Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki

Rekordowe lato alternatywnych spacerów po Gdańsku!

Niemal 4100 osób uczestniczyło w alternatywnym zwiedzaniu Gdańska z Instytutem Kultury Miejskiej. Mieszkańcy i turyści mogli zapisać się aż na osiem tras bezpłatnych spacerów, które wiodły przez: Dolne Miasto, Biskupią Górkę i Zaspę, gdzie oprowadzają Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, oraz tereny Stoczni, Głównego i Starego Miasta, gdzie herstorie opowiada grupa społeczna Metropolitanka. W sierpniu do spacerów dołączył cykl literackich wędrówek z pisarzami i pisarkami w roli przewodników (m.in. po Wrzeszczu, Żabiance i Głównym Mieście).

Wędrówki po mieście cieszyły się dużym powodzeniem, na niektóre jednorazowo przychodziło ponad sto, a nawet i dwieście osób – tyle chętnych zgromadził specjalny spacer Lokalnych Przewodników i Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta po okolicach byłej Rzeźni w Gdańsku.

 Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzać będą jeszcze we wrześniu! Zapraszamy w soboty i niedziele o godz. 12.00 na Dolne Miasto, w soboty o godz. 13.00 na Zaspę, a o godz. 12.00 na Biskupią Górkę. Zapisy prowadzi Punkt Informacji Kulturalnej (punkt@ikm.gda.pl, 58 301 2016).

 Spacery z Lokalnymi Przewodnikami nie są zwykłym oprowadzeniem po dzielnicy.Oprowadzający to mieszkańcy lub pasjonaci danej dzielnicy. Każda z osób tworzy własną trasę, którą pokazuje mieszkańcom Gdańska i turystom, dodając do niej przy tym osobiste historie z życia na Zaspie, Biskupiej Górce, czy Dolnym Mieście.By zostać Lokalnym Przewodnikiem lub Przewodniczką należało uczestniczyć w wykładach o danej dzielnicy, warsztatach (m.in. z savoir-vivre przewodnika), a na koniec zdać egzamin potwierdzający wyniesioną z zajęć wiedzę. Mieszkańcy i osoby przyjezdne doceniają opowieści przewodników i przewodniczek – niekiedy przychodzą na kilka spacerów w tej samej dzielnicy, by posłuchać o historii dzielnicy, z różnych, osobistych perspektyw osób oprowadzających. Na Zaspie odbyły się 54 spacery, podczas których murale zobaczyły 754 osoby, na Biskupiej Górce zorganizowano 46 spacerów, w których wzięły udział 942 osoby, a na Dolnym Mieście na 47 spacerów z Lokalnymi Przewodniczkami i Przewodnikami oraz Opowiadaczami Historii Dolnego Miasta przyszły 1063 osoby.

– Ogromne zainteresowanie spacerami, zwłaszcza pod sam koniec wakacji, spowodowało że przedłużamy je także na wrześniowe weekendy. Z myślą o osobach, którym nie udało się uczestniczyć w letnich spacerach, a chciałyby poznać Dolne Miasto, Biskupią Górkę czy zwiedzić kolekcję murali na Zaspie. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki czekać będą w soboty i niedziele na Dolnym Mieście oraz w soboty na Biskupiej Górce i Zaspie – mówi Barbara Sroka z IKM.

Grupa społeczna Metropolitanka odzyskuje pamięć o kobietach ważnych dla Gdańska. W tym roku, do trzech tras po terenach Stoczni Gdańskiej (P- pracownic Stoczni, A – artystek związanych ze Stocznią i S- działaczek Solidarności), dołączyły dwie trasy po Głównym i Starym Mieście – trasa prekursorek i działaczek polonijnych. Uczestnicząc w tych dwóch, nowych trasach, w ciągu trzech godzin można było poznać historię dwudziestu dziewięciu kobiet zaangażowanych w społeczne, kulturalne i polityczne życie miasta m.in.: Wandy Czyżewskiej – założycielki tajnej szkoły polskiej, działaczki gdańskiego Towarzystwa Polek – pierwszej organizacji kobiecej w Gdańsku, Hanny Żelewskiej – założycielki Polskiej Misji Dworcowej, której wolontariuszki pomagały młodym dziewczętom przybyłym ze wsi do miasta znaleźć pracę i schronienie, pisarki Stanisławy Przybyszewskiej, reformatorki damskiego ubioru – Klary Stryjowskiej – Beadaker, czy pilotki i sędziny żużlowej – Ireny Nadolnej – Szatyłowskiej. Grupa Metropolitanka zorganizowała łącznie 32 spacery, w których uczestniczyło 797 osób.

Cieszy nas zainteresowanie rozszerzeniem naszej oferty i odkrywaniem miasta pod kątem herstorii. Jest to jeden z niewielu takich projektów w Polsce – komentuje frekwencję spacerów Anna Urbańczyk z IKM. – Musimy też wziąć pod uwagę, że od grudnia 2013 r. po Stoczni naszą trasą można też przejść samodzielnie, ściągając bezpłatny audioprzewodnik. Ma już on kilka tysięcy ściągnięć – dodaje Urbańczyk.

Literackie spacery po Gdańsku zainspirowane były książką Petera Olivera Loewa “Gdańsk. Przewodnik literacki” wydaną przez IKM. Książka ta zabiera czytelnika w podróż po mieście i związanej 
z nim literaturze. Spacery zorganizowane przez IKM były okazją do osobistego spotkania z pisarzami i pisarkami oraz spojrzenia na miasto z literackiej perspektywy.

Alternatywne spacery z Instytutem Kultury Miejskiej – statystyki

Liczba spacerów łącznie: 186

Liczba osób uczestniczących w spacerach: 4095

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki

Biskupia Górka: 46 spacerów, 942 osoby

Zaspa: 54 spacery, 754 osoby

Dolne Miasto: 47 spacerów, 1063 osoby

Metropolitanka

Stocznia (trzy trasy): 14 spacerów, 405 osób

 

Stare i Główne Miasto (dwie trasy): 17 spacerów, 392 osoby

 

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Patroni medialni Lokalnych Przewodników i Przewodniczek:Trójmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, iBedeker.pl, Historia.org, Portal Biskupia Górka

Zapisy na weekendowe spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami we wrześniu w Punkcie Informacji Kulturalnej, ul. Długi Targ 39/40, pon-pt, godz. 10.00 – 18.00; sb – nd, godz. 12.00 – 16.00 lub e-mail: punkt@ikm.gda.pl, tel. 58 301 2016.

Partnerem projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Dolnym Mieście jest Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, na Biskupiej Górce Stowarzyszenie Waga, na Zaspie Plama GAK.

Projekt Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

 

-- 
Marta Bednarska
public relations
Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content