Zegar na Biskupiej Górce ma szansę na renowację

ZRÓBMY WSPÓLNIE PREZENT DLA GDAŃSKA – ODBUDUJMY ZEGAR NA BISKUPIEJ GÓRCE!

KAŻDY MOŻE DOŁĄCZYĆ DO AKCJI „PREZENT DLA GDAŃSKA”, KTÓREJ CELEM JEST ODBUDOWA ZABYTKOWEGO ZEGARA WIEŻOWEGO NA BISKUPIEJ GÓRCE. AUKCJE NA ALLEGRO, LOTERIE FANTOWE, TAŃSZE ZAKUPY DLA DARCZYŃCÓW, WYBÓR SMSEM PIOSENKI, KTÓRĄ ZAŚPIEWA 27 MAJA NA TARGU WĘGLOWYM ROBERT JANOWSKI, A NAWET… WŁASNA TABLICZKA PRZY ZEGARZE – TO TYLKO NIEKTÓRE Z DZIEWIĘCIU SPOSOBÓW, W JAKI MOŻNA POMÓC! START AKCJI JUŻ 11 MAJA, A WIĘCEJ INFORMACJI NA WWW.PREZENTDLAGDANSKA.PL [

Organizatorami zbiórki jest Fundacja Gdańska i Miasto Gdańsk, które w ten sposób chcą zapoczątkować nową tradycję z okazji Święta Miasta: „Prezent dla Gdańska”. – Chcąc zadbać o dziedzictwo kulturowe i historyczne miasta, tegorocznym prezentem będzie odtworzenie zabytkowego zegara na Biskupiej Górce. Odzyskując dawną świetność, inscenizowany zegar będzie stanowił unikatowy eksponat w Gdańsku i stanie się nowym, chętnie odwiedzanym punktem na mapie miasta, uzupełniając planowaną tam rewitalizację – mówi PAWEŁ BUCZYŃSKI, dyrektor Fundacji Gdańskiej.

– Cel jest ambitny, ale realny. W pierwszej kolejności chcemy przywrócić funkcje zegara na wieży i ją podświetlić, co będzie
kosztować 70 tysięcy złotych. W kolejnym etapie planujemy podkreślić walory artystyczne czyli uruchomić mechanizm walczących ze sobą statków. Termin realizacji drugiego etapu zależy od liczby zebranych środków – mówi prezydent Gdańska PAWEŁ ADAMOWICZ. – Może uda się przeprowadzić dwa etapy jednocześnie? To by wymagało łącznie 170 tysięcy złotych. Mierzymy siły na zamiary i deklarujemy, że w tym roku zrealizujemy pierwszy etap. Ja sam wykupiłem za 2000 złotych jedno z dwunastu miejsc na tablicy darczyńców, która umieszczona będzie przy zegarze. Zegar, jak i tereny leżące wokół niego, nie należą do miasta, lecz są własnością policji, jednak czynimy starania, by ten teren „ucywilnić”, czyli przejąć na rzecz miasta i mieszkańców.

Zegar na Biskupiej Górce znajduje się na wieży schroniska młodzieżowego im. Pawła Beneke. Obiekt został wybudowany w 1938 roku, a dzwony zegarowe odlano rok później w Stoczni Gdańskiej. 21 lipca 1940 roku po raz pierwszy na wieży zegarowej ukazała się inscenizacja walk okrętów: Piotr z Gdańska oraz św. Tomasz, której towarzyszyły melodie wygrywane na dzwonach. Mimo, że schronisko Benekego nie zostało zniszczone podczas II wojny światowej, to od 1948
roku wieża stoi niewykorzystana i stopniowo niszczeje wraz z mechanizmem zegarowym. Od kompletnego zniszczenia udało się uratować część dzwonów, które znajdują się w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Obecnie na terenie schroniska znajdują się m.in laboratoria policyjne.

ODPISZ DAROWIZNĘ OD PODATKU!

Każdy może przekazać darowiznę w formie indywidualnej wpłaty na konto: Bank Zachodni WBK SA numer 61 1090 1098 0000 0001 1950 5290 w tytule przelewu wpisując ZEGAR. Uwaga: Darowiznę możesz odpisać od podatku.

ATRAKCJE, CZYLI JAK MOŻNA POMÓC

Od 11 maja można dołączyć do wspólnej zabawy, angażując się w:

AKCJE CHARYTATYWNI ALLEGRO– wylicytuj niezwykłe przedmioty, usługi (np. rejs żaglowcem, gdański szal, koszulka zaprojektowana przez Michała Zielińskiego) w zakładce w serwisie Allegro.

– LOTERIE FANTOWE – podczas Święta Miasta: 27-28 maja Targ Węglowy, 29 maja Stadion Energa Gdańsk. Znajdź naszych wolontariuszy, kup los i wygrywaj atrakcyjne nagrody: książki, vouchery, gdańskie gadżety.

SPACEREM DO ZEGARA – możesz dowiedzieć się więcej na temat zegara, schroniska i Biskupiej Górki podczas spaceru. Zapisz się na wyjątkowe oprowadzanie z przewodnikiem po Biskupiej Górce, w trakcie spaceru podaruj 10 zł i odkryj tajemnicę zegarowych okrętów.

OFICYNA GDAŃSKA DLA ZEGARA – skorzystaj ze sklepu internetowego Oficyny Gdańskiej, kup książkę, a 30% jej ceny zostanie przekazane na odnowienie zegara.

– TABLICA DARCZYŃCY – zapisz się na stałe w historii Gdańska – przekaż 2000 zł, a Twoje nazwisko lub nazwa Twojej firmy zostaną umieszczone na tablicy fundatorów przy zegarze. Dostępnych jest tylko 12 miejsc.

– CROWDFOUNDING – wejdź na nasz projekt umieszczony na portalu wspieraj.to, wybierz ile chcesz podarować i zgarnij super prezenty.

– TOP 20 – wyślij sms na swoją ulubioną piosenkę biorącą udział w plebiscycie TOP20 i zadecyduj jakie melodie Robert Janowski zaśpiewa na koncercie już 27 maja 2016 na Targu Węglowym. Za każdorazową Twoją aktywność Fundacja Gdańska w ramach akcji matching funds przekaże 1 zł na zegar. Szczegóły znajdziesz na www.gdansk.pl/top20 [2]

MASZ POMYSŁ? SKONTAKTUJ SIĘ!

Każdy, kto ma pomysł na to, jak jeszcze można zebrać pieniądze na zabytkowy zegar, chciałby włączyć się w któryś z projektów, przekazać nagrody na loterie, wystawić aukcje lub zostać wolontariuszem – proszony jest o kontakt mailowy z Fundacją Gdańską: ABIALY@FUNDACJAGDANSKA.PL LUB TELEFONICZNY TEL. 694 464 007.

Wszystkie informacje na WWW.PREZENTDLAGDANSKA.PL [1].

ORGANIZATORZY I PARTNERZY:

Fundacja Gdańska
Miasto Gdańsk
Stowarzyszenie WAGA

materiały prasowe UMG

O tym jak wyglądał kiedyś zegar i  jak działał w artykule Andrzeja Januszajtisa: “Historia Jednej wieży (Wieża Benekego)” – fhttp://www.naszgdansk.4biznes.eu/wp-content/uploads/2013/01/NG.01.2012.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content