Wiadukt Biskupia Górka

Umowa na dofinansowanie budowy wiaduktu „Biskupia Górka” podpisana

 Gdańsk otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości 117,7 mln zł ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko na przebudowę wiaduktu „Biskupia Górka”. Dziś w siedzibie Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie inwestycji podpisali Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska, i Przemysław Gorgol, dyrektor CUPT.

 Przypomnijmy: w marcu Ministerstwo Rozwoju podjęło decyzję o zwiększeniu o 1,2 mld zł puli funduszy na konkurs w Programie Infrastruktura i Środowisko. Wśród wniosków, które otrzymały środki z dodatkowej puli znalazł się gdański projekt przebudowy wiaduktu Biskupia Górka.

Celem zadania „Przebudowa wiaduktu Biskupia Górka w Gdańsku” jest poprawa dostępności komunikacyjnej Gdańska. W zakres rzeczowy przedsięwzięcia wchodzi przebudowa wiaduktu Biskupia Górka (rozbiórka istniejącego wiaduktu i budowa nowych wiaduktów drogowych w ciągu ulicy Trakt Św. Wojciecha) wraz z budową i przebudową układu drogowego do obsługi komunikacyjnej rejonu od ul. 3 Maja do ul. Augustyńskiego. W zakresie przedsięwzięcia znajduje się również budowa parkingu wielopoziomowego przy ul. Okopowej, obsługującego znajdujące się tam urzędy administracji państwowej i samorządowej. Jednostką realizującą projekt jest Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Planowany termin realizacji to 2017-2019.

Miasto Gdańsk jest w posiadaniu dokumentacji projektowej pn. “Wiadukt Biskupia Górka w Gdańsku”. Dokumentacja została sporządzona dla wiaduktu i parkingu wielopoziomowego.

Koszt realizacji wiaduktu ogółem: 138 469 158,91 zł, w tym koszty kwalifikowalne 138.463.008,91zł. Wysokość dofinansowania to 117 693 557,57 zł (85% od środków kwalifikowalnych). Dofinansowanie pochodzi ze środków POIiŚ, działanie 4.2 Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza sieci drogowej TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego.

– Przez węzeł Biskupia Górka przejeżdżają codziennie tysiące aut. Nie tylko gdańszczan, ale również mieszkańców całej metropolii. A istniejący – stary wiadukt jest w złym stanie technicznym i nie jest dostosowany do obecnego natężenia ruchu. Dlatego jego przebudowa jest konieczna. Cieszymy się, że udało się pozyskać dofinansowanie na ten cel – mówi Aleksandra Dulkiewicz. – Mamy nadzieję, że również inne ważne dla Gdańska inwestycje będą mogły liczyć na podobne wsparcie ze środków centralnych, tak jak miało to miejsce w ubiegłych latach – dodaje.

mat. prasowe UMG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content