Skarpy Biskupiej Górki cd.

Gdzie są nasi radni? –  to było ostatnie pytanie zadane na spotkaniu dotyczącym niezwykle ważnego dla mieszkańców Biskupiej Górki tematu zabezpieczeń stoku tego wzgórza. Pozostało bez odpowiedzi. Na ośmiu Radnych Miasta  okręgu obejmującego Śródmieście, na spotkanie przyszedł tylko Radny Marek Bumblis.

Zebranie informacyjne odbyło się 22 lutego br. w Szkole Podst. 21 i  zgromadziło wiele osób.

O tym, jak będzie przebiegała budowa zabezpieczeń przeciwosuwiskowych skarp w rejonie Biskupiej Górki i na czym będzie poległa mówiła Anna Stasik-Kwiatkowska z firmy Ingeo. Na pytania nie związane z osuwiskami odpowiadali: przedstawicielka Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych Ewa Sienkiewicz i Edyta  Damszel-Turek pełniąca obowiązki dyrektora Biura Rozwoju Gdańska, obecni byli także przedstawiciele Straży Miejskiej i Zarządu Dróg i Zieleni.

Przedstawicielka firmy Ingeo omówiła  sześć wyznaczonych do umocnienia obszarów Biskupiej Górki i kolejność wykonywania zaplanowanych prac.
Na początku teren będzie oczyszczony ze śmieci, bo „one też obciążają skarpę”, następnie wybudowane zostaną konstrukcje oporowe. Najwyższa część  wzgórza zostanie wzmocniona palami mającymi po 18 m długości i taka ażurowa palisada będzie ciągnęła się na ok. 130 m długości.  Podstawy skarp będą podparte murami oporowymi (ścianka berlińska). Część z nich będzie ceglana w nawiązaniu do charakteru dzielnicy, a część żelbetonowa, w tych miejscach gdzie tego rodzaju wzmocnienia są  obecnie.

W wyznaczonym obszarze inwestycji stok będzie wzmacniany tzw. gwoździami gruntowymi, zakończonymi płytami betonowymi, które pomogą zespolić warstwy zewnętrzne z bardziej stabilnym podłożem. Wszystkie zostaną przykryte 30-centymetrową warstwą ziemi i obsiane trawą. Gwoździowanie będzie odbywało się metodą ręczną, bez niebezpiecznej dla skarp wibracji. Metoda ta pozwala umacniać grunt niezależnie od znajdujących się na danym terenie drzew.

W niektórych miejscach zastosowane zostaną materace i kosze  gabionowe (kamienie w metalowych siatkach). W dwóch przypadkach, na stoku  gdzie woda wyżłobiła głębokie rynny, zostanie wprowadzona specjalna zabudowa biologiczna: plotki faszynowe ułożone schodkowo.

W celu kontrolowanego odprowadzenia wód opadowych firma Ingeo zastosuje zmodyfikowany drenaż  francuski polegający na ujęciu wszystkich spływów w drożne przewody idące zakosowo wzdłuż całego stoku i w rezultacie odprowadzające wody do studni chłonnych. Drenaż będzie wykonywany ręcznie, rury zostaną obłożone materiałem filtrującym i zasypane dobrze przewodzącym wodę kruszywem. Studnie odprowadzą wodę poniżej fundamentów wszystkich zabudowań znajdujących się na Biskupiej Górce do  warstwy suchych piasków, gdzie będzie się w sposób naturalny rozsączała się w głębszych rejonach.

Na końcu prac zostanie założona sieć monitoringu przemieszczeń, by na bieżąco można było kontrolować stan zmian osuwisk i w razie potrzeby reagować.

Wszystkie uwagi dotyczące zauważonych niebezpieczeństw związanych z niestabilnością skarp, poza wskazanymi już do realizacji terenami, należy niezwłocznie zgłaszać do ZDiZ, także wnioski o usunięcie drzew ze skarp, jeżeli są one zagrożeniem dla mieszkańców.

Na spotkanie przyszli i mieszkańcy z ul. Górki i Rogaczewskiego z pytaniami dotyczącymi tego obszaru. Wiceprezydent Piotr Grzelak zapowiedział, że wkrótce odbędzie się także spotkanie  z nimi, na terenie Piaskowni.

Przypominamy, że do 4 marca br. należy zgłaszać uwagi do projektu uchwały w sprawie określenia granic obszarów rewitalizacji w Gdańsku. Do tej pory ok. 600 osób wypełniło ankiety elektroniczne i  ok. 200 papierowe. Na Biskupiej Górce ankiety papierowe są dostępne w Fundacji Rodzinny Gdańsk znajdującej się przy ul. Biskupiej 32, codziennie od godz. 9.00 do 15.00.

Krystyna Ejsmont

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content