Kamienica przy ulicy Biskupia 17 jest jedną z bardziej atrakcyjnych na Biskupiej Górce. Zbudowano ją w latach 1890-1905, wojnę przetrwała w dobrym stanie, jednak brak remontów w latach późniejszych spowodował, że na początku XXI w. była już bardzo zniszczona, a lokatorzy skarżyli się na trudne warunki mieszkaniowe. Właściciel budynku, Gmina Miasta Gdańska, przeprowadzała jedynie niezbędne bieżące naprawy. Ciekawostką jest, że w 2012 r. z funduszy Rady Dzielnicy Śródmieście odnowiono oryginalne drzwi wejściowe na wniosek ówczesnej radnej dzielnicy, mieszkanki Biskupiej Górki, Krystyny Ejsmont.
W latach 2016-17 kamienica przeszła remont, jednak tylko elewacji. Lokatorzy nadal żyli w zawilgoconych mieszkaniach opalanych węglem, ze wspólnymi toaletami na korytarzu. Zakres robót tego remontu obejmował wówczas:
– oczyszczenie i zabezpieczenie osłabionej struktury cegły i detalu architektonicznego,
– przemurowanie zniszczonych fragmentów muru, wymiany tynków elewacji,
– wymiany istniejącej ahistorycznej stolarki okiennej z PCV na drewnianą,
– częściową renowację istniejącej stolarki okiennej,
– częściową wymianę z zachowaniem oryginalnych elementów stolarki okiennej,
– wymianę opierzenia na wykonane z blachy tytanowo – cynkowej,
– wymianę opierzenia naczółka szczytu od frontu oraz parapetów okien klatki schodowej na elewacji tylnej.
Nie planowano odtworzenia brakujących elementów ozdobnych, które zniknęły z mansardowego dachu. Dopiero po interwencji Stowarzyszenia Biskupia Górka, które dostarczyło archiwalne zdjęcia budynku, inwestor zdecydował przywrócić dwie strzeliste metalowe ozdoby lukarn oraz obelisk wieńczący ryzalit wraz z dwiema kulami rozmieszczonymi po jego bokach.
Na pozostałe prace remontowe kamienica czekała następne 5 lat. Tym razem projekt zakładał także przebudowę części wewnętrznych budynku, wymianę elementów konstrukcyjnych oraz instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych, teletechnicznych, wentylacji, także zmianę aranżacji ścian wewnętrznych lokali mieszkalnych. Wykonano również wokół budynku odprowadzenie wód opadowych do ulicznej kanalizacji deszczowej.
Kamienicę odnowiono z dużą dbałością o zachowanie jej charakteru i oryginalnych detali. Udało się odrestaurować 4 okna, a pozostałe zrobiono na ich wzór. Na półpiętrach korytarza pozostały także oryginalne drzwi prowadzące niegdyś do wspólnych toalet – obecnie umieszczono za nimi nowe szachty instalacyjne m. in. do łazienek. Schody na klatce schodowej w całości są nowe, ale wzorowane na oryginalnych. Niezrozumiałe jest, że nie odtworzono na nich ozdobnego detalu widocznego na zdjęciu poniżej, zrobionym w 2019 r. Nie przekazano także tej ozdoby ani oryginalnej klamki z drzwiczek znajdujących się kiedyś pod schodami do zbiorów Stowarzyszenia Biskupia Górka. Postaramy się ustalić co się z nimi stało.
W budynku, tak jak przedtem, jest 5 lokali, wszystkie komunalne. Żadna z rodzin mieszkających w nim przed remontem do niego nie powróci – albo z własnej woli albo z powodu zaległości czynszowych. Przydziały mają otrzymać rodziny z listy oczekujących, gwarantujące właściwą dbałość o lokal. Powierzchnie mieszkań mają między 40 a 70 m2. Do każdego z nich przynależy komórka lokatorska o pow. ok. 2 m2. Wszystkie mieszkania mają dwustronną ekspozycję, a od frontu piękne widoki.
Koszt remontu i przebudowy kamienicy wyniósł ponad 4 mln złotych, przy wsparciu środków unijnych oraz z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.
Fotorelacja z otwarcia kamienicy po zakończeniu remontu – 31.01.2024 r.
Zdjęcia Biskupiej 17 z Archiwum Społecznego Biskupiej Górki