Portal osiedlowy Biskupiej Górki

Renowacja kamienic BG

Trzynaście gminnych kamienic Biskupiej Górki zostanie poddanych renowacji w latach 2019-2020. Projekty kamienic przy ul. Salwator 7, Na Stoku 12B i Biskupiej 27 uzyskaly już akceptację Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i wkrótce powinny zacząć się przy nich prace remontowe.

Projekty zrealizowała pracownia architektoniczna “Szablowscy Architekci”. Poniższe informacje i zdjęcia pochodzą z  profilu tej pracowni na Facebooku:

Na Stoku 12B i Biskupiej 27.
Na Stoku 12B to niewielki budynek byłej farbiarni z charakterystycznymi kominami i w dużym stopniu zachowaną elewacją frontową i tylną.
Biskupia 27 to kamienica o dużo większych gabarytach. Łączy się ona z budynkiem Na Stoku 12B dzięki dwu kondygnacjom podziemnym, pozwalającym pokonać znaczną różnicę wysokości między parterami budynków (prawie 6 metrów!) Skala budynku wymagała zastosowania dodatkowych środków ochrony przeciwpożarowej.
Mieszkańcy Biskupiej Górki chętnie wykorzystywali połączenie między budynkami jako skrót między ulicami Biskupią a Na Stoku.

Budynek przy ul. Na Stoku 12B  (d. Schwarzes Meer, Bischoffsgasse, Grenadiergasse), wzniesiony w 1900 roku, po zniesieniu dwóch niewielkich budynków, zapewne gospodarczych, widocznych we wschodniej części działki na planie Buhsego z lat 1866-69. W czasie działań wojennych budynek nie ucierpiał.

 

Ul. Salwator 7
Pierwszym, którego projekt modernizacji został uzgodniony przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków jest malutki dwulokalowy domek przy ul. Salwator 7. Budynek szczęśliwie nie ucierpiał wiele podczas wojny, natomiast w wyniku kolejnych remontów utracił oryginalną stolarkę okienną, dekoracje szczytu południowego oraz jego stan techniczny wyraźnie się pogorszył. Projekt rewitalizacji obejmuje zarówno rekonstrukcję elewacji budynku jak i wymianę zdegradowanych elementów konstrukcji wraz z wymianą instalacji.
Budynek wzniesiony w II poł. XIX w. Wolnostojący dom mieszkalny sytuowany kalenicowo we wschodniej części ulicy Salwator (d. Salvatorgasse) dochodzącej do ulicy Biskupiej (Biskupia 34 dawniej Salvatorgasse 11) na Biskupiej Górce w Gdańsku. Pierwotnie w ciągłej zabudowie, sąsiedni budynek został rozebrany. Zwarta bryła na planie prostokąta. Dwukondygnacyjna, murowana, z cegły
maszynowej czerwonej, z detalem ceramicznym, częściowo tynkowana. Kryta dachem dwuspadowym, ceramicznym. Elewacja zachowana w pierwotnym kształcie architektonicznym. Zamurowany otwór okienny, na parterze, w drugiej osi od południa. Wtórna stolarka okienna. Brak danych o pierwotnym wyglądzie okien. Przekształcone wejście. Szeroki łuk nadproża prawdopodobnie zamykał pierwotne otwór mieszczący dwie pary drzwi (wejście na parter i wejście na piętro), obecnie mieści dwie pary wąskich drzwi i wąskie okno. Zmiana została dokonana prawdopodobnie na początku XX w.  Skuty pierwotny wysunięty cokół ceglany po stronie południowej. Cokół po stronie północnej zatynkowany zaprawą cementową. Zniesione parapety ceramiczne.
Prace renowacyjne polegały będą na odtworzeniu szczytu południowego na wzór zachowanego od północy. Przywrócone zostaną parapety ceglane oraz stolarka okienna zostanie wymieniona na drewnianą w kolorze zielonym. Drzwi wejściowe zostaną poddane renowacji z odtworzeniem ich oryginalnego jasnobłękitnego koloru.

ke

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.