Wiceprezydent Grzelak na Biskupiej Górce

 Spacer z wiceprezydentem i postulaty dla Biskupiej Górki

 

 

 

 

 

 

W dniu 17.02.2016 r.  odbyło się spotkanie wiceprezydenta Gdańska Piotra Grzelaka z mieszkańcami Biskupiej Górki: Krystyną Ejsmont (Stowarzyszenie WAGA), Emilią Lebiedź, Danutą Kozioł, Stanisławem Biskupem (lokalny przewodnik) oraz radnymi: Dzielnicy Śródmieście – Magdaleną Kamrowską i Chełmu – Natalią Ostrowską i Ryszardem Kopittke. Obecny był też Wojciech Ostrowski, który od wielu lat działa społecznie na rzecz Biskupiej Górki. ZDiZ reprezentowali Adam Choroszkiewicz i Jerzy Burdyński, a Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska Katarzyna Jaskóła.

Mieszkańcy zaprosili Pana Prezydenta, aby naświetlić mu problemy oraz potrzeby i postulaty związane z zagospodarowaniem terenów na Biskupiej Górce.

Wycinka drzew

Spacer rozpoczął się w miejscu zwanym przez mieszkańców „Placyk pod Neptunem”, który zlokalizowany jest na „wypłaszczeniu” skarpy znajdującej się za ciągiem kamienic przy ul. Biskupiej 17, 18, 19, 20, 21. Sama rzeźba Neptuna natomiast zlokalizowana jest na narożniku budynku należącego do Komendy Wojewódzkiej Policji, niegdyś Schroniska Młodzieżowego im. P. Beneke. Tam też przed wojną znajdowała się restauracja i kawiarnia “Bischofshohe”.

Dzisiaj ta okolica nie wygląda najlepiej, trochę jakby została wchłonięta przez przysłowiowy „busz”. Teren zarósł samosiejkami do tego stopnia, że drzewa zabierają całkowicie dostęp do naturalnego światła mieszkańcom kamienic 19, 20, 21, 22 oraz stanowią zagrożenie dla budynków przechylając się pod kątem ~45 stopni w stronę elewacji i praktycznie dotykając koronami drzew dachów/elewacji.

Ponadto gałęzie spadają na podwórko i przebywających tam ludzi. O tę zieleń nie dba regularnie nikt, prawdopodobnie od czasów powojennych.

Mieszkańcy wnioskują o wycinkę drzew na pokazanym na mapce poniżej obszarze oraz nasadzenie roślinności niskopiennej w celu zatrzymania naturalnego rozsiewu drzew i krzewów. Zależy im na wykonaniu takiej wycinki już podczas realizacji projektu zabezpieczeń osuwisk na terenie Biskupiej Górki.

Jednocześnie, opisywana wycinka odsłoni rzeźbę Neptuna i zachęci turystów do odwiedzania wcześniej wspomnianego Placyku pod Neptunem.

Mieszkańcy zwrócili także uwagę, że cenne obiekty fortyfikacyjne Biskupiej Górki od lat niszczone są przez wrastające w nie drzewa.

 

 

 

 

 

 

Punkt widokowy

Mieszkańcom zależy na pokazaniu, jakim nietuzinkowym miejscem jest Biskupia Górka poprzez wykorzystanie jej naturalnego położenia na wzgórzu i stworzenia punktu widokowego, z którego rozciąga się wyjątkowy widok na panoramę Głównego i Starego Miasta. Najefektowniejszym miejscem byłby teren posadowiony tuż pod murem z pięknymi granitowymi rzygaczami, który graniczy z Wieżą Zegarową byłego Schroniska Młodzieżowego. Mieszkańcy postulują o udostępnienie tego niewielkiego terenu od Policji i przygotowanie podejścia wszystkim odwiedzającym od strony Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej oraz o wykonanie niezbędnej wycinki krzewów ograniczających widok. Niegdyś miejsce to wyglądało tak, jak na przedstawionym zdjęciu poniżej:

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie pochodzi z Forum Dawny Gdańsk

Kolejnym etapem powinno być udostępnienie Wieży Zegarowej wszystkim odwiedzającym.

Lapidarium Biskupiej Górki

Pozostawienie i odrestaurowanie pozostałości elementów architektonicznych po restauracji “Bischofshohe”, takich jak fragmenty ogrodzenia i latarni oraz stworzenia w ten sposób „pomnika przeszłości” dla restauracji znajdującej się w tym wyjątkowym miejscu do 1945 r. To w niej spotykała się Polonia Gdańska, a Brunon Zwarra przychodził na bale przewrotne. Pomysłem mieszkańców jest stworzenie tu tzw. Lapidarium Biskupiej Górki i jednocześnie placu rekreacyjnego.

 

 

 

 

 

“Cafe Bischofshohe”, zdjęcie pochodzi z Forum Dawny Gdańsk

 

Ścieżki edukacyjne

Przygotowanie drogi od GWSH do Bastionu Zbawiciela, który jest częścią dawnych fortyfikacji. Obecnie znajduje się tam ledwie zrysowana ścieżka poprzecinana płotem kolczastym. Są to bardzo cenne historycznie obiekty fortyfikacyjne i pochodzą z tego samego okresu, co te  znajdujące się na Górze Gradowej.

W ten sposób mogłaby powstać tu ścieżka edukacyjna, która nie tylko opowiadałby o historii miejsca, ale ukazywała niespotykaną w innych częściach Gdańska w tak dużej ilości roślinność taką jak: zawilec, dziki tulipan, który wygląda jak orchidea, fiołki i barwinek o błękitnym kolorze, szczawik zajęczy, ziarnopłon wiosenny, złoć żółta, jaskier płomiennik czy cebulica dwulistna tworzące wiosną przepiękne kobierce. Ponadto znajdują się tu cenne okazy starodrzewia – kasztanowce oraz buk czerwony i wierzba biała, które powinny być uznane za pomniki przyrody.

Dlatego tereny pomiędzy dziełem koronowym Biskupiej Górki a MOSIR-em powinny być przeznaczone na zieleń krajobrazowo-ekologiczną, a nie pod zabudowę usługową z zielenią towarzyszącą, jak obecnie jest w planie zagospodarowania przestrzennego Gdańska.

Byłoby to wspólne miejsce dla mieszkańców Biskupiej Górki oraz Chełmu, jako że teren ten stanowi „zielone” połączenie graniczących ze sobą dzielnic.

Pojawiła się też prośba, by fortyfikacje Biskupiej Górki były traktowane całościowo i by ich część, Lunetę Cafarellego, włączyć jednak do wyznaczonego obszaru rewitalizacji Biskupiej Górki.

Podziemna klatka schodowa

Kolejnym postulatem jest otwarcie podziemnej klatki schodowej prowadzącej od terenów GWSH do Mostku Napoleońskiego. Stanowiłoby to kolejną atrakcję dla turystów, a jednocześnie stworzyło alternatywną drogę do GWSH dla jej studentów oraz pracowników. W ten sposób można byłoby ograniczyć ilość samochodów parkujących przed budynkiem GWSH. Samochody mogłyby zostać zaparkowane także przy ul. Na Stoku i na parkingu przy Urzędzie Wojewódzkim.

 

 

 

 

 

Muzeum Biskupiej Górki

Od lat nieczynna zabytkowa wieża pozostała po zniszczonym w 1945 r. Kościele Zbawiciela na Zroślaku, powinna zacząć służyć mieszkańcom. Stowarzyszenie WAGA postuluje, by mieściło się w niej muzeum Biskupiej Górki oraz punkt informacji turystycznej. WAGA od lat gromadzi eksponaty związane z historią tej części zabytkowego środmieścia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe uwagi:

  • na Biskupiej Górce brakuje ławek
  • oświetlenie ulicy Biskupiej i schodów kamiennych łączących ul. Biskupią z Pohulanką powinno być w stylu podobnym do oświetlenia ul. Na Stoku
  • płyty, które maja być usunięte z ul. Długiej, mogłyby posłużyć do ułożenia chodnika przy ul. Na Stoku.

Sprawozdanie sporządziła Emilia Lebiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Komentarz do “Wiceprezydent Grzelak na Biskupiej Górce”

Skip to content