Wiadukt Biskupia Górka – zaproszenie na montaż konstrukcji

Widowiskowy montaż konstrukcji wiaduktu Biskupia Górka 

W nocy z wtorku na środę (29/30 stycznia) rozpocznie się montaż stalowych konstrukcji wiaduktu Biskupia Górka. Akcja zostanie przeprowadzona w godzinach nocnych – około północy.

W nocy z wtorku na środę zamontowana zostanie belka nadłożyskowa wraz z łukami wiaduktu w pobliżu ul. Augustyńskiego. Konstrukcja stalowa przybyła do Gdańska w ponad 20 wielkogabarytowych transportach. Obecnie trwa scalanie części elementów, które sukcesywnie będą montowane w tym tygodniu. Dźwig, który zostanie użyty do montażu jest już złożony. Do akcji zostanie użyty żuraw o wysięgu 100 metrów, który znajduje się na terenie budowy

Aby montaż stalowych elementów był możliwy,  z wtorku na środę (29/30.01) o północy zostanie wyłączona trakcja kolejowa. Podnoszenie pierwszego elementu konstrukcji zaplanowano na godzinę 0:30. Montaż pierwszej sekcji montażowej zakończy się ok godz. 2 w nocy. Do godziny 4 zostanie przywrócona trakcja, by umożliwić ruch pociągów.

Budowa wiaduktu Biskupia Górka to jedna z najważniejszych miejskich inwestycji. Stanowi kluczowy fragment Traktu Św. Wojciecha, czyli ciągu komunikacyjnego północ-południe, będącego jednocześnie częścią drogi krajowej 91. Na co dzień korzystają z niej mieszkańcy Oruni i Św. Wojciecha, ale też wiele osób, które pracują bądź mieszkają w południowe części aglomeracji trójmiejskiej.

Istniejący wiadukt, który jest już w nie najlepszym stanie technicznym, zostanie rozebrany, a ruch ma być docelowo przeniesiony na dwie nowe trzypasmowe estakady. Ich rozpiętość to 104 m, a łączna szerokość 37,7 m. Na każdej powstaną chodniki dla pieszych, a na zachodniej estakadzie również droga rowerowa.

W ramach inwestycji zostanie też zbudowany i przebudowany pobliski układ drogowy, który obejmie rejon od ulicy 3 Maja do ulicy Augustyńskiego. Koszt całego projektu, który prowadzi Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska to 143,6 mln zł. Dofinansowanie unijne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020) wynosi 117,7 mln zł.

mat. pras UMG

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kopiowanie materiałów zamieszczonych na portalu www.biskupiagorka.pl jest dozwolone tylko na użytek własny,
w każdym innym przypadku wymagana jest zgoda redakcji.


Copyright © All Rights Reserved · Green Hope Theme by Sivan & schiy · Proudly powered by WordPress

Polityka prywatnosci