Buk z Biskupiej Górki pomnikiem przyrody

Radni Miasta Gdańska na sesji 23 kwietnia br. ustanowili cztery nowe pomniki przyrody. Wśrod nich znalazł się buk rosnący na Biskupiej Górce.

Drzewo z gatunku buk pospolity odm. czerwonolistna (Fagus sylvatica atropurpurea L.) o wysokości – 18 m, obwodzie pnia na wysokości 130 cm – 347 cm, wieku – około 140 lat, rosnące w pasie wydzielenia Kanału Raduni, na skarpie w sąsiedztwie ogrodzenia Zboru Kościoła Zielonoświątkowego przy ul. Menonitów 2A w Gdańsku (działka o numerze ewidencyjnym 125 obręb 0080, stanowiąca własność Gminy Miasta Gdańska).

Szczególna ochrona – w stosunku do pomnika przyrody niedopuszczalne jest jego niszczenie, wykonywanie prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu (z wyjątkiem prac związanych z zabezpieczeniem przeciwsztormowym lub przeciwpowodziowym albo budową, odbudową, utrzymywaniem, remontem lub naprawą urządzeń wodnych), uszkadzania i zanieczyszczania gleby. Zakazane jest dokonywanie zmian stosunków wodnych, jeżeli zmiany te nie służą ochronie przyrody albo racjonalnej gospodarce rolnej, leśnej, wodnej lub rybackiej oraz umieszczania tablic reklamowych.

W celu ochrony nowo ustanowionych pomników przyrody ustala się możliwość wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych oraz konserwatorskich.

 

Buk czerwony występuje w stanie dzikim w Europie i w Azji Zachodniej. W Europie zasięg występowania ciągnie się od północy Półwyspu Iberyjskiego przez Francję, Niemcy, kraje Europy Środkowej i Bałkany. Na Półwyspie Skandynawskim i Wyspach Brytyjskich występuje jedynie na południu. W Azji wyłącznie na zachodzie, spotykany w Turcji, Iranie oraz na Kaukazie. Przez Polskę przebiega północno-wschodnia granica zasięgu. Pokrywa się ona z linią, wzdłuż której charakterystyczny dla Europy Zachodniej klimat atlantycki przechodzi w kontynentalny.
Jest to odmiana buka zwyczajnego (Fagus sylvatica L.), bardzo cenna ze względu na powolny wzrost, oryginalne i efektowne zabarwienie liści. Stanowi ważny element zadrzewień parkowych oraz w zieleni osiedlowej. Buk z  Biskupiej Górki nie jest może to największy okaz buka w Polsce, ale wyróżnia się zdecydowanie w otoczeniu z racji szlachetnej barwy ulistnienia oraz swojej postury. Albowiem najgrubszy buk w Polsce rośnie obecnie w Olszycy, pow. goleniowski, woj. zachodniopomorskie i liczy sobie w pierśnicy 764 cm a jego szacunkowy wiek to tylko 120 lat, gdyż jest zrośniętą grupą 9 drzew tego gatunku. Pojedynczy okaz z Świerklan na Górnym Śląsku liczy sobie 330 lat i ma w pierśnicy 718 cm.

zdjęcie i oprac. Stanisław Biskup

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content