Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce

ulotki oprowadzanie.indd         W połowie czerwca br. rozpoczęły się spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami po Biskupiej Górce. Zachęcamy do zwiedzania w ten sposób nie tylko naszego osiedla, ale także Dolnego Miasta oraz kolekcji malarstwa monumentalnego na Zaspie. Zwiedzanie z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami jest bezpłatne.

Zapisać się na spacery oraz uzyskać bardziej szczegółowe informacje można  w  Punkcie Informacji Kulturalnej IKM ul. Długi Targ 39/40, nr telefonu: 58-301-2016 (pon.-pt., godz.10.00–18.00; sb.–nd., godz.12.00–16.00)  lub e-mailowo: punkt@ikm.gda.pl.

To już trzecia edycja projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, dzięki niemu Biskupią Górkę zwiedziło już około dwóch tysięcy osób. Duża frekwencja towarzyszy także wszystkim wykładom na temat historii Biskupiej Górki, które corocznie w ramach tego projektu odbywają się w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej (ul. Biskupia 24 B).

W tym roku oprócz tych otwartych wykładów, w Szkole Podstawowej nr 21 przy ul. Na Stoku, od kwietnia do czerwca trwały „Warsztaty architektoniczne” dla uczniów i uczennic wszystkich klas tej szkoły. Warsztaty prowadziła Agnieszka Lasota.
Celem czterech godzin spotkań w każdej klasie było uwrażliwienie dzieci na architektoniczne piękno budynków i zagospodarowanie miejsc, w których bawią się lub, które codziennie mijają w drodze do szkoły. Zajęcia miały atrakcyjną formę, m.in. wykorzystywane były zdjęcia budynków na Biskupiej Górce do porównań, analizy i wyciągania wniosków dotyczących tego, co jest estetyczne, co zdobi, a co szpeci lokalny krajobraz miejsc. Dzieciom spodobało się samodzielne tworzenie miasta z klocków, wytyczanie ulic, lokalizacja budynków, siedlisk, bram. Mogły same zdecydować, gdzie posadzą drzewo, czy krzew i ocenić, na ile ważna i korzystna dla człowieka jest zieleń w mieście.
Prowadząca zachęcała do analizy możliwości zagospodarowania przestrzeni oraz nazywania stanów emocjonalnych i myśli, które pojawiają się, kiedy obserwujemy coś ładnego lub brzydkiego w naszym otoczeniu.
Szczególne zainteresowanie wśród uczniów i uczennic wzbudził spacer ulicami Biskupiej Górki, podczas którego dzieci z przygotowanych kart wyszukiwały fragmenty budynków, ucząc się obserwacji i spostrzegawczości.
W spotkaniach wzięli udział Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki: Alicja Łaniewska, Beata Dolna, Ryszard Kopittke oraz Grażyna Knitter.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tych zajęć w naszej galerii: warsztaty architektoniczne

 

Projekt  Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Program „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski.
Organizatorem projektu jest Instytut Kultury Miejskiej i Stowarzyszenie WAGA, Partnerem – Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna w Gdańsku.
Patronat medialny: biskupiagorka.pl, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk oraz Dziennik Bałtycki.

ke, gk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content