Opisując ulicę Biskupią i posadowione przy niej kamienice trzeba pamiętać, że jest ona zawiła nie tylko ze względu na swoje ukształtowanie, ale również dlatego, że przez lata swojego istnienia kilkakrotnie zmieniała nazwę i numerację.
Pierwotnie część terenu u podnóża Góry Biskupiej (Bischofsberg) nazywano Morzem Czarnym (Im Schwarzes Meer) co widać na fragmencie mapy z „Atlasu prowincji Prus Wschodnich, Litwy i Prus Zachodnich” z 1802 roku.
Wyraźnie to widać na planie Buhsego, stworzonym w latach 1863-1868. Tylko górny odcinek obecnej ulicy Biskupiej nosi nazwę Bischofsberg, a wszystkie pozostałe to Schwarzes Meer.
Około 1886 roku następuje pierwsza zmiana nazw okolicznych ulic, co zostaje poprawione na planie Buhsego poprzez skreślenie starych i wpisanie nowych nazw, i numeracji.
Nazwa górnego odcinka ulicy Biskupiej nie zmienia się, natomiast dalszy odcinek przyjmuje nazwę Grosse Berggasse i zmienia numerację na częściowo odpowiadającą dzisiejszej (od nr 1 do 10).
Przez kilka lat po tej zmianie w księgach adresowych dla Gdańska drukowane są podwójne nazwy ulic.
Około 1916 roku powtórnie zmieniono nazwy ulic. Tym razem Grosse Berggasse przyjmuje nazwę górnego odcinka i już cała ulica nosi nazwę Bischofsberg.
I znowu w księgach adresowych starano się pomóc w odnajdywaniu właściwych ulic. Przy starej nazwie wpisany był odnośnik – pod jaką nazwą obecnie poszukiwać danej nieruchomości.
Po II wojnie światowej nazwa ulicy Bischofsberg została spolszczona na Biskupia. Jej przebieg prawie odpowiada przedwojennemu, z tą różnicą, że zaczyna się od numeru 4, a kończy na 35, ponieważ brakujące numery zniknęły wraz całą zniszczoną ulicą Schwarzes Meer oraz Am Berge.
Teren po dawnej zabudowie zawłaszczył nowy układ drogowy z aleją Armii Krajowej i ulicą 3-go Maja.
W ramach rewitalizacji Biskupiej Górki r. ulica Biskupia przechodzi modernizację, roboty drogowe zakończą się wraz końcem 2024 r.
oprac. Danuta Kozioł
fot. współczesne Wojciech Ostrowski