Kolejne etapy umacniania skarp

Niebawem ruszą prace związane z kolejnym etapem umocnienia skarp na Biskupiej Górce!

Pod koniec kwietnia poznamy wykonawców zainteresowanych realizacją trzeciego etapu zabezpieczenia i stabilizacji osuwisk w rejonie Biskupiej Górki w Gdańsku. Planowany termin zakończenia realizacji zadania to grudzień 2018.

Etap 3 obejmuje obszar przy ul. Zaroślak 26. Zabezpieczenie skarp ma ja wzmocnić i zapobiec potencjalnym osunięciom.

W pierwszej kolejności wykonawca przystąpi do rozbiórki  nadmurowanej części ściany oporowej oraz usunięcia betonowych elementów usztywniających. Prace obejmą również przebudowę ściany oporowej oraz wyposażenie w dreny wiercone
i korytka betonowe z odprowadzeniem wód do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej. Dodatkowo wykonany zostanie drenaż oraz zabudowa biologiczna terenu. Planowany termin zakończenia prac to  grudzień 2018 r.

Zaproponowane rozwiązania nie wprowadzą w zagospodarowaniu terenu zmian powodujących utratę historycznego charakteru dzielnicy. Nie wpłyną również na dotychczasowy sposób użytkowania terenu. Większość robót będzie wykonywana ręcznie
w określonej kolejności. Projekt prac przeciwosuwiskowych został wykonany na podstawie danych zebranych w Systemie Osłony Przeciwosuwiskowej przygotowanym przez Państwowy Instytut Geologiczny.

Na trzecim etapie się nie skończy!

25 kwietnia Miasto ogłosiło również przetarg na realizację robót dla czwartego etapu umocnienia skarp. Inwestycja obejmować będzie m.in. rozbiórkę obiektu przy ul. Na Stoku oraz ścian oporowych wraz z wyrównaniem powierzchni terenu, wykonanie obudowy berlińskiej, gwoździowanie skarpy i wykonanie drenażu skarpowego. Jeżeli procedury przetargowe przebiegać będą zgodnie z planem zadanie powinno zakończyć się w listopadzie bieżącego roku.

Etap 1 i 2 – w trakcie realizacji

Aktualnie trwają prace związane z 1 i 2 etapem stabilizacji osuwisk w rejonie Biskupiej Górki. W ramach pierwszego etapu wykonawca przystąpił do wykonania prac dodatkowych polegających m.in. na odtworzeniu funkcji odwodnieniowych sieci kanalizacji deszczowej, dokończeniu plantowania terenu oraz instalacji geokrat. Jeżeli wszystko przebiegać będzie zgodnie z założeniami w połowie maja planowane jest przekazanie Gdańskiemu Zarządowi Dróg i Zieleni. W ramach drugiego etapu  kontynuowane są prace związane z gwoździowaniem skarpy. Wykonawca przygotowuje się także do wykonania murku na górze skarpy. Planowany termin zakończenia prac to czerwiec 2018 r.

mat. prasowe z UMG

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content