Biskupia Górka 1945 r.

4 września o godz. 17.30 Stowarzyszenie WAGA zaprasza na pokaz dokumentalnego filmu Pawła Zbierskiego “Gdańsk. Koniec i początek” oraz na rozmowę po projekcji.

Film powstał w związku z 70. rocznicą zdobycia Gdańska przez wojska radzieckie, a składają się na niego także opowieści naocznych świadków tamtych wydarzeń, m.in. Urszuli Kiedrowskiej mieszkanki ul. Biskupiej od 1937 r., Stefanii Koziarowskiej, córki pracownika Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku czy prof. Wiesława Gruszkowskiego, architekta odbudowującego Gdańsk.
Wiele zdjęć do tego filmu kręconych było na Biskupiej Górce i to głownie jej będzie dotyczyła rozmowa po projekcji. Swoimi wspomnieniami podzieli się Pani Urszula Kiedrowska z d. Marschinke oraz osoby, które na Biskupią Górkę przybyły tuż po zakończeniu wojny.
Zaproszenie na wieczór przyjął także reżyser, Paweł Zbierski.
Spotkanie poprowadzi dr Janusz Trupinda, historyk i muzealnik, współautor książek o tematyce historycznej, autor blogów: “Gedania. Zapiski na marginesie książki” i “icastle.pl”.
Wieczorowi towarzyszyć będzie wystawa dokumentów, zdjęć i przedmiotów związanych z dawną Biskupią Górką.

Film będzie mógł być pokazany dzięki uprzejmości TVP Gdańsk.

Stowarzyszenie WAGA zaprasza na spotkanie do lokalu przy ul. Biskupiej 4. Wstęp wolny.

Zapraszamy do wysłuchania krótkiego reportażu radiowego zainspirowanego historią Urszuli Kiedrowskiej, który zrealizowała Krystyna Ejsmont w Studiu Radiowym Uniwersytetu Gdańskiego, pod opieką redaktor Aliny Kietrys.

ke

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content