Zegar Benekego ruszył!

 l

Po ponad siedemdziesięciu latach przerwy zegar Benekego na Biskupiej Górce znowu zaczął odmierzać czas.
Wczorajsza uroczystość na dziedzińcu siedziby Komendy Wojewódzkiej Policji zgromadziła tylko niewielką część osób, które przyczyniły się do renowacji zegara. O akcji “Prezent dla Gdańska” mówili: prezydent Paweł Adamowicz, prezes fundacji Gdańskiej Jacek Bendykowski, dyrektor oddziału MHMG Grzegorz Szychliński, miejski konserwator zabytków Grzegorz Sulikowski, przedstawiciel firmy Elfraccor i biura prasowego KWP.  Obecnych było kilku sponsorów i grupa działaczy ze Stowarzyszenia Biskupia Górka i WAGA.
Symboliczne uruchomienie zegara odbyło się po godzinie 20 i  dzięki temu pierwszy raz można było zobaczyć jak będzie odtąd podświetlana tarcza zegara po zmroku.
Cała akcja zbiórki pieniędzy i odnowienia zegara Benekego trwała nieco ponad rok. To dopiero pierwszy etap na drodze do zrekonstruowania całego mechanizmu zegara, następnym ma być odtworzenie kuranta i inscenizacji bitwy statków Piotra z Gdańska i św. Tomasza. Prace te wycenione są na 100 tyś. zł, ale to czy zostaną zrealizowane będzie znowu zależało od mobilizacji i hojności darczyńców.  Przy okazji tych prac prawdopodobnie zostanie też na wieży zainstalowana kamera online z widokiem na miasto.
hhh

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content