Parkowanie na Biskupiej Górce to narastający problem, który obecnie wydaje się szczególnie utrudniać życie mieszkańcom Biskupiej Górki. Oprócz tego, że wciąż przybywa samochodów do nich należących, to od kilku lat muszą się też na osiedlu znaleźć miejsca dla aut pracowników i studentów szkoły wyższej znajdującej się przy ul. Biskupiej oraz dla osób zatrudnionych przy budowie Forum Gdańsk, Wiaduktu Biskupia Górka i przy umacnianiu skarp.
W godzinach szczytu samochody wypełniają wszystkie przestrzenie dla nich dostępne i wielu mieszkańców nie ma gdzie postawić swoich pojazdów, a pieszym utrudnia to poruszanie się po chodnikach. Wkrótce co prawda otwarty zostanie parking wielopoziomowy w Forum Gdańsk, ale ponieważ będzie płatny, sytuacja może nie ulec poprawie.
W czerwcu, jak co roku, zaczyna się sezon na oprowadzanie turystów po Biskupiej Górce przez lokalnych przewodników, slalom pomiędzy ciasno na chodnikach ustawionymi samochodami to wątpliwa atrakcja takich spacerów. Po zakończeniu rewitalizacji Biskupia Górka ma się stać miejscem szczególnie atrakcyjnym dla turystów, auta powinny więc zniknąć z chodników głównych ulic. Gdzie więc mieszkańcy mogliby je trzymać, by to miejsce nie zatraciło swojego uroku a mieszkańcom żyło się wygodnie?
Z rozmów z Biurem Rozwoju Gdańska, które zajmuje się procesem rewitalizacji Biskupiej Górki wynika, że Miasto Gdańsk nie ma gotowego planu wyjścia z tej sytuacji oraz że nie przewiduje konsultacji na ten temat. Stowarzyszenie Biskupia Górka, do którego docierały skargi mieszkańców, uznało, że w planowaniu przestrzeni urbanistycznej powinno się brać pod uwagę przede wszystkim głosy osób w niej mieszkających i postanowiło rozpocząć publiczną dyskusję na ten temat. Na fanpejdżu Stowarzyszenia Biskupia Górka na Facebooku utworzone zostało Wydarzenie Parkowanie na Biskupiej Górce, na którym taka dyskusja i omawianie różnego rodzaju rozwiązań może się odbywać. Zachęcamy do aktywności na tej stronie.
Jednocześnie przygotowano dla mieszkańców anonimowe ankiety, w których także można opisać swoje pomysły lub zamieścić uwagi. Ankiety pojawią się w skrzynkach na listy, można je też pobrać w Domu Sąsiedzkim (ul. Biskupia 4) albo wydrukować samemu. Wypełnione należy wrzucać do skrzynek: pocztowej, wiszącej przy wejściu do Domu Sąsiedzkiego albo do stojącej wewnątrz.
Po 30 maja ankiety zostaną opracowane, a zebrane pomysły przekazane do Biura Rozwoju Gdańska.
Krystyna Ejsmont