„Nie zapylaj” drogi sąsiedzie!

„Nie zapylaj” drogi sąsiedzie! Pierwsza tego typu akcja w Polsce

Rusza kampania „Nie zapylaj! Oznacz kopcącego sąsiada”. – Wszystko po to, żeby ci, którzy zanieczyszczają powietrze i palą odpadami wiedzieli, że ich działania nie pozostają niezauważone i że jakość powietrza jest ważna dla innych mieszkańców – informuje Maciej Lorek z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Po specjalne zawieszki można zgłaszać się do Wydziału Środowiska, a już niedługo będą także dostępne w siedzibach rad dzielnic oraz Straży Miejskiej.

Urzędnicy z gdańskiego Wydziału Środowiska w ramach akcji edukacyjnej „Czy wiesz, czym dziś oddychasz?” przygotowali specjalne zawieszki, które można „podarować” każdemu, kto zanieczyszcza powietrze. „Nie zapylaj! Drogi sąsiedzie, Twój piec węglowy szkodzi zdrowiu człowieka i środowisku” – czytamy na zawieszce.

– Zachęcamy wszystkich mających trudnych sąsiadów, którzy „zadymiają” okolice, aby powiesili na ich drzwiach lub furtce zawieszkę „nie zapylaj” – mówi Maciej Lorek z Wydziału Środowiska. – Akcja ma uświadomić trucicielom, że nie są bezkarni i że inni doskonale wiedzą, że z ich komina wydobywa się skażony dym. Chodzi o wysłanie sygnału ostrzegawczego. Oprócz tego chcemy zachęcić do wymiany pieca węglowego na ogrzewanie ekologiczne: elektryczne lub miejskie z sieci ciepłowniczej – dodaje.

Problem opalania pieców węglem niskiej jakości oraz śmieciami jest w Gdańsku wciąż bardzo duży. Podczas procesu spalania węgla do powietrza dostaje się szkodliwy pył zawieszony (PM 10,PM2,5) oraz rakotwórczy benzo(a)piren. Aby zachęcić gdańszczan do wymiany instalacji węglowych, miasto podwyższyło kwotę dotacji na zmianę instalacji ogrzewania do wysokości 6000 zł – szczegóły dostępne na stronie www.gdansk.pl/ekodotacje. W ubiegłym roku przyznano 185 dotacji dotyczących likwidacji ogrzewania węglowego i jedną związaną z zamianą ogrzewania węglowego na ekogroszek.

Zawieszka podpowiada również, gdzie szukać informacji dotyczącej aktualnego stanu powietrza w okolicy. O poziomie zanieczyszczeń poinformuje barwa ATOMOLUDKA, którą można sprawdzić na stronie www.gdansk.pl/powietrze. Uśmiechający się ATOMOLUDEK (buźka) w kolorze niebieskim to najlepsza wiadomość:  jakość powietrza jest bardzo dobra, nie ma zagrożenia dla zdrowia.

mat. prasowe UMG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content