją multimedialną z mapami, planami, zdjęciami i pocztówkami.”

 Jan Daniluk: pasjonat i badacz historii Gdańska, przede wszystkim schyłku XIX stulecia i I połowy XX wieku. Zajmuje się także historią ziem polskich wcielonych do Rzeszy (Pomorze Nadwiślańskie i Kujawy, Wielkopolska i Ziemia Łódzka, Górny Śląsk, Ziemia Ciechanowska) w latach II wojny światowej oraz dziejami części Prus Wschodnich w okresie 1933-1945. W szerszej perspektywie bada SS, SA, policję doby III Rzeszy i jeńców wojennych w niewoli niemieckiej. Interesuje się również historią kolonializmu, w szczególności niemieckiego (1884-1919).
Od marca 2015 r. jest pracownikiem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wcześniej pracował Instytucie  Pamięci Narodowej i w Parku Kulturowym Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańsk”. Autor wydanych publikacji: “Obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku”  Warszawa 2014, “Wrzeszcz na dawnej pocztówce. Spacer pierwszy”, Gdańsk 2014. [współautor – J.Wasielewski] , “SS w Gdańsku. Wybrane zagadnienia”, Gdańsk 2013, “Dolny Wrzeszcz i Zaspa”, Gdańsk 2012 [współautor – J. Wasielewski]. Więcej na stronie: http://www.jandaniluk.pl/pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content