Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce

ulotki oprowadzanie.indd         W połowie czerwca br. rozpoczęły się spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami po Biskupiej Górce. Zachęcamy do zwiedzania w ten sposób nie tylko naszego osiedla, ale także Dolnego Miasta oraz kolekcji malarstwa monumentalnego na Zaspie. Zwiedzanie z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami jest bezpłatne.

Zapisać się na spacery oraz uzyskać bardziej szczegółowe informacje można  w  Punkcie Informacji Kulturalnej IKM ul. Długi Targ 39/40, nr telefonu: 58-301-2016 (pon.-pt., godz.10.00–18.00; sb.–nd., godz.12.00–16.00)  lub e-mailowo: punkt@ikm.gda.pl.

To już trzecia edycja projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, dzięki niemu Biskupią Górkę zwiedziło już około dwóch tysięcy osób. Duża frekwencja towarzyszy także wszystkim wykładom na temat historii Biskupiej Górki, które corocznie w ramach tego projektu odbywają się w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej (ul. Biskupia 24 B).

W tym roku oprócz tych otwartych wykładów, w Szkole Podstawowej nr 21 przy ul. Na Stoku, od kwietnia do czerwca trwały „Warsztaty architektoniczne” dla uczniów i uczennic wszystkich klas tej szkoły. Warsztaty prowadziła Agnieszka Lasota.
Celem czterech godzin spotkań w każdej klasie było uwrażliwienie dzieci na architektoniczne piękno budynków i zagospodarowanie miejsc, w których bawią się lub, które codziennie mijają w drodze do szkoły. Zajęcia miały atrakcyjną formę, m.in. wykorzystywane były zdjęcia budynków na Biskupiej Górce do porównań, analizy i wyciągania wniosków dotyczących tego, co jest estetyczne, co zdobi, a co szpeci lokalny krajobraz miejsc. Dzieciom spodobało się samodzielne tworzenie miasta z klocków, wytyczanie ulic, lokalizacja budynków, siedlisk, bram. Mogły same zdecydować, gdzie posadzą drzewo, czy krzew i ocenić, na ile ważna i korzystna dla człowieka jest zieleń w mieście.
Prowadząca zachęcała do analizy możliwości zagospodarowania przestrzeni oraz nazywania stanów emocjonalnych i myśli, które pojawiają się, kiedy obserwujemy coś ładnego lub brzydkiego w naszym otoczeniu.
Szczególne zainteresowanie wśród uczniów i uczennic wzbudził spacer ulicami Biskupiej Górki, podczas którego dzieci z przygotowanych kart wyszukiwały fragmenty budynków, ucząc się obserwacji i spostrzegawczości.
W spotkaniach wzięli udział Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki: Alicja Łaniewska, Beata Dolna, Ryszard Kopittke oraz Grażyna Knitter.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tych zajęć w naszej galerii: warsztaty architektoniczne

 

Projekt  Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Program „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski.
Organizatorem projektu jest Instytut Kultury Miejskiej i Stowarzyszenie WAGA, Partnerem – Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna w Gdańsku.
Patronat medialny: biskupiagorka.pl, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk oraz Dziennik Bałtycki.

ke, gk

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kopiowanie materiałów zamieszczonych na portalu www.biskupiagorka.pl jest dozwolone tylko na użytek własny,
w każdym innym przypadku wymagana jest zgoda redakcji.


Copyright © All Rights Reserved · Green Hope Theme by Sivan & schiy · Proudly powered by WordPress

Polityka prywatnosci