NARRACJE – Królestwo 60.8 m n.p.m.

bNARRACJE #8

Biskupia Górka

21-22 października 2016

 

 

Całe NARRACJE są dla mieszkańców

Biskupią Górkę i jej mieszkańców czeka w tym roku nie lada atrakcja. W wyjątkowej przestrzeni naszej dzielnicy odbędzie się 8 edycja gdańskiego festiwalu NARRACJE.

Od 2009 roku, w jeden z weekendów późnej jesieni, artyści interweniują w przestrzeń publiczną dzielnic Gdańska nadając codziennym miejscom nowy kontekst i pozwalając odkryć je ponownie.  Do tej pory NARRACJE eksplorowały nowe miejskie wątki i historie w przestrzeni Głównego, Starego i Dolnego Miasta, na Długich Ogrodach, we Wrzeszczu i Nowym Porcie.

Organizatorzy – Instytut Kultury Miejskiej wraz z Gdańską Galerią Miejską w tym roku zdecydowali ukazać w nowym świetle Biskupią Górkę.

W konkursie na kuratora festiwalu zwyciężyła koncepcja “Królestwo 60.8 m n.p.m”. Stacha Szabłowskiego – krytyka sztuki, publicysty, kuratora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

“Projekt ósmej edycji festiwalu jest scenariuszem opowieści o Biskupiej Górce – jednej z najciekawszych i zarazem najbardziej osobnych dzielnic miasta. W tej opowieści Biskupia Górka jest zarazem protagonistą i narratorem: ukryta dzielnica ukazuje się i opowiada sama siebie” – mówi kurator Stach Szabłowski.

Ostateczną postać NARRACJI kształtują dwa działające równolegle mechanizmy. Pierwszy opiera się na wyborach kuratora projektu, który zaprasza do udziału artystów. Drugi mechanizm to Otwarty konkurs, do którego zgłoszenia można nadsyłać już tylko do 31 maja br.

W zaproszeniu kuratora czytamy: “NARRACJE są projektem otwartym na wszelkie formy wypowiedzi artystycznej. Słowo, obraz, druk, mural, projekcja wideo w przestrzeni publicznej, performatywny gest, dźwięk, działania partycypacyjne, rzeźba, obiekt – to tylko początek długiej, w istocie nieograniczonej listy środków, po które można sięgnąć. Kluczowe nie są artystyczne konwencje, lecz wrażliwość na miejsce, na jego topograficzne, społeczne i symboliczne podpowiedzi”.

Dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej, Piotr Stasiowski, zaznacza, że każdy ciekawy projekt, także od osób amatorsko zajmujących się działalnością artystyczną będzie brany pod uwagę – “Otwarty nabór jest stworzony, by kurator miał możliwość rozeznania się, co trójmiejscy twórcy chcieliby zaproponować na NARRACJE. Nabór
(…) kierowany jest oczywiście na całą Polskę, też międzynarodowo, natomiast z naszej praktyki wiadomo, że bardzo dużo pomysłów spływa stąd”.

Ujęło mnie stwierdzenie Piotra Stasiowskiego „Całe NARRACJE są dla mieszkańców”.

Skorzystajmy więc ile się da. Zainteresujmy się, zaplanujmy czas, by wziąć udział – okazja jest wyjątkowa. Na wyciągnięcie ręki, spacerując o zmroku po znanych, choć często niezauważanych miejscach, możemy doświadczyć szczególnych emocji – zaskoczenia, refleksji, radości, dumy. Uświadomić sobie piękno, potencjał, wartość swojego otoczenia, które jest inspiracją dla tak różnorodnych działań artystycznych.

Ja już się cieszę na myśl o październiku!

Będę na bieżąco śledzić poszczególne etapy organizacji i przygotowań, czekajcie więc na kolejne relacje.

Danuta Szlas

Dodatkowe informacje dostępne są na oficjalnej stronie festiwalu: /narracje.eu/ oraz na stronach jego organizatorów: IKM NARRACJE, GGM.NARRACJE.

Witamy w gronie redakcyjnym Danutę Szlas z Zaroślaka, która odpowiedziała na nasz apel o włączenie się  mieszkańców i mieszkanek do współtworzenia naszego portalu. Danucie bliskie są sprawy związane ze sztuką, ale tematów, o których można tu pisać jest przecież dużo więcej. Ponawiamy więc zaproszenie do dołączenia do naszego  zespołu.
Redakcja

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content