Forum Gdańsk zakłóca ciszę nocną

Forum Gdańsk znowu zaczął zakłócać ciszę nocną. Oprócz alarmów i komunikatów, które okoliczni mieszkańcy dobrze znają, pojawił się nowy rodzaj uciążliwego hałasu. Nagrał go w nocy z 2 na 3 lipca br. jeden z mieszkańców Piaskowni, którego ten szum obudził o godz. 2.50 i nie pozwolił zasnąć do godz. 4.00.

 

https://www.facebook.com/172313379584088/videos/2951132365012244/UzpfSTE3MjMxMzM3OTU4NDA4ODoxNjEzMjk2NzkyMTUyMzk5/

a
Rzeczniczka prasowa Forum Gdańsk deklarowała wcześniej,  że nasza redakcja będzie otrzymywała informacje o planowanych nocnych testach z wyprzedzeniem, abyśmy mogli powiadomić okolicznych mieszkańców. Tak się jednak nie stało i przez szereg nocy część osób miała zakłócany sen w różnych godzinach nocnych.

Na zgłoszone uwagi Forum Gdańsk odpowiedziało 3 lipca na na fanpejdzu Biskupiej Górki na Facebooku: “Bezpieczeństwo klientów i okolicznych mieszkańców jest dla nas priorytetem. Aby mieć 100 proc. pewność, że system działa wykonujemy testy. Prawidłowo przeprowadzona próba obejmuje komunikaty głosowe. Testy wykonywane są bez udziału osób postronnych. Taką gwarancję mamy wyłącznie nocą. Zdajemy sobie sprawę, że próby mogą być uciążliwe, natomiast bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. Przepraszamy za zaistniałe utrudnienia.”

Oto reakcja mieszkańców Piaskowni i Biskupiej Górki na powyższy wpis:

– “Gdy budowano Forum Gdańsk, okoliczni mieszkańcy (w tym ja – mieszkanka ul. Górka) przez wiele miesięcy, średnio co drugi dzień, byli budzeni o g. 2, 3, 4, 5 w nocy próbnymi alarmami z Forum, Przeżywaliśmy też – i nadal przeżywamy – najazd aut – osobowych, dostawczych itp., które stają, gdzie mogą – na trawnikach, zieleńcach itp. W efekcie kilka prawie 100-letnich drzew umarło – ziemia pod nimi w kilka miesięcy tak została ubita, że nie przypuszczała wody. A teraz znów kolejna mordęga – kolejne nocne pobudki w efekcie przedziwnych dźwięków dochodzących z Forum!!!”

– “Co to ma być! Przecież to zmarłego z grobu …. A co dopiero sąsiadujących z Forum Gdańsk mieszkańców! Czy tak trudno uzgodnić takie działania, zrobić wcześniej? I to niestety nie pierwszy raz :(“

– “Szanowne Forum Gdańsk. Państwa wyjaśnienie jest bardzo ładnie sformułowane, ale nie wyjaśnia owego szumu z nagrania. To NIE było testowanie systemu przeciwpożarowego. Dodatkowo, w zeszłym roku obiecywali Państwo, że o testach nocnych systemu przeciwpożarowego będą Państwo informować mieszkańców z wyprzedzeniem. Teraz tego Nie zrobiono! Proszę o wyjaśnienie czym są/ były szumy z nagrania szczególnie, że miały miejsce wcześniej. Czekamy na rzetelną odpowiedź z Państwa strony bez uciekania w gładkie, unikające sedna problemu pozorne tłumaczenia. Jest mi szczególnie przykro z powodu Państwa bezbarwnej postawy, bowiem obiecywali Państwo poprawną i rzetelną komunikację także z Radą Dzielnicy Śródmieście, a która w tych przypadkach nie nastąpiła. Proszę wybaczyć ironię, ale godziny testów między 2, a 5 w nocy są dowodem na Państwa indolencję w kwestii organizacyjnej, komunikacyjnej oraz braku poszanowania swego medialnego wizerunku.”

– “To jest oburzające! Tak nie wolno traktować mieszkańców, lekceważąco i bez poszanowania naszego prawa do wypoczynku. W środku nocy się budzę, sąsiedzi mówią, że spać nie mogą, a o 5 rano do pracy wstają. Jak potem funkcjonować cały dzień, jak człowiek wybudzony przez sklep był?! Szumy, alarmy, są wolne niedzielę to można wtedy testować. Niepoważne tłumaczenia tego sklepu są. Ludzie nie są ważni, bo sklep ważniejszy?!”

– “Chyba jedyny w Europie obiekt, który tak często i głośno robi takie testy. Systemy komunikacji głosowej można przetestować max 3 razy i wyłączyć – chyba, że pan Zenek robił system wg własnego widzimisię i po najniższej cenie (patrząc jak ciekły przeszklenia w czasie deszczu, to spodziewać się można wszystkiego).
Pytanie – dlaczego zarządca tego obiektu nie dostaje kar/mandatów za zakłócanie ciszy nocnej?
Tego typu testy można zrobić w dniu wolnym, lub po zamknięciu obiektu …”

– “Forum Gdańsk to my nie możemy spać bo robicie pròby sorry coś nie tak, trzeba robić w dzień albo wolną niedzielę!!!”

– “Mnie też obudził nocny alarm z Forum i nie tylko tej nocy i również nie podoba mi się to – nawet bardzo nie podoba 😡”

– “Po 22 obowiązuje cisza nocna i powinna ona obowiązywać każdego. Zakłócanie ciszy nocnej jest karane.”

– “Tak, dziś w nocy [6-7 lipca – przyp. red.], czyli około 3:50 wybudził ze snu mieszkańców, w tym mnie, alarm składający się z dwóch kolejnych sekwencji, tj. sygnał, komunikat, sygnał. Tak samo było w zeszłym roku, Forum Gdańsk tłumaczyło, że to testy, które nie miały się już powtórzyć. A to już kolejna noc na przełomie czerwca i lipca, zakłócana komunikatami o ewakuacji. Może nowe hasło reklamowe szanownego centrum? Forum Gdańsk- sklepowe centrum testu testów przeciwpożarowych! Nie śpij razem z nami… Zapraszamy!”

Na post o nocnych hałasach zareagował także Radny Miasta Gdańska, pan Przemysław Majewski, składając w tej sprawie do prezydent Gdańska interpelację.

Odpowiedź na to pismo opublikujemy.

W nocy  z 20 na 21 lipca br. od godz. 01.58 do 3.30 Forum Gdańsk znowu przeprowadzało testy systemów alarmowych. Pierwsze 20 minut to były bardzo głośne sygnały dżwiękowe i komunikaty, a następnie taki szum, jak w nagraniu z nocy z 2 na 3 lipca.

Krystyna Ejsmont

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.