Wspomnienia

Pa­mięć jest szwaczką, i to kap­ryśną. Pa­mięć śmi­ga igłą w górę i w dół, w le­wo i w pra­wo, to rzad­szym, to gęściej­szym ściegiem. Nie wiemy, które wspom­nienie cze­ka następne w ko­lej­ce, które stoi za nim”. (Wirginia Woolf)

W dziale tym spróbujemy ze skrawków zebranych wspomnień stworzyć jak najpełniejszy obraz minionego życia na Biskupiej Górce, opowiedzieć o ludziach, miejscach i wydarzeniach.

Czekamy też na teksty o tym jak dzisiaj mieszka się na Biskupiej Górce – „Kiedy wy­mawiam słowo Przyszłość, pier­wsza sy­laba od­chodzi już do przeszłości” (Wisława Szymborska).

Napiszmy więc razem historię Biskupiej Górki i jej mieszkańców/mieszkanek.

Wszystkie osoby chętne do podzielenia się wspomnieniami i refleksjami z tym miejscem związanymi oraz do pomocy przy ich katalogowaniu prosimy o skontaktowanie się z redakcją.

 

——————————————————————————————————–

Wspomnienia Urszuli Kiedrowskiej z d. Marschinke z lat 1937-1994

Urodzona w Wolnym Mieście Gdańsku
Moja mama miała na imię Zofia i była Polką. Urodziła się w Kościerzynie. Ojciec, Paweł, był Niemcem, też pochodził spoza Gdańska, ale pracę znalazł tu. Na początku rodzice zamieszkali na ulicy Lastadia i tam się urodziłam w 1935 roku. Z obawy przed prześladowaniami oraz z troski o dzieci rodzice postanowili przeprowadzić się tam, gdzie nikt ich nie znał. I tak zamieszkaliśmy w kamienicy przy Biskupiej 19, pod numerem 1. Wówczas mieszkali tam w większości wykształceni, inteligentni ludzie. Bardzo dobrze ich wspominam. Gdy ja lub o rok starsza siostra chorowałyśmy, to dopytywali się o nasze zdrowie i przynosili nam cukierki.

Czytaj więcej….

Cmentarz

Urszula:
Cmentarz był bardzo piękny, ogrodzony wysokim murem. Nagrobki to były takie małe domki. Pięknie były zdobione. Trumny w nich były ułożone jedna na drugiej. Wiem, bo po wojnie pootwierane były te grobowce i myśmy tam zaglądali. Widziałam otwarte trumny i powyrzucane z nich kości – ludzie chyba złota szukali.

Moje dzieci chodziły do tej szkoły, którą zbudowano na miejscu tego cmentarza. Moja córka opowiadała, że jak mieli przerwy, to każdy dostawał woreczek i wszyscy zbierali kości. Taką przerwę mieli.

Czytaj więcej…. 

Restauracja „Lwowianka”

Ryszard Janiec:
– Restaurację założyli w 1945 r. moi rodzice, Anna i Bronisław Jańcowie, niedługo po tym, gdy przyjechali do Gdańska ze Lwowa. Zajęli pusty lokal na pierwszym piętrze kamienicy przy ul. Biskupiej 8. Tato nie chciał wprowadzać się do mieszkania, w którym były cudze meble i rzeczy, a takich opuszczonych, pięknie urządzonych, z kluczem w drzwiach, było jeszcze wówczas całkiem sporo. Pierwsze co robiliśmy więc, to było wyszukiwanie w gruzach jakiś mebli i wyposażenia domu. Na początku ojciec, który był dobrym szewcem, trudnił się naprawianiem butów, a mama gotowała zupy i sprzedawała je na pobliskim targu. Ponieważ tato zawsze chciał mieć restaurację, zdecydowali, że założą ją w wolnym lokalu na parterze ich kamienicy. Dziś znajduje się tam sklep spożywczy, ale wówczas ten lokal podzielony był na dwie części. Większą zajmowała już restauracja „Warszawianka” państwa Cyranów. Rodzicie postanowili więc nadać swojej nazwę „Lwowianka”.

Czytaj więcej….

Sklepy

Sklep „U Dziada”

Lidia Dąbek:
„Dziad” , tak się mówiło na Pana Etmańskiego, Niemca, który miał warzywniak i magiel w piwnicy przy Biskupiej 29, kaleczył język polski. Jego żona była bardzo sympatyczna, ale jemu, to jako dzieci, dokuczaliśmy.
Jak ja byłam „smród” i się leciało do Kowalkiego z kubkiem metalowym po 30 dag śmietany za 3,20 zł i po cukierki, bo ze słoi na sztuki Pan Kowalke dawał, to po drodze stał „Dziad” i wygrażał – pamiętam te jego suche ręce: – Wy chalery, jak do magla to tu, a po „śmientanę” to do Kowalkiego ? Nie będziesz maglował!” Tylko on wtedy magiel miał.

Czytaj więcej…

Grudzień 1970

Stanisława:
Po wybuchu strajków w Stoczni Gdańskiej władze do stłumienia strajku ściągnęły posiłki ze szkół milicyjnych ze Słupska i Szczytna, ok. 700 osób. Stacjonowali w Szkole Podstawowej nr 21 w Gdańsku.
Cały teren szkoły i boiska był zajęty przez milicjantów i ich samochody. Nikt z cywilów nie mógł wejść na ten teren bez dowodu osobistego i specjalnej przepustki.
Ja z rodziną mieszkałam i pracowałam w szkole, więc mogłam obserwować to wszystko co działo się wówczas na terenie obiektu.

Czytaj więcej….

 

Klub Victoria

Zdzisław:
1975-1978
Miałem wtedy ok. 15 lat. Nie wiedzieliśmy z kolegami co z sobą zrobić, byliśmy silnymi chłopakami, rozpierała nas energia, robiliśmy sobie „kluby” pod mostem, po parkach, na drzewach, ale to nam nie wystarczało. Wśród nas było dwóch braci, których ojciec pracował w milicji, nazywał się Pilch. On został naszym opiekunem środowiskowym. Dowiedzieliśmy się, że pod budynkiem przy ul. Biskupiej 30 (od strony podwórka) jest wolna piwnica. Pilch pomógł nam uzyskać zgodę z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej na zrobienie tam klubu dla młodzieży. I zaczęła się praca. Wyciągnęliśmy stamtąd 4-5 Multicarów ziemi, piachu, gruzu i śmieci. Prawdopodobnie PGM nam pomagał, bo mieszkali na ul. Biskupiej też starsi chłopcy, którzy w PGM-ie pracowali.

Czytaj więcej….

 

Dodaj komentarz »6 komentarzy

 1. W roku 1946 zamieszkałem w Domu Akademickim Politechniki Gdańskiej i trwało to do czasu kiedy Milicja przejęła ten obiekt.
  Pierwsza zima była bez ogrzewania. Każdy radził sobie jak mógł – korki wyłączały przeciążoną energię elektryczną. ALE BYŁO FAJNIE.

  Odpowiedz

 2. Na Stoku mieszkałem, jest to długa ulica, która opasa Biskupią Górę w połowie jej wysokości, od Południa, Wschodu i Północy.
  Głównie od Wschodu, Słońce zachodzi na Gdańskiem, gdy przemierzy Biskupią Górę i znika za jej lasami będąc już, zdawałoby się, nad Starym Chełmem… a może dokładniej nad nie istniejącym już Stolzebergiem, miastem, które miało zwyciężyć Gdańsk , a które udusiło się w objęciach Wielkich Bastionów.

  W porach i czasach, gdy rynny nie nadążały wypluwać deszczówki ze swoich wiecznie głodnych wody gardzieli, zakładałem kalosze i budowałem z kolegami tamę na szerokim i długim placu ulicy Salvator…Salvator to jeden z dwóch Zbawicieli Naszej dzielnicy, Drugim był a raczej nadal jest, jeden z Bastionów o tej samej nazwie, ale wyrażanej już w innym języku.

  Tama rosła i rosła, podobnie jak i woda w tamie…

  Nadchodził czas, gdy w środek tamy kopaliśmy nogami uzbrojonymi w czarne kalosze a woda niczym oszalałe konie z Bonanzy , rwała w dół ulicy, by po kilku zakrętach ominąć narożny ogród Pana Czesława, spanikowana jakby na widok ogrodzonego terenu, na którym wybudowano naszą szkołę i tkwiącej w nim wielkiej bramy z małą furtką u prawego boku bramy, którą tyle razy razy przechodziłem by palić nagrabione liście Pana Woźnego a potem,, by zdobywać umiejętności, które teraz pozwalają mi na opisanie deszczowych dni mojego dzieciństwa.
  Nie wiem czy to widok szkolnej bramy, czy też nieco większy spad terenu sprawiał, że wezbrana deszczówka ruszała w swoją ostatnią drogę z jeszcze większym galopem, teraz wprost do Raduni a pierwsza i największa zarazem fala, nie czekając na swój coraz dłuższy ogon rwała oplatając drzewa głównej alejki starego cmentarza, zdawała się być niczym górski strumień, pewna swojego ostatniego a zarazem jedynego celu.
  Zawsze biegliśmy obok rwącej wody, by zatrzymać się na wale rzeki patrząc jak woda spływa po betonowej zjeżdżalni, wybudowanej specjalnie, tuż przy prawej stronie mostku, na takie właśnie okazje , – mostku, którego także już nie ma, podobnie jak i mojego dziadka, z którym pewnego letniego dnia łowiliśmy ryby , dziadek wierzył a ja wraz z nim, że nasz sznurek z haczykiem zawiązanym na jego końcu porwał duży szczupak…Kto wie, przecież sam nie wiem jak było naprawdę, zielska i ciemna toń wody skryła i tą tajemnicę, nigdy jej nie wyjawiła.
  Nigdy o tym nie pomyślałem, dopiero teraz, czy dzieci mieszkające tam przed nami, długo przed nami, bawiły się w takie same zabawy jak my… Kto wie, może i one budowały tamy,a później biegły wypatrując i przewidując drogę wody z ich tamy, nurtem przypominającym dzikie, spienione konie w oszalałym galopie… Nie wiem tylko dlaczego, o ile tak było i jeśli one także budowały tamy, dlaczego wówczas a nawet, gdy już dorosły nie nauczyły się, że najdalej na krawędzi, tuż przed rzeką, należy koniecznie się zatrzymać…Nawet jeśli rzeka ukarze w swoim ciemno zielonym nurcie pośród nieustannie falującego wodnego zielska , postać wzywającą do wielkich czynów, nawet jak są to rysy przepięknej twarzy, ale przecież zawsze złowieszczej, Walpurgii…
  DSvD

  Odpowiedz

 3. Każdej zimy…

  W czasach kiedy większości z was nie było na świecie a sztuczną choinkę widziało na oczy niewielu ludzi na świecie…
  Od 6 Stycznia zbieraliśmy wyrzucane choinki, leżały obok śmietników i w niczym nie przypominały już bajkowych drzewek, które jeszcze niedawno stały dumnie w mieszkaniach, ustawiane jak najdalej od kaflowych pieców a jak najbliżej okien tak, by im nie szkodziło ciepło z zaczerwienionych ogniście kafli i za prędko nie opadły z nich igły a z drugiej strony, by ludzie spacerujący po zaśnieżonych ulicach widzieli poprzez szyby mrugające świeczki a z czasem elektryczne lampki jak i samą bogato wystrojoną choinkę.

  Ciągnęliśmy je po śniegu i lodzie, który sami stwarzaliśmy lejąc wieczorami wodę na naszą górę, by ustanawiać na niej nowe rekordy prędkości w zjeździe na butach, albo na Katajkach, ale wy młodzi przecież nie wiecie co to są Katajki… Ciągnęliśmy więc, teraz już drapaki, do odwiecznego miejsca w które trafiały każdej zimy, zawsze po 6 Grudnia oczywiście, było to a raczej jest bo nadal to miejsce istnieje, ślepe podwórze budynku przy ul . Salvator 1/4 , nie wiem czy można to miejsce nazwać podwórzem bo powstało tylko po to by budynek posiadał więcej okien i nie ma więcej jak kilka metrów kwadratowych, jako, że budynek leży przy różnych poziomach owo podwórka od naszej góry oddzielał i nadal oddziela niewysoki mur, który wraz ze spadkiem góry staje się wyższy, poniżej murku leży owo ślepe podwórko położone z dwa – trzy metry poniżej poziomu i otoczone jedynie oknami od mieszkań oraz od klatki schodowej, tam też zrzucaliśmy owe drapaki i nie tylko je , ale i wszystkie inne rzeczy jak stare tapczany itp rupiecie, które nadawały się dla naszej corocznej akcji.

  Po jakimś niedługim czasie ślepe podwórko wypełniało się zdobycznymi choinkami i innym dobrem śmietnikowym, ale takim poważnym jak w/w tapczany, nie jakąś drobnicą, wydobywaliśmy wszystko na powierzchnię i ustawialiśmy wielki stos nieopodal, między płotem naszej szkoły nr. 21 a czterema komórkami stojącymi w jednym małym budyneczku przy bloku 1/4 z owej ulicy Zbawiciela i podpalaliśmy.

  Jedynie rozmiar ogniska mógł na nas czy na kim innym robić wrażenie, bo w tych czasach i w tym i w kilku innych miejscach naszej dzielnicy paliliśmy ogniska niemal codziennie , ogień ze stosu buchał niemal na wysokość kamienic jakby chciał sobie i kto wie czy nie światu przypomnieć o pradawnych Saturnaliach a my przeżywaliśmy kolejny beztroski dzień swojego dzieciństwa.

  Odpowiedz

 4. Mieliśmy Na Stoku górkę przed szkołą, wzdłuż jej płotu i całpokolenia tam jeździły na czym się dało

  Ogrodzili płotem teren przyległy do sąsiedniego budynku i już nie ma górki…

  Nikt jak wówczas nie nosi wiadrami wody z sąsiednich piwnic wieczorową porą, by powstał lód od samego chodnika w dalej jak połowę góry , nikt już tam na butach, łyżwach, sankach, katajkach ani na niczym innym nie zjedzie a zjeżdżało się nawet pod, albo nawet i na sam mostek biegnący nad Starą Radunią…

  Miło było późnym wieczorem wyciągnąć się na sankach pośród drzew na starym cmentarzu i patrzeć w gwiazdy pośród ciszy w niemal centrum miasta.

  Przeszłość nie wróci, tak samo jak nie wrócą tamte grube płaty śniegu oblepiające drewnianych okna poprzez które dzieci oglądały zimowe scenki z rówieśnikami, czekając z dziecięcą niecierpliwością aż wyschną wiszące przy piecu spodnie, jedyne jakie posiadały, ale czy dzisiejsze pełne szafy są w stanie zastąpić dawniejszą górkę zimową porą ?

  Odpowiedz

 5. Dawno temu, gdy mój ojciec pracował w Gdańskich Zakładach Zbożowych jeździłem z nim po województwie Gdańskim.

  Zwoziliśmy ZIŁ-em ziarno do spichlerzy na Chmielnej, stałem zafascynowany patrząc jak ziarno sypało się na kratownicę zasłaniającą wlot do piwnic tego czy innego spichlerza, niedawno jeszcze taka kratownica tam była a może i jest, sam spichlerz zabity deskami.

  Czasami zdejmując sandałki czy inne buciki w domu znajdowałem w nich ziarna, które wybierały mnie aniżeli niewolę w piwnicach starego spichlerza, zanosiłem je na słoneczną polanę Biskupiej Góry i rzucałem na bujną trawę widząc w dziecięcej wyobraźni pola pełne kłosów i zboża.

  Kiedyś podjechaliśmy pod Stągwie Mleczne, ojciec poszedł coś kupić do Żelaznego a ja podziwiałem Motławę, zobaczyłem cegłę i zsunąłem ją do ciemnozielonej wody…

  Po latach, gdy wszystko w mieście i nie tylko w mieście zmieniało się pomyślałem sobie, że nie będę miał co pokazać dzieciom ze swojego dzieciństwa i wówczas przypomniała mi się cegła wrzucona do Motławy…

  Z dwa lata temu a może trzy podczas Jarmarku szedłem do Gdańska od strony Elbląskiej i nagle zobaczyłem ciężki sprzęt budowlany i robotników pogłębiających Motławę dokładnie w miejscu gdzie zsunąłem / moją już przecież / cegłę…

  Wszystko przepadło.

  Odpowiedz

 6. Zmarł Pan brunon Zwarra….

  Podał taką informację portal Trójmiasto:

  http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Zmarl-Brunon-Zwarra-n126498.html?strona=4&expand=14730044&hl=14730044#op14730044

  Napisałem tam taki post:

  Była to Bardzo pozytywna postać, jego książki powinien przeczytać każdy kto mieszka w Gdańsku i nie tylko tacy ludzie.

  Chodziłem po tych samych ulicach, podwórkach, górach, boiskach czy krzakach Biskupiej co i on i widziałem tą samą Radunię co i on.

  Grzebałem w ziemi odnajdując fundamenty i resztki wyposażenia domów które opisał a których już nie było, później, gdy natrafiłem na jego książki czułem się tak jakby ktoś opisywał mój dom rodzinny… to samo miejsce i ten sam duch miejsca… Dzisiaj niestety pozostała tam jedynie jakaś część owego Genius Loci.

  Nigdy się z nim nie zobaczyłem, dlatego by pozostał w mojej głowie takim jakim go sobie wyobraziłem, chłopcem z mojej Biskupie Góry z którym razem łazimy po tajemniczych korytarzach bastionów, gramy w noża na starym cmentarzu, albo pływamy tratwą po ciemnozielonym, ceglanym Kanale Raduni.

  Wiem, że kiedyś jeszcze tak zrobimy.

  Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kopiowanie materiałów zamieszczonych na portalu www.biskupiagorka.pl jest dozwolone tylko na użytek własny,
w każdym innym przypadku wymagana jest zgoda redakcji.


Copyright © All Rights Reserved · Green Hope Theme by Sivan & schiy · Proudly powered by WordPress

Polityka prywatnosci