Społeczności i usługi na Biskupiej Górce

Dominika Ikonnikow wykładem “Społeczności i usługi na Biskupiej Górce” rozpoczęła trzecią edycję projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce. W prezentacji Pani Ikonnikow odwoływała się do bogatego materiału archiwalnego, m.in. ksiąg adresowych sprzed 1945 roku, by przywołać rodzaje usług, których punkty licznie zgromadziły się na Biskupiej Górce: browary, cegielnia, palarnia kawy i inne.
W trakcie wykładu dowiedzieliśmy się m.in., że na początku I wojny światowej na Biskupiej Górce mieszkało 6600 osób i stało tu ponad 300 budynków.

Zapraszamy do obejrzenia tej prezentacji: Społeczności i uslugi na BG, a także do poszerzenia wiedzy o latach powojennych Biskupiej Górki zawartej w opowieściach mieszkańców i mieszkanek umieszczonych w zakładce “Wspomnienia”.

Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej, Stowarzyszenie WAGA
Partnerzy: Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, Szkoła Podstawowej nr 21
Patroni medialni: Portal biskupiagorka.pl, Dziennik Bałtycki, iBedeker.pl, historia.org.pl, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl.

Już od czerwca razem z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami będzie można poznać Biskupią Górkę, Dolne Miasto oraz kolekcję malarstwa monumentalnego na Zaspie. Zwiedzanie z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami jest bezpłatne!

Szczegółowe informacje i zapisy na spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami od czerwca 2014:
Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Punkt Informacji Kulturalnej, ul. Długi Targ 39/40
tel.: 58 301 2016, e-mail: punkt@ikm.gda.pl pon.-pt., godz. 10.00 – 18.00, sob.-niedz., godz. 12.00 – 16.00

Projekt „Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki” skierowany jest do społeczności trzech dzielnic Gdańska: Zaspy oraz Biskupiej Górki i Dolnego Miasta. Zapraszamy w nim mieszkańców do poznania historii miejsc, w których żyją, ich dziedzictwa, sztuki, osób związanych z tymi miejscami podczas otwartych wykładów. Aktywizuje mieszkańców, którzy w charakterze Lokalnego Przewodnika/Przewodniczki dzielą się pozyskaną wiedzą podczas prowadzonych później spacerów. W roku 2013 w spacerach na Zaspie i Biskupiej Górce wzięło udział 1170 osób.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content