Budżet Obywatelski 2025

Tylko do 23 września włącznie trwa głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2025.
Biskupiej Górki bezpośrednio dotyczą dwa nich:
1. Budżet Dzielnicowy – nr 3 “Spędzamy razem aktywnie czas w parku Salwator”
2. Budżet Dzielnicowy Zielony – nr 4 “Usunięcie jemioły z drzew w parku Salwator”.
Głosowanie odbywa się wyłącznie poprzez interaktywny formularz na stronie internetowej www.gdansk.pl, także w punktach konsultacyjnych na terenie miasta, a na Biskupiej Górce będzie można skorzystać z Internetu w siedzibie Stowarzyszenia Biskupia Górka, codziennie w godz. 17-19.
Do 27 września poznamy wyniki głosowania. Jeżeli na projekty dla Biskupiej Górki zagłosuje dużo osób, to zostaną zrealizowane w 2025-2026 r.

Do udziału w głosowaniu uprawnieni są wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież, zameldowani na pobyt stały lub czasowy w Gdańsku, również wszyscy posiadacze Karty Mieszkańca, a w przypadku osób nie posiadających meldunku w Gdańsku, wpisani do rejestru wyborców. W przypadku braku powyższych warunków istnieje możliwość dopisania się do listy uprawnionych do głosowania.

Każdemu głosującemu przysługuje 5 punktów na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielony BO. Można głosować na dowolne projekty w całym mieście, warto więc namawiać rodzinę i znajomych z innych dzielnic na głosowanie na nasze wnioski.
By projekt dzielnicowy mógł być zrealizowany, musi zdobyć co najmniej 100 punktów, ale w przypadku Dzielnicowego BO Zielonego nie ma wymogów co do ilości oddanych głosów. Jednak w tym roku w Zielonym BO Śródmieścia jest 5 projektów, których łączny koszt realizacji przekracza kwotę przeznaczoną na cały ten budżet. Potrzeba więc dużej mobilizacji, by projekt nr 4 “Usunięcie jemioły z drzew w parku Salwator” zdobył więcej punktów niż jakiś inny ze zgłoszonych.

Więcej informacji o BO 2025 pod linkiem: https://www.gdansk.pl/budzet-obywatelski.

Budżet Dzielnicowy – nr 3 “Spędzamy razem aktywnie czas w parku Salwator”
Opis projektu:
Sprawmy, by w parku Salwator mieszkańcom Biskupiej Górki chciało się częściej i aktywniej spędzać czas.
1. Ekologiczny plac zabaw w parku Salwator. Na Biskupiej Górce i Zaroślaku brakuje placów zabaw dla dzieci. W parku Salwator jest miejsce, na którym można urządzić niewielki i dobrze wpisujący się w otoczenie placyk, gdzie dzieci będą mogły bezpiecznie bawić się pod okiem rodziców siedzących na pobliskich ławkach. Urządzenia – huśtawka, zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią, bujak sprężynowy, szczudła stałe, szałas, trampolina ziemna – jeżeli to tylko możliwe, powinny być wykonane z drewna.
2. Bulodrom. Na tor do gry w bule też znajdzie się miejsce w parku Salwator. To niezwykle popularna gra towarzyska, doskonały sposób na relaks dla każdego – mogą w nią grać zarówno małe dzieci, jak i osoby w zaawansowanym wieku. Nie wymaga przygotowań ani specjalistycznych umiejętności. Obok toru o wymiarach 4 m x 15 m powinny stanąć dwie ławki z koszem na śmieci i lampa. Niezbędna też byłaby siatka uniemożliwiająca stoczenie się kul ze znajdującego się nieopodal stoku.
Realizacja zadania do wysokości wnioskowanej kwoty.
Zakres rzeczowy projektu
1. Projekt placu zabaw i bulodromu.
2. Inwentaryzacja zieleni wraz z gospodarką drzewostanem.
3. Zakup urządzeń i ogrodzenia.
4. Wykonanie nawierzchni i postawienie urządzeń na placu zabaw i ogrodzenia.
5. Zrobienie toru do gry w bule.
6. Postawienie lampy przy bulodromie.
7. Zakup i zamontowanie 2 ławek i kosza na śmieci przy torze do gry w bule.
8. Kontrola pomontażowa placu zabaw.
9. Badania Archeologiczne
Koszt: 380 000 zł.
Link do projektu: Spędzamy razem aktywnie czas w parku Salwator

Budżet Dzielnicowy Zielony – nr 4 “Usunięcie jemioły z drzew w parku Salwator”
Stare drzewa w parku Salwator, jedyna pozostałość po cmentarzu zlikwidowanym w latach sześćdziesiątych ub.w., są w bardzo złym stanie. Prawie na wszystkich pasożytują jemioły. Tylko zabiegi pielęgnacyjne, w tym usunięcie jemioły przy użyciu techniki cieniowania, może te drzew uratować. W parku znajduje się siłownia zewnętrzna, urządzenia do street workoutu, stół do ping-ponga i dużo ławek. Wielu mieszkańców lubi w nim spędzać czas.
Zatrzymajmy degradację tego parku.
Koszt: 60000 zł
Link do projektu: Usunięcie jemioły z drzew w parku Salwator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content