Osobowość Roku 2015 z Biskupiej Górki

„Za działania na rzecz społecznej rewitalizacji Biskupiej Górki” nominację do tytułu „Osobowość roku 2015” otrzymała Krystyna Ejsmont. Plebiscyt, który przeprowadza „Dziennik Bałtycki” będzie trwał do 29 stycznia br., na nominowanych można głosować wysyłając SMS-y. Zasady głosowania: http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/9265329,osobowosc-roku-2015-w-gdansku-wyniki-glosowania,id,t.html

Krystyna Ejsmont jest mieszkanką Biskupiej Górki i członkinią Stowarzyszenia WAGA, które zainteresowała działaniem na tym terenie. Była inicjatorką powstania Partnerstwa dla Biskupiej Górki w 2011 r. , założyła i prowadziła jego fanpage na Facebooku do czerwca 2012 r.

Pomysłodawczyni i koordynatorka projektów dotyczących Biskupiej Górki, a realizowanych przez Stowarzyszenie WAGA: „Dom Sąsiedzki na Biskupiej Górce”, ”Klub Seniorki i Seniora z Biskupiej Górki” (obecnie Klub „Senioryci”), „Dzień Sąsiadów na Biskupiej Górce”, „Święto 95. Urodzin Brunona Zwarry”, „Od Wybego do Zwarry”, “Plener malarski Barwy Biskupiej Górki” oraz wystaw: „Biskupia Górka z bliska”, „Gdańscy fotograficy o gdańskich Żurawiach”, „Artyści i artystki Biskupiej Górki”, „Biskupia Górka 1945”. Pracowała również przy projektach : „Poczta widokiem na Biskupia Górkę” i „Darcie Pierza”.
Koordynatorka, ze strony Stowarzyszenia WAGA, pierwszej edycji „Lokalnych Przewodników i Przewodniczek na Biskupiej Górce”.

Założycielka i administratorka portalu: www.biskupiagorka.pl i jego fanpage’a na Facebooku oraz fanpage’a Klubu ”Senioryci”.

Od czasu otrzymania przez WAGĘ dużego lokalu przy ul. Biskupiej 4 organizuje i prowadzi bibliotekę dla mieszkańców i mieszkanek BG.

Wraz z Wojtkiem Ostrowskim utworzyła grupę nieformalną „BG Film”, która w różnym składzie realizuje filmy – dwa z nich („ul. Biskupia” i „ul. Na Stoku/Grenadiergasse”) otrzymały pierwsze nagrody na konkursie „Filmujemy Gdańsk!”.

Dzięki jej determinacji powstał na szczycie Biskupiej Górce w 2014 r. pierwszy punkt widokowy na Gdańsk dostępny dla zwiedzających, a wspaniałą rzeźbę Neptuna ZDiZ uczynił wreszcie widoczną.

Radna Dzielnicy Śródmieście w kadencji 2011-2014, złożyła 20 wniosków do budżetu Rady Dzielnicy Śródmieście dotyczących Biskupiej Górki (siedem zostało zrealizowano) i trzy do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego. Orędowniczka Budżetu Obywatelskiego – pracowała przy pierwszym Budżecie Obywatelskim Rady Dzielnicy Śródmieście, dzięki niej na Biskupiej Górce został wówczas utworzony punkt konsultacyjny i wyborczy. W imieniu Stowarzyszenia WAGA przygotowała i złożyła dwa wnioski do Budżetów Obywatelskich w 2013 i 2014, które również dotyczyły Biskupiej Górki.

Pomysłodawczyni i propagatorka powstania muzeum Biskupiej Górki, gromadzi przedmioty i dokumenty związane z historią tego miejsca, sama przekazała na ten cel zbiory własne. Nagrywa i spisuje wspomnienia mieszkańców i mieszkanek, wspiera fotografika Wojtka Ostrowskiego w tworzeniu galerii portretów osób związanych z Biskupią Górką oraz fotograficznej dokumentacji przedwojennych kamienic Biskupiej Górki.

Namiętnie fotografuje panoramę Gdańska z Biskupiej Górki, siedemdziesiąt takich zdjęć jest prezentowanych w galerii portalu Biskupiej Górki (https://biskupiagorka.pl/ galeria/?wppa-occur=1&wppa- cover=0&wppa-album=13).

W 2015 r. otrzymała nagrodę w gdańskim konkursie ”Aktywni seniorzy 2015” jako „Osoba przyjazna seniorom”.

ke

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content