Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce. O gdańszczanach znanych i nieznanych.Plakat Lokalni2014_BG

Już po raz trzeci Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki wyruszą na spotkanie z historią i zabytkami Biskupiej Górki. Kolejny cykl otwartych wykładów i spacerów poświęcony jest głównie postaciom ważnym dla przeszłości Biskupiej Górki. Nowością i dodatkiem w tej edycji projektu będą warsztaty architektoniczne dla wszystkich uczniów i uczennic Szkoły Podstawowej nr 21 – pt. „Biskupia Górka – zobaczyć na nowo”. Otwarte wykłady dla Lokalnych Przewodników i Przewodniczek oraz wszystkich zainteresowanych osób rozpoczną się 15 kwietnia tematem „Społeczności i usługi na Biskupiej Górce”, o którym opowie Dominika Ikonnikow.

– Poza wykładami dedykowanymi wciąż mało znanym postaciom, które wpłynęły na gdańską kulturę i historię zapraszamy, dzięki uprzejmości Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, na zwiedzanie byłego schroniska na Biskupiej Górce im. Pawła Beneke – mówi Grażyna Knitter, lokalna koordynatorka projektu na Biskupiej Górce.

Uczestnicy i uczestniczki poznają: Brunona Zwarrę, Pawła Beneke, Nataniela Mateusza Wolfa, Wilhelma Augusta Stryjowskiego czy Clarę Stryowski-Baedeker. Bohaterowie spotkań zapisali się wieloma zasługami dla Gdańska.

Brunon Zwarra, autor książek o historii Gdańska, przywołuje we „Wspomnieniach Gdańskiego Bówki” pamięć o przedwojennej Biskupiej Górce, na której się wychował. Paweł Beneke, gdański żeglarz i kaper – przez nazistów powołany na patrona schroniska na Biskupiej Górce, a obraz „Sąd Ostatecznym” Hansa Memlinga trafił do Gdańska.

Bohaterem jednego z wykładów będzie lekarz i astronom, Nataniel Mateusz Wolf, który w bastionie Ostroróg (jednym z trzech bastionów dzieła koronowego Biskupiej Górki) założył obserwatorium astronomicznie, po którym dziś nie ma śladu, a miejsce pochówku jego twórcy wciąż jest tajemnicą.

W trakcie wykładów uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się więcej o niezwykłej parze, która osiedliła się pod koniec XIX wieku nad Kanałem Raduni, nieopodal wzgórza Biskupiej Górki – Wilhelmie Auguście Stryowskim, urodzonym na Zaroślaku malarzu, konserwatorze, współzałożycielu Muzeum Miejskiego (dziś Muzeum Narodowe) oraz jego żonie Clarze Stryowski-Baedeker, doktorze medycyny i współautorce publikacji zachęcającej kobiety do emancypacji w zakresie ubioru.

– Tegoroczna edycja to także projekt dla najmłodszych mieszkańców Biskupiej Górki. We współpracy z dyrekcją jedynej na Biskupiej Górce Szkoły Podstawowej nr 21 im. kpt.ż.w. Karola Olgierda Borchardta przygotowaliśmy zajęcia architektoniczne „Biskupia Górka – zobaczyć na nowo”, które poprowadzi architektka i urbanistka Agnieszka Lasota. Warte podkreślenia jest to, że wezmą w nich udział wszyscy uczniowie z tej szkoły. Dzieci sprawdzą zdobytą wiedzę w terenie, razem z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Każdy z uczniów otrzyma tytuł „Lokalny Przewodnik i Przewodniczka junior”- honorową odznakę projektują studenci III roku grafiki na ASP w Gdańsku – mówi Barbara Sroka, koordynatorka projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki.

Program otwartych, bezpłatnych wykładów na Biskupiej Górce:

– 15 kwietnia 2014 r., wtorek, godz. 18.00-19.30. Dominika Ikonnikow – „Społeczności i usługi na Biskupiej Górce”.

– 24 kwietnia 2014 r., czwartek, godz. 18.00-19.30. Marek Adamkowicz – „Brunon Zwarra”.

– 29 kwietnia 2014 r., wtorek, godz. 18.00-19.30. Piotr Mazurek – „Nataniel Mateusz Wolf”.

– 6 maja 2014 r., wtorek, godz. 18.00-19.30. Aleksander Masłowski – „Paweł Beneke”.

– 13 maja 2014 r., wtorek, godz. 18.00-19.30. Małgorzata Paszylka-Glaza – „Wilhelm August Stryowski”.

– 22 maja 2014 r., czwartek, godz. 18.00-19.30. Katarzyna Czaykowska – „Clara Stryowski-Baedeker”.

Wykłady odbywają się w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Gdańsku, ul. Biskupia 24B.

 Spacery po Biskupiej Górce:

– 12 maja 2014 r., poniedziałek, godz. 17.00-18.30. „Historia schroniska na Biskupiej Górce”. Wizyta w budynku i na terenie byłego schroniska im. Pawła Beneke, obecnie siedziby Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

– 17 maja 2014 r., sobota. Wojciech Ostrowski „Fortyfikacje na Biskupiej Górce – żołnierze i jeńcy”. Spacer w dwóch grupach: godz. 11.00 – 12.30, godz. 13.00-14.30.

Uwaga! Na spacery liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zapisy od 1 maja.


Kontakt: przewodnicy.bg@gmail.com, tel. 505 106 161

Koordynatorka projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki: Barbara Sroka

Koordynatorka lokalna na Biskupiej Górce: Grażyna Knitter

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, czyli alternatywne spacery


Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej, Stowarzyszenie „WAGA”

Partnerzy: Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, Szkoła Podstawowej nr 21 im. kpt.ż.w. Karola Olgierda Borchardta

Patroni medialni: Portal biskupiagorka.pl, Dziennik Bałtycki, iBedeker.pl, historia.org.pl, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl.


I Ty możesz zostać Lokalnym Przewodnikiem na Dolnym Mieście!

27 marca o godz. 18.00 odbywa się pierwszy wykład Lokalnych Przewodników i Przewodniczek na Dolnym Mieście, które jest trzecią, nową dzielnicą w projekcie. Wykład „Historia Dolnego Miasta”, w Szkole Podstawowej nr 65 im. Alfa Liczmańskiego, (ul. Śluza 6) w Gdańsku, wygłosi Aleksander Masłowski. Wstęp wolny!

Zajęcia uzupełniające wiedzę osób oprowadzających i chcących oprowadzać po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie ruszą w maju.


Już od czerwca razem z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami będzie można poznać Biskupią Górkę, Dolne Miasto oraz kolekcję malarstwa monumentalnego na Zaspie.
Zwiedzanie z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami jest bezpłatne!

Szczegółowe informacje i zapisy na spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami od czerwca 2014:

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Punkt Informacji Kulturalnej,

ul. Długi Targ 39/40, tel.: 58 301 2016, e-mail: punkt@ikm.gda.pl

pon.-pt., godz. 10.00 – 18.00, sob.-niedz., godz. 12.00 – 16.00


Projekt „Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki” skierowany jest do społeczności trzech dzielnic Gdańska: Zaspy oraz Biskupiej Górki, i Dolnego Miasta. Zapraszamy w nim mieszkańców do poznania historii miejsc, w których żyją, ich dziedzictwa, sztuki, osób związanych z tymi miejscami podczas otwartych wykładów. Aktywizuje mieszkańców, którzy w charakterze Lokalnego Przewodnika/Przewodniczki dzielą się pozyskaną wiedzą podczas prowadzonych później spacerów. W roku 2013 w spacerach na Zaspie i Biskupiej Górce wzięło udział 1170 osób.

—-
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego orazMuzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content