Narracje 2016 na Biskupiej Górce

Festiwal NARRACJE 2016 na Biskupiej Górce w Gdańsku! Kuratorem Stach Szabłowski

Ósma edycja Festiwalu NARRACJE odbędzie się na Biskupiej Górce w Gdańsku w dniach 21 – 22 października 2016 roku.

W konkursie na kuratora festiwalu zwyciężyła kon

cepcja „Królestwo 60,8 m n.p.m” Stacha Szabłowskiego – krytyka sztuki, publicysty, kuratora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Instytut Kultury Miejskiej razem z Gdańską Galerią Miejską zaprasza na kolejne, miejskie NARRACJE!

Do złożenia projektów koncepcji ósmej edycji Festiwalu NARRACJE zostało zaproszonych jedenastu kuratorów i kuratorek, a proponowanymi dzielnicami były Biskupia Górka lub Brzeźno. Zwyciężyła koncepcja z dzielnicą położoną blisko centrum lecz nie będącą pierwszym wyborem spacerów turystów i mieszkańców. Zmienia się to dzięki oprowadzającym po Biskupiej Górce od 2012 roku Lokalnym Przewodnikom i Przewodniczkom. Tytułowe 60,8 metrów n. p.m. jest wysokością wzgórza Biskupiej Górki.

– Projekt ósmej edycji festiwalu pod roboczym tytułem „Królestwo.

60,8 m n.p.m.” jest scenariuszem opowieści o Biskupiej Górce – jednej z najciekawszych i zarazem najbardziej osobnych dzielnic miasta. W tej opowieści Biskupia Górka jest zarazem protagonistą i narratorem: „ukryta” dzielnica ukazuje się i opowiada sama siebie – mówi kurator NARRACJI 8, Stach Szabłowski.

Kurator zapowiada, że artyści Festiwalu NARRACJE zostaną zaproszeni do przyjęcia roli przypominającej medium. Ich misją będzie wysłuchanie głosu miejsca, zinterpretowanie, wzmocnienie i wyartykułowanie tego głosu – a także dopisywanie dalszego ciągu rozwijanej przez dzielnicę opowieści. Wykonanie ruchu w stronę fikcji, spekulacji, apokryfu, mikronarracji i opowieści szkatułkowej.

– Jednym z podstawowych narzędzi użytych do konstrukcji ósmej edycji NARRACJI jest alegoria. Alegoryczny charakter ma sam tytuł projektu – „Królestwo”. Za pojęciem królestwa kryje się obraz mikrokosmosu istniejącego w kosmosie metropolii, miasto w mieście rozciągające się u stóp wzgórza zwieńczonego lasem, twierdzą, zamkiem i wieżą – mówi Szabłowski. – Jako alegorię traktuję także samą dzielnicę. Festiwal jest rodzajem reflektora, który ją „oświetla”. Założeniem projektu jest takie „oświetlenie” Biskupiej Górki, aby ukazała się jako zbiór znaków, układających się w alegorię miasta – miejsca zawieszonego między porządkiem realnego a porządkiem wyobrażeń i metafor – dodaje kurator.

Siódma edycja Festiwalu NARRACJE pod hasłem „Przemytnicy” od

była się 21 i 22 listopada Nowym Porcie. Kuratorką NARRACJI była Anna Smolak. Zdjęcia z Festiwalu można już oglądać na Facebooku: http://bit.ly/Narracje7_zdjecia.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z Festiwalu:  https://www.youtube.com/watch?v=ziAQC6cCsOE

Festiwal NARRACJE 8 „Królestwo 60,8 m n.p.m”, 21 – 22 października 2016,

Biskupia Górka, Gdańsk

Kurator: Stach Szabłowski

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej | Współorganizator: Gdańska Galeria Miejska

Stach Szabłowski:ur. 1973. Kurator, krytyk sztuki i publicysta. Absolwent Instytutu Historii Sztuki UW. Od 1998 związany z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Kurator i producent ponad 50 wystaw i projektów artystycznych realizowanych w Polsce i za granicą. Redaktor wydawnictw o sztuce i autor licznych tekstów. Publikuje w katalogach wystaw, książkach o sztuce a także w periodykach specjalistycznych i prasie głównego nurtu. Publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Gazecie Prawnej, Życiu Warszawy, Architekturze-Murator, Fluidzie, Machinie i Newsweeku. Obecnie współpracuje regularnie z Dwutygodnik.com, Miesięcznikiem Zwierciadło, Obieg.pl, Artpunktem i Art&Business.

 mat. prasowe UMG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content