Dom Sąsiedzki przy ul. Biskupiej 4 zaprasza dorosłych mieszkańców i mieszkanki Biskupiej Górki na zajęcia jogi, które prowadzi doświadczona joginka, Ewa Baniecka. Zajęcia odbywają się w każdą sobotę czerwca w godz. 10.30-12.00, należy przyjść 5 minut przed rozpoczęciem zajęć. Zalecany jest wygodny strój, nie trzeba mieć z sobą maty, bo organizator je zapewnia.
Yoga jest bezpłatna dzięki dofinansowaniu przez miasto Gdańsk.
Hatha joga – dlaczego warto ją praktykować?
Hatha joga to starożytny system ćwiczeń fizycznych wywodzący się z Indii, służący do osiągnięcia harmonijnego stanu psychofizycznego. Można zatem uznać regularne wykonywanie asan za rodzaj treningu zdrowotnego, którego celem jest dobrostan.
Dzięki hatha jodze poprawie ulega nasze zdrowie, sprawność fizyczna, czujemy też głęboki relaks, asany skutecznie uwalniają ciało i umysł od napięć i stresu. Usprawnienie ciała wpływa na lepsze postrzeganie siebie, a także na lepsze kształtowanie relacji z innymi (wellness).
Ćwiczenie asan powoduje tonizowanie mięśni, ich odnowę, poprawę elastyczności,wytrzymałości i siły oraz zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w ciele. Asany wydłużająkręgosłup, zwiększając jego ruchomość. Praktyka hatha jogi znacznie poprawia również ruchomość stawów, a także postawę ciała. Pomaga też w kontrolowaniu zaburzeń emocjonalnych oraz regulacji pracy serca i układu krążenia. Poprzez niektóre ćwiczenia można zwiększyć obwód i pojemność klatki piersiowej, a tym samym polepszyć zdolności oddechowe organizmu. Hatha joga działa też pozytywnie na układy nerwowy i hormonalny.
Podsumowując, hatha joga to:
– większa gibkość,
– większa sprawność fizyczna,
– stan zdrowia,
– przeciwdziałanie patologicznej starości,
– lepsze samopoczucie,
– większy relaks, uspokojenie umysłu, wyciszenie,
– lepsze relacje z innymi ludźmi.
(Na podstawie książki Małgorzaty Grabary i Janusza Szopy, „Asany jogi dla współczesnego człowieka”, Katowice 2013)
Ewa Baniecka – instruktorką rekreacji, od lat joginka z zamiłowania i pasji (poznawała tajniki jogi m.in. podczas pobytu w USA pod kierunkiem wielu doświadczonych instruktorek), a także masażystka, adeptka tybetańskiego masażu jivaka, nazywanego też „jogą dla leniwych”. Tak więc bliska jest jej praca z ciałem, ma dużą znajomość tej dziedziny dzięki łączeniu aktywności ruchowej, jaką jest joga, z praktyką masowania, jaką jest jivaka. Ostatnio swoją wiedzę o masowaniu poszerzyła również o masaż tajski, którego uczyła się pod kierunkiem pochodzącego z Japonii mistrza tego masażu – Takashiego.
Kurs instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością hatha joga w TKKF w Toruniu Ewa Baniecka ukończyła pod kierunkiem profesora Janusza Szopy, niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie jogi w Polsce. Poza tym uczestniczyła w warsztatach: jogi kundalini, jogi nidra, jogi shivananda, jogi interpersonalnej, psychologii jogi.