Relacja ze spotkania 11 kwietnia 2018

Spotkanie 11 kwietnia

11 kwietnia br. w Domu Sąsiedzkim przy ul. Biskupiej 4 na spotkanie z mieszkańcami Biskupiej Górki przybyli przedstawiciele gminy Gdańsk: Anna Konopka z Biura Rozwoju Gdańska, Barbara Tchórzewska z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni i Rzecznik Prasowa Prezydenta Miasta Gdańska Magdalena Skorupka–Kaczmarek, nie było przedstawiciela Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Głównym tematem spotkania była sprawa skarpy przy ul. Biskupiej, która 13 marca br. uległa naruszeniu, ale mieszkańcy pytali też o inne rzeczy związane z rewitalizacją Biskupiej Górki. Ponieważ mogą one zainteresować większe grono osób, przedstawiamy skrótowy zapis poruszanych spraw.

Nowe pęknięcia murów oporowych
Jedna z mieszkanek ulicy Na Stoku 12 d zgłosiła, że zauważyła w ostatnim czasie powiększające się pęknięcie w murze oporowym przy jej kamienicy. Ponad 20 lat temu mur pękł i powstał w nim ubytek o średnicy ok. 1 m, ale wówczas go nie naprawiono, dostawiono jedynie do istniejącego muru nowy, zbudowany z pustaków. Nadmierne obciążenie skarpy pojazdami ciężkimi w ostatnim czasie spowodowało popękanie tej dostawki i oddzielanie się jej od muru właściwego. Ponieważ ta część skarpy nie jest objęta pracami umacniającym stok Biskupiej Górki w związku z rewitalizacją, mieszkanka obawia się powtórzenia sytuacji jaka miała miejsce 13 marca kilkadziesiąt metrów dalej.
Ponieważ na spotkaniu nie było przedstawiciela DRMG i nikt nie potrafił odpowiedzieć czy badano skarpę w tym miejscu, poproszono osobę zgłaszającą o mejlowe przesłanie takiego zgłoszenia do BRG.


Popękane kamienice
Mieszkańcy skarżą się, że obecnie mocniej odczuwają przejazd każdego samochodu po ulicy Biskupiej, domy bardziej trzeszczą i drżą, wypaczają się niektóre drzwi i okna, powiększają pęknięcia ścian lub pojawiają nowe.

Przedstawicielki Gminy zgodnie twierdziły, że drgania mogą być przez mieszkańców odczuwane, bo budynki „nie są zabezpieczone eksploatacyjnie w sposób właściwy”, natomiast same budynki nie są zagrożone w wyniku naruszenia pobliskiej skarpy, ponieważ są usadowione na gruntach rodzimych, bardzo stabilnych.

Mieszkańcy zostali poproszeni o zgłaszanie wszelkich zaobserwowanych przypadków wjazdu na ten odcinek ulicy pojazdów nieuprawnionych, ale dla mieszkańców to trudne zadanie, bo nawet śmieciarki przejeżdżają zbyt szybko, by można było zdążyć zrobić im zdjęcia na dowód.

29 marca br. zostały założone repery na budynkach i murkach w zagrożonym rejonie, a robione od tego czasu pomiary nie wskazują na jakiekolwiek przesunięcia i zmiany, które mogłyby niepokoić.

Ulica Na Stoku
W związku ze zwiększeniem ruchu ciężkiego sprzętu dojeżdżającego na budowę przy umacnianiu skarp mieszkańcy ulicy Na Stoku uważają, że stwarza to zagrożenie dla ich domów oraz niszczy ulicę i chodniki. Rozumieją konieczność takich przejazdów, ale prosili o wprowadzenie ograniczeń dla tego ruchu. Zakończenie prac przy etapie III umacniania skarp powinno skutkować zakazem wjazdu ciężkiego sprzętu na budowę od strony skrzyżowania z ul. Biskupią. Jeżdżące samochody nagminnie niszczą pokrywy studzienek telekomunikacyjnych znajdujących się na chodnikach, jedna z nich jest już trzeci raz wymieniana, inne od wielu miesiecy zasłonięte są jedynie deskami lub płytami pilśniowymi.


Kontrola
Na pytanie o sposób przeprowadzania kontroli przez DRMG nad jazdą sprzętu ciężkiego po wyłączonym odcinku Biskupiej,  pani Rzecznik Prezydenta odpowiedziała, że kontrole były przez DRMG prowadzone i nie wykazały nieprawidłowości. Według dziennikarki portalu www.biskupiagorka.pl DRMG do tej pory nie udostępniło jej redakcji danych dotyczących sposobu przeprowadzania tych kontroli i zasad określających zgody na wjazd sprzętu ciężkiego dla poszczególnych wykonawców robót, mimo że taka prośba została wysłana majlowo w dniu 19 marca br. oraz powtórzona na spotkaniu 23 marca.

Kamera
Kamera monitoringu została postawiona przy ulicy Biskupiej 3 kwietnia br., ale jak powiedziała rzecznik Prezydenta, przez pierwsze 2-3 dni trwało dostosowywanie jej parametrów do właściwej pracy, czyli wyłapywania tylko tych pojazdów, które nie powinny pojawiać się na tej drodze. Każde zarejestrowane wykroczenie jest zgłaszane na policje, do czasu spotkania wysłano trzy zgłoszenia.

Obecni na sali mieszkańcy twierdzili, że takich przejazdów w tym czasie było znacznie więcej, choćby śmieciarki jeżdżą ulicą Biskupią, bo o godzinie 6 rano rano przejazd przez tereny policyjne jest zamknięty. Według pani Rzecznik żadne pojazdy powyżej 2,5 t nie mogą wjeżdżać na ten odcinek, a ponieważ według niej nie ma możliwości, by straż miejska pełniła na ulicy Biskupiej dyżury cały dzień, mieszkańcy zostali poproszeni o zgłaszanie każdego takiego przypadku na policję. Ponieważ zebrani twierdzili też, że tylko sporadycznie widywane są patrole straży miejskiej w tej okolicy, padła obietnica, że straż miejska zostanie poproszona przez Miasto o zwiększenie ich liczby.

Ekspertyza
Z całą ekspertyzą geotechniczną można się zapoznać na stronie DRMG, tam też znajduje się informacja o ogłoszonym 10 kwietnia przetargu na prace przy umacnianiu skarpy: http://www.gzdiz.gda.pl/zdizgdansk/chapter_76029.asp?soid=42BE821D180D404D8FD013B7F2ED0419.

Nowy mur oporowy powinien powstać do końca czerwca 2018 r., natomiast prace wykończeniowe, dostosowujące wygląd ściany do otoczenia będą wykonywane wraz z przebudową ulicy Biskupiej. Przedwojenny metalowy płot zostanie zdemontowany na czas robót, ale powróci i w następnym etapie prac zostanie odpowiednio odnowiony.

Schody na skarpie
Powrócił temat schodów na skarpie, zbudowania których domagało się wielu mieszkańców Biskupiej Górki. Padło pytanie dlaczego niemożliwe jest zrobienie schodów na skarpie w rejonie Szkoły Podstawowej nr 21, a możliwe na tej samej skarpie tylko dalej, na Zaroślaku. Anna Konopka z BRG wyjaśniła, że skarpa przy szkole była niestabilna, a skarpa na Zaroślaku nie jest objęta pracami stabilizującymi, bo tego nie potrzebuje, więc zbudowanie na niej schodów spełniających wszystkie obecne wymagania techniczne będzie możliwe.

Biskupia 24 c
Mieszkańcy budynku przy ul. Biskupiej 24 c obawiają się, że ciężki sprzęt nie tylko zniszczy ulicę przy ich kamienicy, ale może spowodować wkrótce uszkodzenie rury ciepłowniczej biegnącego pod jezdnią. Obecnie ulica pozapadała się w różnych miejscach nawet na głębokość kilkunastu centymetrów i porobiły się w niej koleiny. Ten fragment prowadzący do ich domu, a dalej do siedziby Wojewódzkiej Komendy Policji należy do Skarbu Państwa, więc nie znalazł się w obrębie planowanych prac rewitalizacyjnych. Przedstawicielka Prezydenta Gdańska powiedziała, że rozmowy z policją na temat przejęcia ich terenu przez Miasto utknęły w martwym punkcie, ale obiecała, że  temat tej drogi zostanie podjęty w rozmowach z KWP.

Oświetlenie
Brak oświetlenia ulicy Biskupiej wciąż wraca, tym razem też mieszkańcy podkreślali, że stanowi to dla nich dużą uciążliwość i prosili choćby o jedną lampę tymczasową na kamienicy pod nr 25. Wcześniejsze starania o to spełzły na niczym z powodu braku zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków. Tym razem padła taka sama odpowiedź – lampy pojawią się dopiero, gdy realizowana będzie zaplanowana przebudowa ulic.

Na pytanie, czy w ramach rewitalizacji będzie możliwe odtworzenie przedwojennych lamp wiszących nad ulicą, odpowiedziano, że obecne przepisy mówią, że nie jest to rozwiązanie bezpieczne i nawet w rewitalizowanych dzielnicach takich rozwiązań się nie robi.

Puste lokale
Mieszkańcy pytali o puste lokale użytkowe i uzyskali odpowiedź, że na razie nie ma nimi zainteresowania i trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo to  powinno się zmienić, gdy efekty rewitalizacji Biskupiej Górki będą bardziej widoczne. Jedna z mieszkanek zwróciła uwagę, że budynek przy ul. Na Stoku 3 a, b, c, d czekający na remont, nie jest odpowiednio zabezpieczony (braki stolarki okiennej) i niszczeje.

Parkowanie
Dużo emocji wzbudził temat parkowania na Biskupiej Górce, bo w związku z pracami przy skarpach oraz przy Forum Gdańsk jeszcze powiększył się problem, który utrudnia życie wszystkim mieszkańcom. Miasto nie ma propozycji dobrego rozwiązania braku miejsc parkingowych na Biskupiej Górce, ale po zakończeniu prac rewitalizacyjnych na pewno zwiększy się kontrola parkujących tutaj aut, pojawi się słupkowanie i ściśle wyznaczone strefy. Czy zniechęci to jednak przyjezdnych kierowców, na przykład tych, którzy przyjadą na zakupy do Forum Gdańsk ( Parking-przy-forum-gdansk-sprawdz-ile-bedzie-kosztowac-zostawienie-samochodu) ?
To od mieszkańców w dużej mierze będzie zależało, czy powstanie tu strefa płatnego parkowania – to temat, który czeka na konsultacje. Stowarzyszenie Biskupia Górka zaprasza  19 kwietnia na  spotkanie do Domu Sąsiedzkiego przy ul. Biskupiej 4, na którym ten temat będzie omawiany.

Krystyna Ejsmont

fot. redakcji,
jedno zdjęcie pochodzi z blogu: http://oknonamiasto.blox.pl/html/page/9.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content