Tolkienowie z Gdańska

Czy gdyby w latach siedemdziesiątych XVIII wieku Johann Benjamin Tolkien pozostał w Gdańsku to powstałby Hobbit lub Władca Pierścieni?

Choć pytanie jest z gatunku gdybania, to odpowiedź dla fanów prozy tego autora zapewne nie jest nieistotna, dla miłośników Biskupiej Górki również. W Sosnowcu bowiem mieszka wielki fan J.R.R. Tolkiena, Pan Ryszard Derdziński, który od wielu lat zajmuje się badaniem biografii pisarza i dziejów jego rodziny, a te poszukiwania zaprowadziły go do Gdańska i na nasz Zaroślak. Pan Ryszard wykonał gigantyczną pracę “przekopując” się przez niezliczone dokumenty zachowane w rozmaitych archiwach i bibliotekach na terenie Europy, a dzieje i efekty swoich poszukiwań opisuje szczegółowo na blogu  Tolkniety.

I cóż tak istotnego dla nas odkrył? Otóż z tych badań wynika, że po roku 1770, niejaki Johann Benjamin Tolkien, zegarmistrz i sprzedawca porcelany, wyemigrował z Gdańska do Londynu, gdzie założył rodzinę i własną firmę zegarmistrzowską. Był on prapradziadkiem pisarza J.R.R. Tolkiena, a urodził się i mieszkał na gdańskim Zaroślaku!

Więcej o dziejach tej rodziny , o osiemnastowiecznym Gdańsku i o drodze, która doprowadziła badacza do takich sensacyjnych odkryć będzie można usłyszeć 15 maja na wykładzie Ryszarda Derdzińskiego w siedzibie Gdańskiej Szkoły Wyższej przy ul. Biskupiej 4, początek o godzinie 18.00.

Wykład odbędzie się w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce realizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej i Stowarzyszenie Biskupia Górka.

Drzewa genealogiczne rodziny Tolkienów – R. Derdziński

Tree_1

Pruskie korzenie


Tree_2

Z Krzyżborka do Gdańska

Tree_3

Z Gdańska do Londynu

Źródło: http://tolkniety.blogspot…e-13791850.html

http://www.elendilion.pl/2018/01/09/drzewo-rodzinne-tolkienow-1379-1840/

Danuta Kozioł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content