Wieczór z Tadeuszem Karmazynem

Stowarzyszenie Biskupia Górka zaprasza 27 października na spotkanie z Tadeuszem Karmazynem, poetą i wykonawcą poezji śpiewanej, od lat mieszkającym w USA, a pochodzącym z Gdańska.

Wysiedlona z Wilna w 1946 r. rodzina Karmazynów znalazła swoje miejsce w domu położonym na Biskupiej Górce nad Kanałem Raduni. Do tego okresu swojeg życia poeta nawiązuje w wielu swoich wierszach.

Tadeusz Karmazyn skończył Politechnikę Gdańską oraz podyplomowy kurs wiedzy o teatrze, filmie i TV na Uniwersytecie Gdańskim. I co ważnie, na studiach, w okresie gierkowskim, zaczął działać w  środowiskach kontrkultury studenckiej. Współzakładał Piwnicę Artystyczną Witkacy, działającą w Gdańsku w latach 1968-73, gdzie m.in. śpiewał teksty poetyckie. W 1972 r. zdobył II nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, został też laureatem ogólnopolskich spotkań „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie w 1975 i 1976, a w 1975 r. Targów Estradowych w Łodzi. Był członkiem zespołu muzycznego „Styk””. W 1976 r. zamieszkał w Pruszczu Gdańskim, gdzie w latach 1976-1981 kierował Miejskim Domem Kultury.

W 1982 r. wyemigrował wraz z rodziną z Polski i osiadł w Gainesville na Florydzie, skąd chętnie przyjeżdżą do Gdańska i odwiedza Biskupią Górkę.

W czasie wieczoru poetyckiego Tadeusz Karmazyn będzie promował swój niedawno wydany tomik zatytułowany „Agape”.
„Tomik roi się od ważnych tematów i problemów. Tadeusz Karmazyn zrobił nam krzywdę emigrując. Na szczęście niezupełnie, jak widzicie. Powraca tutaj i uniwersalizuje chorobę świata. Znajduję tu na przykład takie wersy: “Rabbi, otwórz moje pióro, zanim zniknę / w brudzie”.
Hmm, znowu i właśnie dlatego potrzebna jest nam taka poezja. Interwencyjna, lecz także pełna agape, czyli miłości.” (cytat z recenzji Leszka Żulińskiego z pomorskiego magazynu literackiego Latarnia Morska).
Poeta będzie czytał swoje wiersze z tomików „Powroty” i „Agape”. Zaśpiewa też poezję K.I. Gałczyńskiego, a akompaniować na skrzypcach będzie mu przyjaciel, Leszek Bolibok. Obaj grali przed laty w zespołe „Styk”.

Ten wieczór będzie też dla poety okazją do spotkania  z dawnymi kolegami, sąsiadami, znajomymi z Biskupiej Górki i wspólnego wspominania minionego czasu.

Zapraszamy do Domu Sąsiedzkiego przy ul. Biskupiej 4 o godzinie 17.00.

Krystyna Ejsmont

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Komentarz do “Wieczór z Tadeuszem Karmazynem”

Skip to content