“Premiera filmu “Ebenezer z BG”

Biskupia Górka i Dickens? Takie rzeczy tylko w Gdańsku. Już niedługo premiera online filmu o gdańskim odludku, który ulega przemianie po spotkaniu z Wiktorią.

 Premiera filmu „Ebenezer z BG” tuż tuż. „Ebenezer z BG” zawita w każdym domu. Już 21 grudnia, tuż przed Wigilią Bożego Narodzenia, będzie okazja obejrzeć film online. Film wyjątkowy, bo opowiadający o przemianach, szlachetnych i ważnych, a to temat w sam raz na święta.

 „Ebenezer to postać wyjątkowa – czytamy na facebookowej stronie wydarzenia. – To człowiek wykolejony, aspołeczny, skamieniały. Człowiek, który doznaje jednak szczęśliwej przemiany i staje się kimś zupełnie innym, kimś kto odkrywa pogardzane i lekceważone wcześniej wartości: empatię, wrażliwość na cudze nieszczęście, solidarność, siłę międzyludzkich relacji. Z powieści Dickensa znamy go jako groteskowego skąpca. Obserwujemy, jak w Wigilię Bożego Narodzenia powraca z pracy do domu i jak ukazuje mu się duch jego wspólnika Jakuba Marley’a. Widmo ostrzega: jeśli się nie zmienisz, po śmierci czeka się wieczna męka. Ebenezera odwiedzają też inne duchy; po tych wizytach skruszony skąpiec ulega niezwykłej przemianie”.

Pomysł narodził się dwa lata temu w siedzibie naszego Stowarzyszenia na Biskupiej Górce – wspomina Elżbieta Jachlewska, jedna z realizatorek filmu – Patrzyłyśmy z koleżanką przez okno na ulicę. Padał śnieg. Pomyślałyśmy, że ciekawie byłoby zrobić film o tej dzielnicy i to w świątecznym anturażu. Do głowy przyszedł nam Ebenezer. Ale co będzie tu robił? – zastanawiałyśmy się. – Będzie się zmieniał na lepsze, tak jak Biskupia Górka, która z roku na rok ulega transformacji, staje się piękniejsza i przyjemniejsza jako miejsce do życia, a dla nas do pracy. Powieść Dickensa wybrałyśmy nieprzypadkowo. Stowarzyszenie WAGA od lat stara się czynić dobro docierając do tych, którzy potrzebują wsparcia i przemiany. Ebenezer okazał się ciekawym symbolem transformacji.

Film kręcono 10 dni. Udział w nim wzięło ponad pięćdziesięcioro dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 19 lat. Część z nich mieszka na Biskupiej Górce, część na okolicznych osiedlach.

 Cała historia zaczyna się od Wiktorii, która wraz z dwiema siostrami wprowadza się na Biskupią Górkę. Z okna mieszkania dziewczynka obserwuje ulicę i w ten sposób zauważa Ebenezera, który jak się poźniej okazuje – pełni ważną funkcję na osiedlu. Więcej nie zdradzę, każdego zapraszam do obejrzenia filmu na pokazie specjalnym online – zachęca Jachlewska.

Projekt „Ebenezer z BG” jest kontynuacją działań filmowych Stowarzyszenia WAGA, szczególnie tych współtworzonych z mieszkańcami i mieszkankami Biskupiej Górki. Wcześniejsze filmy Stowarzyszenia to m.in. „Kobieta bez przestrzeni”, „Założę czerwone spodnie”, „Powrót Nataniela W., czyli przyczynek do rozważań o przeszłości Biskupiej Górki”.

Film „Ebenezer z BG”, premiera online, 21 grudnia 2020 roku, godz. 16:30 na kanale Youtube Stowarzyszenia WAGA. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content