Paweł Adamowicz 1965-2019

Uroczystości pogrzebowe śp. Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza rozpoczną się w czwartek, 17 stycznia, uroczystą Sesją Rady Miasta Gdańska o godz. 15.00 w Dworze Artusa z udziałem radnych wszystkich kadencji.

Tego dnia od godz. 17 w Europejskim Centrum Solidarności wystawiona zostanie trumna z ciałem zmarłego Prezydenta, z udziałem asysty honorowej. Będzie można przyjść tutaj i pożegnać się z Pawłem Adamowiczem, a także wpisać się do księgi kondolencyjnej (do 27 stycznia lub dłużej) – ECS będzie otwarte non-stop.

Piątek, 18 stycznia, godz. 17, trumna zostanie wyprowadzona do Bazyliki Mariackiej podczas pochodu ulicami: Doki, Łagiewniki, obok Mniszki, Stolarska, Podwale Staromiejskie, Pańska, Węglarska, Piwna. Na trasie konduktu rozbrzmiewać będą chóralnie dzwony kościoła św. Katarzyny. Dzwonić będzie konfraternia dzwonników karmelickiego kościoła św. Katarzyny. Najpierw odezwie się największy dzwon „Katarzyna”, następnie dołączy pięć pozostałych dzwonów kołysanych. Ostatnie pożegnanie wyśpiewa dzwon „Pokój i Pojednanie”. W świątyni odbędzie się msza św., a następnie, do północy także będzie możliwość pożegnania z prezydentem. W nocy zwłoki zostaną poddane kremacji.

W sobotę, 19 stycznia, od godz. 7 rano będzie można pomodlić się w Kaplicy Królewskiej (przy Bazylice) –  UWAGA! odwołano tym samym zapowiadaną wcześniej możliwość porannej modlitwy w Bazylice ze względów bezpieczeństwa.

O godz. 12 rozpocznie się pogrzebowa msza św. pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Planowane jest rozstawienie telebimów w różnych punktach Gdańska, by umożliwić jak największej liczbie odbiorców obejrzenie pogrzebowego nabożeństwa.

– W imieniu rodziny prosimy o nieprzynoszenie kwiatów. We wszystkich tych miejscach będą wolontariusze i puszki, w do których będzie można wrzucać pieniądze na dwa cele, szczególnie bliskie Pawłowi Adamowiczowi, na Hospicjum im. ks. Dutkiewicza oraz na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – prosiła Aleksandra Dulkiewicz. – Rodzina prosi również o nieskładanie kondolencji.

Uwagi porządkiowe
▪ Wystawa stała ECS i parking podziemny nie będą dostępne dla gości
▪ W ECS można dokonać wpisu do księgi kondolencyjnej (do 27 stycznia lub dłużej)
▪ Ruch w ECS będzie jednokierunkowy. Wejście wiedzie od strony historycznej stoczniowej Bramy nr 2, wyjście od strony ul. Nowomiejskiej (tzw. pracownicze)
▪ Do ECS nie można wnosić zniczy
▪ Od 17 stycznia od godzin porannych do odwołania dla ruchu kołowego będą zamknięte ulice w pobliżu ECS: Doki i Nowomiejska
▪ Miasto apeluje do mieszkańców, którzy udają się do ECS, o korzystanie z komunikacji miejskiej. W piątek oraz sobotę komunikacja miejska będzie bezpłatna.

mat. pras. UMG

 

Przypominamy ostatnie wizyty Prezydenta Pawła Adamowicza na Biskupiej Górce.

ke

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content