Portal osiedlowy Biskupiej Górki

Historia pewnych schodów

Zakończyła się zbiórka podpisów pod petycją do Prezydenta Pawła Adamowicza o budowę schodów na skarpie Biskupiej Górki znajdującej się między Szkołą Podstawową nr 21 a Gdańską Szkołą Wyższą.

1 lutego br. Stowarzyszenie Biskupia Górka złożyło to pismo w Urzędzie Miasta Gdańska wraz z 266 podpisami osób popierających akcję. Swoje pieczątki pod nim postawiły też organizacje i instytucje związane z Biskupią Górką:  Szkoła Podstawowa Nr 21 w Gdańsku, Gdańska Szkoła Wyższa, Stowarzyszenie WAGA, Fundacja Latebra i Stowarzyszenie Biskupia Górka. Akcja zbiórki trwała kilkanaście dni.

 

 

 

O potrzebie istnienia w tym miejscu bezpiecznych schodów, które znacznie ułatwiłyby poruszanie się po Biskupiej Górce mieszkańcy mówili już wcześniej na organzowanych przez Biuro Rozwoju Gdańska warsztatach i konsultacjach w związku z przygotowywaną rewitalizacją Biskupiej Górki. Śladem po tym jest zapis w „Gminnym programie rewitalizacji”: „Podczas warsztatów konsultacyjnych mieszkańcy zaproponowali konkretne rozwiązania i projekty mogące poprawić wizerunek i podnieść jakość przestrzeni na rewitalizowanym obszarze: pkt. 11) skrót komunikacyjny pomiędzy ulicą Biskupią a Na Stoku – wg mieszkańców znacznie poprawiłoby to komunikację oraz poruszanie się po Biskupiej Górce.” (strona 43). Mieszkańcy podkreślali trudności w chodzeniu po tym terenie związane z położeniem osiedla na wzgórzu oraz to, że schody w tym miejscu istniały już w okresie międzywojennym i dopóki nie uległy dewastacji pod koniec ubiegłego wieku, były często wykorzystywane. Później chodzono po skarpie wydeptanymi ścieżkami.

 

 

 

Jednak w ostatecznie zatwierdzonym do realizacji programie rewitalizacji schody na skarpie się nie znalazły. Stowarzyszenie Biskupia Górka, biorąc pod uwagę dobro mieszkańców, wystapiło we wrześniu ub. roku z pismami: do Biura Rozwoju Gdańska z prośbą o  zmianę tej decyzji oraz do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków licząc na wsparcie w tych straniach, ponieważ przedwojenne granitowe schody w dużej części przetrwały do dziś. W odpowiedziach odmownych znalazły się m.in. takie argumenty: “nie jesteśmy w stanie zaprojektować w tak stromym terenie bezpiecznych schodów terenowych zgodnie z obowiązującymi przepisami” oraz: schody “nie zostały ujęte w Gminnej Ewidencji Zabytków”. Oprócz tego, z pisma Miejskiego Konserwatora Zabytków jednoznacznie wynikało, że poruszanie się po stoku będzie niemożliwe i zabronione: “na koronie skarp umieszczona zostanie barierka blokująca możliwość wejścia, co podyktowane jest względami bezpieczeństwa i zakazem naruszania stabilności skarp”.

Podpisy pod pismem do Prezydenta Gdańska w tej sprawie zbierano w Domu Sąsiedzkim na Biskupiej Górce, Szkole Podstawowej 21, Gdańskiej Szkole Wyższej, także na ulicach, wśród sąsiadów. Zdarzało się, że przyjeżdżały osoby z innych rejonów Gdańska, by poprzeć tę inicjatywę.

Sprawę pomogły nagłośnić: materiał Elizy Lemki nadany 30 stycznia w gdańskiej  Panoramie  TVP,  Joanny Stankiewicz w Radio Gdańsk i tekst Katarzyny Moritz na Trójmiasto.pl. Ten ostatni wzbudził duże zainteresowanie, bowiem znalazła się w nim informacja, że przedwojenne schody zniknęły ze stoku w niewyjaśnionych okolicznościach. Wkrótce okazało się, że granitowe stopnie wciąż znajdują się w tym samym miejscu, ale przysypane są warstwą ziemi. Jak powiedziała Agnieszka Zakrzacka z DRMG, pozostałości po dawnych schodach zostaną oczyszczone i wyeksponowane w miejscu, w którym się obecnie znajdują.

Tylko, że to nie atrapy schodów potrzebują mieszkańcy a wygodnego i bezpiecznego wejścia po stromiźnie. Stare kamienne stopnie natomiast rzeczywiście powinny w tym miejscu pozostać, bo to świadectwo jego historii. Może mogłyby być elementem nowych schodów, a więc nadal służyć wędrującym po Biskupiej Górce?

Zakończenie historii tych schodów poznamy wkrótce, dopisze je Prezydent Gdańska.

Krystyna Ejsmont

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarze “Historia pewnych schodów”